Finále festivalu v Lysé s napínavým spřežením

Finále festivalu v Lysé s napínavým spřežením

Za skvělé atmosféry se v Lysé nad Labem při Jezdeckém festivalu uskutečnily nedělní závody spřežení. Celou pětidenní akci zahrnující více jak 30 soutěží v 5 jezdeckých disciplínách zakončil historicky první turnaj Pony-games v České republice…

Další ročník Zimního Jezdeckého poháru uzavřelo právě finálové kolo v Lysé nad Labem, kde se jezdci představili v rámci pátého a zároveň posledního kola. To bylo zvýhodněno dvojnásobným bodovým přídělem a daly se tak čekat napínavé boje o první příčky.

Absolutním sportovním vrcholem byla kategorie čtyřspřeží. Kvalitní jízdu předvedl Jiří Nesvačil senior již při prvním kole nejnáročnější kategorie čtyřspřeží. Díky nerychlejšímu a hlavně bezchybnému projetí druhého kola si docválal s třívteřinovým náskokem pro první pozici. Prokázal své zkušenosti a bez problémů si poradil s celou připravenou trasou. Vedl své koně Arnie, Carmen 17, Zeta 1 a Dietward 2.

Jiří Nesvačil st. Foto: Kateřina Návojová
Jiří Nesvačil st. Foto: Kateřina Návojová

Jednalo se zároveň o finálové kolo Zimního Jezdeckého poháru, kde si Jiří Nesvačil senior nakonec ještě dojel pro třetí místo. Na prvních dvou příčkách měli dva vozatajové po posledním kole shodný počet bodů, a tak o vítězi rozhodl lepší výsledek finále. Díky tomu se radoval nejvíce Josef Hrouda, který ve finálovém kole dokončil na třetí pozici. Druhý v konečném pořadí žebříčku skončil Petr Vlašic. Ten nastupoval do posledního kola z pozice lídra, ale jelikož dojel až jako pátý v pořadí, nakonec si jí neudržel a skončil celkově druhý.

Josef Hrouda. Foto: Kateřina Návojová
Josef Hrouda. Foto: Kateřina Návojová

Minimální rozdíly v žebříčku měla i soutěž dvojspřeží, v níž se ovšem vítěz finálového kola nakonec stal i celkovým vítězem. Marek Jirgala nastupoval do druhého kola s koňmi Jogurt a Rawa jako poslední, protože v prvním kole podal nejlepší výkon a jezdci jako obvykle nastoupili k druhé jízdě od nejhoršího výsledku po nejlepší.  V závěrečné části soutěže předvedl nejrychlejší jízdu a díky tomu s náskokem deseti vteřin získal první příčku. Plný počet bodů mu zároveň zajistil první pozici v celkovém pořadí. Před finále měl totiž totožný bodový zisk jako Petr Vlašic.

Marek Jirgala. Foto: Kateřina Návojová
Marek Jirgala. Foto: Kateřina Návojová

V rámci jednospřeží si pro celkové vítězství dojel Pavel Drbohlav (51), a to přesto, že se v Lysé umístil na třetí pozici. Obhájil tak vítězství z předešlého roku a potvrdil svoji dobrou formu v rámci zimní série halových závodů. V dílčí soutěži nenašel přemožitele Milan Domes s koněm Pluto XIV-1SK/Pajkos, a to s rozdílem více jak pěti vteřin. Druhé místo získala v celkovém pořadí Markéta Sedlinská se 49 body. Elitní trio uzavřel vítěz finálového kola Milan Domes, který měl celkem 48 bodů.

Soutěž spřežení se těšila velké divácké podpoře a hala v Lysé nad Labem byla zcela zaplněná. Ukázalo se tak jako dobrý tah, přenechat právě disciplínu spřežení na víkendový nedělní den. Nejednalo se však o úplný závěr Jezdeckého festivalu, neboť se posléze uskutečnil ještě historicky první závod v Pony-games. Jednalo se o úvodní kolo nově vzniklého seriálu, kde jezdci na pony bojovali ve dvou kategoriích.

Hodinový sestřih z celého Jezdeckého festivalu odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 23. března od 12.50 hodin, dále v sobotu 26. března od 8.35 hodin a ještě jednou pak ve středu 30. března od 8.30 hodin. Nezkrácené záznamy všech soutěží budou již brzy dostupné prostřednictvím internetového vysílání ČT. Další podrobnosti o Jezdeckém festivalu najdete na adrese www.jezdeckyfestival.cz.