Generálka na Velkou cenu Plzně se vydařila Treterovi

Generálka na Velkou cenu Plzně se vydařila Treterovi

Druhý závodní den Českého skokového poháru při Velké ceně Plzně, kterým byla sobota 30. srpna, se skvěle vyvedl Vladimíru Treterovi s Quentinem 6. Tato dvojice totiž zvítězila nejen v hlavní soutěži dne – v Ceně Plzeňského kraje, ale i při jejich předešlém startu.

Vladimír Tretera s Quentinem 6. Foto: Kateřina Návojová
Vladimír Tretera s Quentinem 6. Foto: Kateřina Návojová

„Kůň má skvělou formu a dnes se nám opravdu dařilo,“ shrnul krátce vítěz. „Základní kolo bylo spíše techničtější než vysoké, bylo tam několik náročnějších pasáží, které bylo třeba jezdecky dobře zvládnout,“ doplnil. „Zřejmě nejtěžší byl nájezd na poslední skok, vycházelo to na šest cvalových skoků na oblouku. Hodně jezdců však vedlo koně po vnitřní straně, téměř rovně, a volili pět cvalových skoků. Skákalo se však ke koním – ke vchodu na kolbiště, což několik koní zbrzdilo,“ řekl Vladimír Tretera. Právě na této překážce chybovalo opravdu hodně dvojic.

Cena Plzeňského kraje a zároveň generální zkouška na nedělní Velkou cenu se jela na parkuru stupně obtížnosti ST** (140 cm) s finále pro 10 nejúspěšnějších jezdců. Nakonec se do závěru probojovala bezchybná čtveřice a dalších šest jednou chybujících účastníků. Do cíle se vedle Vladimíra Tretery dostala bezchybně z obou částí ještě Sabina Šůchová s Ebel a nepatrně horší čas je po skvělém výkonu zařadil na druhé místo. „Nejezdím s tímto koněm takzvaně ‚nadoraz‘, je teprve osmiletý a s Velkými cenami a takto těžkými parkury letos začíná. Tentokrát nám dosažený čas na vítězství stačil,“ prohodil Vladimír Tretera s náskokem pouhých osmnácti setin sekundy. O více jak tři vteřiny se dostal do cíle finále Jiří Luža a Verdi-S, tedy vítězové pátečního vrcholu. Jedno shození v rámci finále je však odsunulo na konečnou třetí příčku. Elitnímu triu předali ceny vedle rozhodčích také ředitelka plzeňského kola Daniela Kovářová, hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs a chybět nemohl ani Jan Stroner.

V soutěži stupně S** (130 cm) s následným rozeskakováním tedy zvítězil již zmiňovaný Vladimír Tretera, který po sobotních dvou výhrách doufá i v nedělní úspěch. Nebude totiž chybět na startu Velké ceny Plzně. O nedělní finále Czech Junior Cupu i  Equiservis Amateur Tour bojovali jezdci v sobotních kvalifikacích. Equiservis Amateur Tour na parkuru stupně L* otevírala celý závodní den. Nejlépe si v rámci amatérských jezdců vedla dvojice Kateřina Bučková a Julius 1. Soutěž se však jela jako otevřená a druhé vítězství během třídenního mítinku si na konto připsala domácí Michaela Roubalová a Angelina 1.

V uzavřené soutěži pro juniory dojel nejrychleji do cíle v soutěži L*/L** (115/120 cm) Václav Nágr a D. Amelusina R. S rozdílem 0,44 vteřin skončil na konečné druhé pozici Petr Dajbych a Pocta 1. Tento jezdec zároveň pro sebe získal i třetí příčku. Na ni dosáhl po výkonu v sedle Zadeleen A. B.

Nedělní program bude zahájen v 9.30 hodin, a to Malou cenou města Plzně. Následovat bude finálové kolo Equiservis Amateur Tour, poté proběhne finále Czech Junior Cupu a celé závody uzavře hlavní soutěž – Velká cena Plzně zařazená do Českého skokového poháru. Ta se pojede na parkuru stupně T* (145 cm) a pro jezdce to bude jedna z posledních šancí si připsat dostatek bodů na konto a postoupit případně mezi elitní čtveřici postupující do velkého hořovického finále. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.