Fabrizio Sigismondi potřetí v řadě drezurním mistrem ČR

Fabrizio Sigismondi potřetí v řadě drezurním mistrem ČR

Mistrovství České republiky v drezuře letos probíhalo v jezdeckém areálu na Panské líše v Brně a v seniorské kategorii mohl slavit vítězný hattrick Fabrizio Sigismondi. Mistrem se totiž stal i v letech 2012 a 2013. Pokaždé to bylo s koněm Aproposem.

Fabrizio Sigismondi a Apropos. Foto: Stanislav Pitela
Fabrizio Sigismondi a Apropos. Foto: Stanislav Pitela

Do třetice se mu to navíc podařilo získat nejvyšší průměrnou známku – 71,179 %. Vloni to bylo jen těsně přes 70 % a před dvěma lety 68,745 %. I tentokrát se stala jeho nejsilnější konkurentkou Šárka Charvátová se Saint Tropezem, ale na rozdíl od předešlých let byla ve všech třech kolech mistrovské soutěže „až“ druhá. Jak ovšem Sigismondi prozradil, letos pro něj dosažení výhry bylo nejobtížnější. „Přiznám se, že mě to letos dojalo. Tajně jsme doufali, že bychom opět mohli vyhrát, ale byl to těžký boj, protože jsme měli velmi silnou konkurenci. – Myslím, že mi hodně pomohl můj holandský trenér, za což mu vděčím. Ačkoliv měl Apropos delší závodní pauzu, průprava před naším startem v Brně byla úplně jiná, než jsem byl doposud zvyklý pracovat a hodně nás to posunulo dál,“ svěřil se Fabrizio Sigismondi. Bronzovou medaili vybojovala Libuše Půlpánová s Galantem 4. Ta od rozhodčích obdržela průměrné ohodnocení 68,684 %. Stříbrná medailistka přitom dosáhla na výsledek 69,965 %.

V mladších kategoriích nedělní volné sestavy na hudbu hodně míchaly konečným pořadím. Z dětí vybojovala prvenství Tereza Markusková v sedle Aha, která byla po prvním kole druhá za Sárou Vingrálkovou s Emilem-R. Mezi mladšími juniory od pátku vedla Aneta Havlíčková s Ce Soir, ale závěrečné předvedení jí vůbec nevyšlo, což ji stálo mistrovský titul. Z něj se nakonec radovala Tereza Čechurová s koněm Elfen Prinz, jež jí v pátek i v sobotu takříkajíc šlapala na paty. Velmi podobná situace nastala u starších juniorů, kdy do nedělního küru nastupovala z vedoucí pozice Barbora Kamírová s Un Ami. Ke ztrátě zlaté medaile jí stačilo, aby zajela jen o 1 procento horší volnou sestavu než Martina Kučerová s Calet. Tato jezdkyně se navíc mohla těšit i z dalšího ocenění. Calet se totiž stal nejúspěšnějším koněm českého chovu na tomto mistrovském klání, a jezdkyně tak získala cenu od Svazu chovatelů českého teplokrevníka. Převzala ji z rukou předsedy SCHČT Miloslava Perníčka.

V kategorii mladých jezdců dosáhla na nejvyšší příčku Sofie Brodová s Lissandrem. Ta přemohla po prvním kole vedoucí Barboru Dvorníkovou s Why Not, jež ovšem již pozici lídra opustila po sobotní úloze, kdy na pozdější mistryni ztrácela téměř 4 procenta. Mistrovské medaile se rozdávaly i v týmové soutěži. V ní zvítězili Jihočeši ve složení Anna Mikolášová – Zorro 5, Petra Miki Civišová – Be Impressed a Barbora Kamírová – Un Ami. Za sebou nechali mj. družstva pražské a jihomoravské oblasti.

Kompletní výsledky najdete na www.panskalicha.cz. Půlhodinový sestřih z drezurního mistrovství uvede Česká televize na programu ČT Sport v neděli od 10.15 hodin a dále ještě ve třech reprízách i na internetu.