Dva vrcholy nedělního karlovarského mítinku – Cena Masise a Lázeňská míle

Dva vrcholy nedělního karlovarského mítinku – Cena Masise a Lázeňská míle

Polovina srpna nepřipomíná pouze blížící se konec prázdnin, ale zároveň pozvolné loučení s karlovarskou dostihovou sezónou. Předposlední mítink na Hipodromu Holoubek, složený ze sedmi rovinových dostihů, v neděli vyvrcholí Cenou Masise – Pohárem Grandhotelu Pupp, za podpory spol. CHARVÁT Group s.r.o. (I.kat., 1.200m). Dostih, v němž mnohdy své kvality poodhalí budoucí šampióni klasického ročníku, se jako důležitý srovnávací test dvouletých koní běhával již na sklonku osmdesátých let minulého století. Od roku 1994, kdy se Cena Masise přestěhovala z centrálního závodiště ve Velké Chuchli, je s výjimkou několika mála let pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě. Dostih pojmenovaný po jednom z nejlepších koní české historie, držiteli titulu Kůň 20. století a v neposlední řadě významném plemeníkovi, přilákal na start desítku aktérů. U plnokrevníků nejmladší věkové kategorie není jednoduché odhadnout favorita a tím se dostih stává napínavějším. Ani letošní ročník nebude výjimkou.

Wicker Stone zamíří do Lázeňské míle
Wicker Stone zamíří do Lázeňské míle

Díky svým dosavadním výkonům si o pozornost říká Montjeu Third (ž.M.Laube), ze dvou startů jednou vítězný a jednou třetí. Hájí stejné zeleno-bílé barvy jako jeho předchůdce Valmont Ohne, který pro stáj Rabbit Trhový Štěpánov zvítězil před rokem. Ostře sledovaný bude s ohledem na formu koní připravovaných trenérem Allanem Petrlíkem vítěz červnového trojkového dostihu Galis (ž.M.Zatloukal). Kvalitní výkon se očekává od vítězky Simsonovy ceny Skary (ž.B.Murzabayev), či ve dvou trojkových testech na druhém a čtvrtém místě doběhnuvšího Lutigera (ž.J.Chaloupka).

V předminulém roce se z triumfu své svěřenkyně radovala trenérka Helena Vocásková. Loni připravila třetího koně v cíli a tentokrát přiváží vítězku trojkového dostihu Chiquittitu Chic (ž.J.Rája). Kvartet trenérek doplní Martina Růžičková se Surikatou (ž.J.Palík), Helena Voršilková s dohlášeným Old Spiritem (K.Hlubučková) a Štěpánka Myšková s Johnny Whistlem (ž.V.Korečková), jenž ve dvou dosavadních startech posbíral třetí místa.

Tradiční Lázeňská míle – Cena spol. CHARVÁT Group s.r.o. bude druhým vrcholem odpoledne. Dostih se pyšní historií zasahující do třicátých let minulého století. Udržuje si punc kvality, třebaže je vypsán jako dostih II. kategorie. Jedním z nejzajímavějších koní na startu bude karlovarskému publiku dosud neznámý, ale na světových drahách dostatečně prověřený Zazou (ž.B.Murzabayev). Stačí zmínit jeho páté místo v nejbohatším dostihu světa Dubai World Cupu z roku 2012. Respekt budí bronzový z letošního ročníku Českého derby Tamarind Cove (ž.J.Šafář). Jediná klisna Cassie (ž.P.Foret), loni druhá v Ceně zimní královny, vítězná v letošním jedničkovém Memoriálu Rudolfa Deyla na 1.400m a čtvrtá v klasickém Oaks, by se neměla v převaze mužských soupeřů ztratit. Nyani Tomba (ž.M.Zatloukal) v aktuální sezóně zatím marně čeká na plný zásah, ovšem obhajoba čtvrtého místa z loňské edice tohoto dostihu je reálná. Vyrovnané šance na dotované umístění mají pátý z Rakouského derby a třetí z bratislavské Velké jarní ceny Bukhari (ž.R.Koplík), spolehlivý Trop (ž.J.Chaloupka) se zajímavou sbírkou prvního, druhého, třetího a čtvrtého místa z posledních čtyř startů a před dvěma týdny na zdejší dráze v  jedničkovém testu  třetí Wicker Stone (ž.M.Havelková). Využít váhové zvýhodnění a tím promluvit do konečného pořadí může červencový karlovarský vítěz Fabrisco (ž.J.Verner) nebo Lorpen (ž.M.Mach).

Program:

14.30   Cena TEMPO SERVIS CZ a.s. (III.kat.,2.400m)

15.00   Cena HIPODROM HOLOUBEK (IV.kat.,1.600m)

15.30   Cena EBF (III.kat.,1.600m, dvouletí)

16.00   Lázeňská míle – Cena spol. CHARVÁT GROUP s.r.o. (II.kat.,1.600m)

16.30   Cena spol. Rabbit Trhový Štěpánov (III.kat.,1.400m)

17.00   Cena Masise – Pohár Grandhotelu Pup,p za podpory spol. CHARVÁT GROUP s.r.o. (I.kat.,1.200m, dvouletí)

17.30   Cena GALOPP REPORTER (IV.kat.,2.000m)

Text a foto: Marcela Klingorová