Frenštát rozhodne o nadějích na finále Skokového poháru

Ve dnech 9. – 11. září proběhne na kolbišti TJ Slovan ve Frenštátu pod Radhoštěm předposlední kvalifikační kolo jubilejního desátého ročníku Skokového poháru České pojišťovny. To poslední je naplánováno den před velkým finále pro nejlepší čtyři jezdce připravované na neděli 25. září v Hořovicích na Berounsku. Poslední moravský závod tak nastíní, kdo si udrží alespoň teoretické šance na postup mezi elitní jezdce. Ti se následně utkají v soutěži se střídáním koní.

Chybět tak nebude v podstatě nikdo z TOP jezdců, kteří mohou promluvit do pořadí na předních příčkách. Neúčast ohlásil dopředu jen Aleš Opatrný, který předešlý víkend startoval na závodech Světového poháru CSI-W3* ve slovenském Pezinku a nyní se již pořadatelsky připravuje na finálové sportovní klání, jež bude hostit jeho domovský areál. „Vybudovali jsme při této příležitosti zcela nové kolbiště se špičkovým pískovým povrchem doplněným textiliemi, doděláváme zázemí pro jezdce i diváky a ladíme doprovodný program, aby se naše závody zařadily mezi ty nejlepší v historii Skokového poháru České pojišťovny,“ uvedl Aleš Opatrný.

Ani frenštátští pořadatelé ovšem nezůstávají pozadu. Jejich Velká cena, jejíž součástí je navíc také odložený 41. ročník Ceny Radegasta, se tradičně těší ze špičkové sportovní úrovně, bohatého doprovodného programu a návštěvnosti stovek až tisíců diváků. „I tentokrát půjde o velmi atraktivní podívanou. Program zahájí v pátek od 10 hodin čtyřmi rámcovými soutěžemi a stejný počet jich bude i v sobotu, kdy se uskuteční v náhradním termínu tradiční Cena Radegasta a Memoriál Zdeňka Fialky. Tyto soutěže se původně měly konat již začátkem července, kdy ovšem dvoudenní vytrvalé deště podmáčily travnaté kolbiště a museli jsme je proto zrušit,“ uvedla Olga Havrlantová. Cena Radegasta se pojede na stupni S** (130 cm), třetí ročník Memoriálu Zdeňka Fialky pak na stupni ST** (140 cm), tedy na stejné výškové úrovni, jako bude i nedělní Velká cena a půjde tedy o tzv. generálku, která nastíní, kdo ze soutěžících je aktuálně nejvíce ve formě. Mnozí jezdci se pak podle sobotních výkonů rozhodují, jakého ze svých koní nahlásit pro sbírání bodů do extraligového závodu. Soutěžní den vyvrcholí stejně jako na ostatních závodech Skokového poháru České pojišťovny kvalifikačním finále Equiservis Amateur Tour pro neprofesionální jezdce na stupni ZL (110 cm).

V neděli se diváci mohou těšit na tři soutěže. Před samotnou Velkou cenou, jež by měla zahájit přesně v 15.00 hodin, proběhne ještě na stupni L** (120 cm) Cena Kofoly, což je závod s netradičními pravidly. „Všechny dvojice budou rozlosovány do pětičlenných skupin a do finále postoupí vždy vítěz každé skupiny, resp. další tři až pět jezdců s tzv. divokou kartou, kteří dosáhli nejlepších výsledků mezi nepostupujícími přímo ze skupiny,“ upřesnila Olga Havrlantová. Druhou soutěží dne bude parkur stupně S** (130 cm) hodnocený dle tabulky C, což znamená, že trestné body se přepočítávají na čas.

Foto: Jiří Gebauer

Nejen v neděli se návštěvníci mohou těšit na bohatý doprovodný program. „Po oba víkendové dny se děti budou moci povozit na ponících a hrát různé soutěže či malovat o zajímavé dárky. Připraven bude např. i skákací hrad. V neděli pak před Velkou cenou Frenštátu proběhne ukázková soutěž agility, což jsou v podstatě psí parkurové soutěže a mezi základním kolem a finále Velké ceny předvedou své vystoupení voltižní jezdci našeho klubu,“ prozradila Olga Havrlantová.