Dvacátý ročník rovinových dostihů měl tři vrcholy

Dvacátý ročník rovinových dostihů měl tři vrcholy

V atmosféře očekávání zítřejšího vrcholu pardubické sezony se odehrálo šest rovinových dostihů, které doplnily i jedny proutky pro amatérské jezdce. Hlavními dostihy byly tři jedničkové dostihy – Cena mílařů, Cena sprinterů a Velká cena města Pardubic.

Prvním vrcholem byla Cena mílařů. Diváci na pardubické závodišti v ní mohli na vlastní oči vidět také mediálně známého Honzika Chiperu a podle očekávání bojoval o vítězství. Musel si jej vydobýt po tuhém boji s další trojicí koní. Žokej Milan Zatloukal s Honzikem Chiperou dokázal využít volný prostor u bariéry. Druhý dokončil Equestr s žokejem Petrem Foretem, třetí Beryaska s žokejem Tomášem Lukáškem a čtvrtý Talar s žokejem Bauyrzhanem Murzabayev. Tabuli uzavřela Ley Percy s žokejem Jiřím Chaloupkou.

Honzik Chipera. Foto: Sandra Schulzová
Honzik Chipera. Foto: Sandra Schulzová

V Ceně mílařů čtvrtý Bauyrzhan Murzabayev triumfoval v dalším vrcholu dne, v Ceně sprinterů, a to v sedle pětileté ryzky Waka Laury. Ta tak obhájila své loňské vítězství v tomto dostihu. Pro Murzabayeva to bylo třicáté vítězství v sezoně! Druhý dokončil osmiletý Bright Sand, který v tomto dostihu zvítězil předloni. Vedl ho žokej Milan Zatloukal. Třetí dokončil tříletý Hello Hobby s žokejem Petrem Foretem, čtvrtý Sign of the Zodiac s žokejem Zdenko Šmidem a pátý Levis Mistral s žokejem Jiřím Chaloupkou.

V rovinové jedničkové Velké ceně Pardubic byli favority Autor, Saltanat a Monsieur Bachir. Na startovní listině bylo také jméno Mistra Westminstera trenéra Josefa Váni, který v loňské sezoně zářil, letos se mu ale příliš nedařilo. S Tomášem Lukáškem jen těsně porazili druhého Autora s žokejem Zdenko Šmidou. „Byl to náročný dostih. Byla měkká půda a v jednu chvíli jsem myslel, že se Autor dostane přede mě,“ přiznal po dostihu Tomáš Lukášek. Na třetím místě dostih dokončil Monsieur Bachir s žokejem Petrem Foretem, kteří od startu udávali tempo. Překvapila Polonaise s žokejem Bayurzhanem Murzabayevem, která došla čtvrtá, a pětici nejlepších uzavřel Buonarroti s žokejem Jaromírem Šafářem.

Úvodní proutěné překážky na 3200 metrů patřily šestileté Corvině s amatérem Radimem Petříkem, po boji se Sorgeniem v sedle s amatérkou Alicí Mills. Druhým dostihem byl bumper na 3200 metrů, ve kterém jednoznačně kraloval čtyřletý valach Zanzibar. V pardubickém bumperu startoval potřetí a potřetí zvítězil. V sedle měl Martina Lišku. Třetím bodem dostihového programu byl dostih vypsaný pro amazonky, do kterého odstartovalo dvanáct koní a jezdkyň. Svou formu potvrdila pod vedením Michaely Musialové tříletá hnědka Step Star, která letos posbírala druhé místo v Lysé nad Labem, prvenství ve Velké Chuchli a dnes i v Pardubicích. V rovinovém dostihu II. kategorie na 1750 metrů se radoval tým rodiny Vocáskových. Dvouletý ryzák Arataban startoval potřetí v kariéře a podruhé zvítězil. V jeho sedle byl žokej Jan Rája. O druhé místo bojovali Splash s žokejem Murzabayevem a Fantaggira Lady s žokejem Tomášem Lukáškem, Splach byla úspěšnější. Čtvrtá dokončila Yara s žokejem Dušanem Andrésem a pátý Lad In s žokejem Michalem Machem.