FEI pasy koní a mikročipy od ledna 2013

FEI pasy koní a mikročipy od ledna 2013

Veterinární pravidla FEI platná od 1. 1. 2013 (čl. 1027) mj. ustanovují, že všichni koně poprvé registrovaní v rámci FEI (pro mezinárodní závody) musí být identifikovatelní pomocí mikročipu a čtečky, kompatibilní s ISO 11784 a ISO 11785. Všechny informace o mikročipu musí být také zaneseny do pasu. Majitelé a jezdci koní registrovaných v databázi FEI (tedy účastní se mezinárodních závodů v ČR i v zahraničí) by tak měli věnovat pozornost následujícímu materiálu, který zodpovídá nejčastěji kladené otázky.

Koláž: Distanc.czKoláž: Distanc.cz

Jak má být mikročip implantován?
Mikročip musí být implantován veterinárním lékařem, s použitím sterilních technik. Mikročip má být implantován v horní části levé strany krku, přibližně v polovině délky krku mezi týlem a kohoutkem.

Kteří koně registrovaní ve FEI od ledna 2013 musí být vybaveni mikročipem?
U všech nově registrovaných koní (ve FEI) bude požadováno, aby měli mikročip. To znamená všichni koně registrovaní kvůli vystavení pasu nebo přebalu FEI a také všichni koně, kteří jsou pouze registrovaní u FEI pro mezinárodní závody (bez pasů nebo přebalů FEI) musí mít mikročip. Koně, kteří už ve FEI databázi byli k 31. 12. 2012 nemusí být dodatečně čipováni.

Proč FEI nově požaduje, aby byli registrovaní koně čipováni?
Mikročip je požadován pro snadnou identifikaci, jako nadstavba k popisu v pase.

Jaký mikročip musím použít?
Musí být použit mikročip ISO 11784 nebo ISO 11785 (toto ISO je kompatibilní s normami a předpisy také v ČR).

Chci registrovat koně ve FEI jen kvůli ID pro mezinárodní závody (tzn. nechci FEI pas nebo přebal), musím mít i tak koně čipovaného?

Ano, všichni koně prvně registrovaní od 1. 1. 2013 u FEI musí být vybaveni mikročipem i pro pouhou registraci pro účast na mezinárodních závodech.