Goscater si doběhl pro přihlášku do Velké pardubické, největší sympaťák mezi žokeji má double

Goscater si doběhl pro přihlášku do Velké pardubické, největší sympaťák mezi žokeji má double

Jedenáctka koní se postavila na start poslední ze čtyř kvalifikací na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. S převahou v ní zvítězil osmiletý Goscater, který ale dosud na přihláškách říjnového vrcholu nefiguruje. Podle realizačního týmu si ale dodatečné přihlášení zaslouží. Manželé Myškovi se shodují v tom, že nejdůležitější ale bude Goscaterovo zdraví.

Zářijová kvalifikace, konaná v rámci Evropského dne koní, byla poslední šancí pro Brokera a Status Quo, další čtyřka koní šla do dostihu i přes to, že přihlášku do Velké pardubické nemají podanou. Z první dvojice si právo startu vybojoval jen Broker, Status Quo opět nedokončil. Ze zbývající čtveřice ambice na start ve Velké pardubické potvrdili Avec Charme a Goscater reprezentujícího Stáj JESO, který má do říjnového dostihu velmi nakročeno. „Neměli jsme co ztratit. Doslova jsme vytáhli koně z výběhu, trénuje teprve od června. S výkonem jsem spokojený. Byli tam kvalitní koně, i když nevím, jak hodně šli naplno, ale já jsem cítil, že Goscater rezervy má. Je teď otázka, jestli mu zdraví ještě ten měsíc vydrží…musí se udělat dohláška za peníze a do té doby si musíme být jistí, že to zdravotně prostál a bude fit,“ reagoval na výsledek dostihu žokej Jaroslav Myška. Goscatera připravuje společně se svou ženou, trenérkou Štěpánkou Myškovou. Osmiletý hnědák šel do dostihu velmi aktivně a v cíli druhému Nikasovi scházelo na vítěze celých sedmnáct délek. Loňský smolař Velké pardubické nemá příliš rád teplé počasí, ale prokázal mnohem lepší výkon než v předchozích dostizích. Stejně jako Jaroslav Myška i žokej Marek Stromský si pár týdnů před Velkou pardubickou přeje pro Nikase hlavně zdraví. Třetí kolem cílového sloupku proběhl Al Jaz s žokejem Josefem Sovkou, na čtvrtém místě dokončil už několikrát zmiňovaný Broker (ž. Jan Faltejsek) a pátý Universe of Gracie (Martin Liška). Dostih ještě dokončil slovenský Peer Cooper, Mileryt a Avec Charme. Do cíle se naopak nepodívali Status Quo, Sherson a sledovaný žokej Josef Váňa starší v sedle Rabbit Hawk Winga.

Foto: Milan Křiček
Foto: Milan Křiček

Povinnou kvalifikaci pro start ve 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má splněno sedmadvacet tuzemských a dva zahraniční koně. Ve hře je stále ještě Goscater a Avec Charme, které můžou jejich realizační týmy dodatečně dohlásit v termínech do 15. září, případně 22. září. Oznámení startujících koní je stanoveno na pátek 30. září.  Na start Velké pardubické se ale může postavit jen pětadvacet koní a tak možná svou roli budou hrát i handicapy.

Před samotným zahájením dostihového dne byly vyhlášeny výsledky ankety o nejsympatičtějšího žokeje, jezdce a jezdkyni – amazonku. Veřejnost si zvolila amazonku Barboru Málkovou, jezdce Jakuba Spáčila a mezi žokeji Dušana Andrése, který se stal také absolutním vítězem ankety pro letošní rok. A právě Andrésovi se dnes dařilo i na dostihové dráze. Po tuhém boji s Vicodym v Ceně Deníku Právo vítězství zopakoval i v úplném závěru mítinku, kdy zvítězil v sedle bělouše Marca Aurelia v dostihu věnovaném nedávno zesnulé gymnastce Věře Čáslavské.

K titulu žokej se opět o kousek blíž posunul Martin Liška. Zvítězil s devítiletou Sun Belinou v dostihu pro klisny, v dostihu společnosti SEKO AEROSPACE a k hranici 50 vítězství mu schází už jen dva zásahy.

V druhém vrcholu dne, Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. význam svého jména potvrdil pětiletý ryzák Talent, do jehož sedla se vrátil žokej Josef Bartoš.

V úvodních proutkách pro tříleté, Ceně OHD Pardubice, kralovala Koenigin Mum s žokejem Josefem Váňou ml. v sedle, cross pro mladé jezdce Cenu SECURITAS ČR lehce opanoval Stefan s Adamem Eliášem.

V klasické steeplechase, Ceně podporované módními značkami Beáta Rajská a Blažek, se velmi lehce prosadil favorizovaný desetiletý Nikan s žokejem Marcelem Novákem. Bylo to jeho druhé vítězství v kariéře, to první je ale sedm let staré.

Do crossu Cena společnosti AUTO IN s.r.o. odstartovala pouze pětice koní, nejúspěšnějším z nich byl syn legendární vítězky Velké pardubické Registany, čtyřletý Reki v sedle s žákem Jakubem Spáčilem.

Mezi trenéry se nejvíce dařilo Stanislavu Popelkovi, který připravil vítěze do dvou dostihů. V obou případech byl v sedle jeho svěřenců Dušan Andrés.

Velká pardubická – přihlašení – kvalifikovaní