Dvacet let Miloslava Šimáčka s mezinárodními závody spřežení

Dvacet let Miloslava Šimáčka s mezinárodními závody spřežení

Letos se ve dnech 19. – 22. července uskuteční v Nebanicích u Chebu již 20. ročník mezinárodních závodů spřežení, které pořádá TJ Agro Cheb a Chov koní Nebanice v čele s Miloslavem Šimáčkem. Ani po tak dlouhé době mu nechybí elán a nové nápady, kam tuto sportovní událost zařazenou od roku 2003 do kvalifikace Světového poháru čtyřspřeží posunout. Brzdit se ve svých aktivitách nenechá ani nemocí, kvůli níž v posledním měsíci trávil více času na onkologii pražské Bulovky.

CJF CAI Nebanice - Martin GosslCJF CAI Nebanice – Martin Gossl

„Uplynulé týdny to bylo trochu komplikovanější, jelikož jsem všední dny trávil v Praze, a tak jsem doma musel vše organizovat buďto po telefonu, nebo osobně přes víkendy. Naštěstí letos skvěle funguje přípravný výbor, který se mnou vedou František Jelínek a Josef Řezníček. Vše je díky tomu pro mne mnohem jednodušší, než tomu bývalo dříve,“ svěřil se Miloslav Šimáček.

Do Nebanic se dostal z rodných Tuchoměřic u Prahy v roce 1978 a seznámil se tam s jeho manželkou Evou. Od té chvíle je s tímto místem pevně spojen a společně s ženou se aktivně věnuje koním. „Eva jezdila drezury a skoky, mě to vždy více táhlo ke kočárům. Měli jsme tam koně, s nimiž jsme vozili rekreanty ve Františkových Lázních a začali jsme s nimi i závodit. Jezdili jsme např. do Úněšova, do Rudy u Nového Strašecí i na finále Zlaté podkovy do Humpolce. Osobně jsem to bral ale vždy spíš amatérsky – jako zábavu, ne jako vrcholový sport,“ vzpomíná.

Zatímco drezurní a skokové závody se v Nebanicích konaly již od sedmdesátých let minulého století, na spřežení došlo až na přelomu osmdesátých a devadesátých let. „Když se otevřely hranice, tak k nám začali jezdit jezdci a vozatajové z německého příhraničí a my jsme jezdili k nim. Tím se zrodila myšlenka uspořádat mezinárodní závody v drezuře a od roku 1993 i ve spřežení. Drezurní Světový pohár jsme později přesunuly do areálu Václava Nágra v Mariánských Lázní, kde se konal do roku 2008. Spřežení v Nebanicích vydrželo do dnes, i když organizace není vůbec jednoduchou, ani levnou záležitostí,“ popisuje.

Obtížné je nejen vše zrealizovat, ale především také přilákat dobrou konkurenci. „V první řadě bylo potřeba vybudovat kvalitní závodiště. První roky jsme měli překážky pro sobotní maraton roztroušené po širokém okolí, ale když jsem v polovině devadesátých let začal častěji jezdit na zahraniční mezinárodní závody a mohl se více inspirovat, přišla myšlenka udělat překážky do kruhu, aby se diváci stíhali v klidu přemisťovat s jejich favority. Velmi mi v tom pomohl tehdy Manfred Hann – předseda jezdeckého oddílu z nedalekého Waldsassenu, který měl v době našich začátků velmi dobré kontakty. Snažíme se poskytovat všem účastníkům co nejlepší zázemí i servis, a tak rozhodčí a další funkcionáře např. ubytováváme pravidelně v hotelech ve Františkových Lázních. Byli jsme mezi prvními, kteří začali používat elektronické časomíry apod. Díky této důslednosti a kontaktům jsme dostávali výborné reference a v roce 1996 se našich závodů již účastnili jezdci nejen z Německa, ale také z Dánska, Finska, Polska a Švýcarska. Co se týče konkurence, tak byl asi nejsilnější rok 2010, kdy k nám přijelo mezi 60 účastníky šest nejlepších světových vozatajů,“ vypráví Miloslav Šimáček.

Jan Exnar Ilustrační foto: J. Malinovský ČJFJan Exnar Ilustrační foto: J. Malinovský ČJF

Kvalitní a také velmi početné startovní pole uvidí diváci v Nabanicích i letos, přestože ve stejném termínu probíhají závody obdobných kategorií v holanském Beekbergenu. „Ze srpnového termínu se posunuli kvůli mistrovství světa čtyřspřeží v německém Riesenbecku. I přes to se k nám přihlásilo na osm desítek kočárů, přičemž patnáct z nich pojede v kategorii čtyřspřeží. Nejvýše postavený by měl být desátý ze světového žebříčku Zoltán Lázár, který zatím bodoval třikrát a bude mít tudíž šanci na posun výš, jelikož se do kvalifikace Světového poháru počítají čtyři nejlepší výsledky,“ upřesňuje. Nejobsazenější soutěží bude jednospřeží, těch dorazí dvacet osm. Dvacet bude dvojspřeží, devět dvojspřeží pony a sedm čtyřspřeží pony.

Nebanice Ilustrační foto: J. Malinovský ČJFNebanice Ilustrační foto: J. Malinovský ČJF

Cílem Miloslava Šimáčka je nejen pořádat kvalitní závody, ale také tento sport propagovat mezi širokou veřejností. Proto již několikátým rokem mohou návštěvníci v areálu bezplatně kempovat ve vymezeném prostoru, kde je připraveno sociální zázemí. Každý den bude zhruba od 17 hodin připraven zábavný program a o víkendech živě vystoupí několik country kapel. Na rodiny s dětmi čeká celá řada atrakcí jako např. skákací hrad, kolotoč, vození na ponících či v kočáře, ostatní jistě uvítají ochutnávky vín a sýrů. Stánky s občerstvením a jezdeckými potřebami jsou již zcela standardní součástí. Soutěžit se začíná ve čtvrtek od jedné odpoledne, v pátek od devíti hodin, sobotní maraton začíná v deset dopoledne, stejně jako nedělní parkur. Vstupné na závody se neplatí. Podrobnosti najdete na www.nebanice.com.