Dubai World Cup Carneval – ohlédnutí za dvoudenním mítinkem 20. a 21. ledna

Meydan 20.1.2012

Cape Verdi (G2), vrchol pátečního mítinku, nabídl jedno z nejdramatičtějších rozuzlení probíhající sezóny na dubajském závodišti Meydan. Mílový test vyhrazený klisnám se poprvé uskutečnil v roce 2004. Vítězkou se tehdy stala Festive Style domácího trenéra Seemara, který pro letošní ročník neměl vhodnou kandidátku. Podobně byl na tom godolphinský kouč Suroor, jenž má na minulý rok ty nejlepší vzpomínky. Jeho svěřenkyně Aspectoflove totiž drží časem 1.36.52min časový rekord. Srovnávací test tříletých se staršími, který byl v roce    2006 povýšen na úroveň Listed, v roce 2009 na G3 a v minulém roce na G2, zatím žádná z klisen nevyhrála dvakrát. Nejpilnější účastnicí byla Cat Belling, ale ze šesti pokusů se nejlépe umístila v 2004 jako šestá. Nikdy se neprosadila tříletá klisna. Statistiky nezměnil ani letošní dostih. Role horké favoritky připadla de Kockově MAHBOOBĚ (Ch.Soumillon). Pětiletá dcera Galilea, vítězka loňských UAE 1,000 Guineas a nedávných Al Rashidiya Prep., se dobře prezentovala jak v Evropě, tak v Kanadě. Suverénně si počínala od startu a dlouho vypadala, že blížící se cílovou pásku protne na první pozici. Nestalo se tak. Raketové zrychlení a infarktový finiš předvedla nejstarší účastnice, šestiletá FIRST CITY. Svěřenkyně vedoucího muže trenérského šampionátu Al Raiheho (v době psaní článku 26 prvenství) podle jeho slov nevyhrává často, ale zaběhnout umí dobře, a především je bojovnice. V Evropě se tehdejší chráněnkyně  Davida Simcocka umístila v G1, loni v červenci doběhla třetí v Falmouth Stakes (G1) v Newmarketu. Diktatova dcera se prosadila z venkovní pozice díky skvěle načasovanému finiši R.Ffrenche (dosáhl 23 prvenství aktuální sezony a prozatímně okupuje druhou příčku tamního žokejského šampionátu) s rozdílem nosu. Další z de Kockových klisen v dostihu REEM (K.Shea) zklamala svými výkony po loňském Carnevalu, ale potvrdila trenérova slova, že potřebovala zahřívací dostih. Prospěl jí také návrat na trávu a z této kombinace vytěžila po aktivním počínání v dostihu 3. místo.

Iguazu Falls-po delší době opět vítězný www.profihorse.czIguazu Falls-po delší době opět vítězný www.profihorse.cz

 

Al Naboodah Travel & Tourism Handicap (Rated 95+, 2.000m, Tapeta) ovládl z loňského DWC desátý PRINCE BISHOP (L.Dettori). Pětiletý ryzák je podle vyjádření trenéra Suroora jedním z koní, kteří s narůstajícím věkem podávají lepší výkony. Byl fit jen z 85% a tak je jeho suverénní5 a ¼ délkový triumf příslibem lepších výkonů. Vážný kandidát na účast v letošním DWC by nyní mohl zamířit do některé z dalších částí Al Maktoum Challenge (9.února a 10.března). Druhý v cíli, stájový i tréninkový kolega SPRING OF FAME (M.Barzalona) na sebe upozornil již loni, když během Carnevalu porazil Haatheqa a byl solidně druhý za Bold Silvanem v AM Challenge – R2 (G3). Dostih se naopak nevydařil BRONZ CANNONOVI (R.Moore) a poslední místo tak trochu symbolicky ospravedlňuje zásadní rozhodnutí jeho kontroverzního majitele.

Bronze Cannon - velké zklamání majitele

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov, jenž dosáhl jednoho z největších úspěchů jako majitel Gitana Hernanda (vítěz G1 Singapore Airlines International Cup), potvrdil, že pro letošní úspěch v DWC zakoupil GREEN DESTINY (momentální kurz 20:1) a svěřil ho do tréninku Hermana Browna.

Stoprocentně úspěšnou premiéru na závodišti Meydan si během dvoudenního mítinku odbyl

War Monger-4.místo pro D.Watsona www.profihorse.cz

Oscar Chavez. „Díky“ zranění Bennyho Woodwotha na dráze v singapurském Kranji se jako náhradník dostal do sedla CAPTAINA OBVIOUSE, vítěze pátečních Al Naboodah Construction Group (conditions, 1.200m). Panamský žokej se po tomto bleskovém angažmá vrátil zpět, ale z Dubaje si veze jednoznačnou bilanci –  dvě vítězství ze dvou jízd. To další přidal v sobotu v hlavním dostihu, kdy byl partnerem Ip Mana. Koně trenéra Stevena Burridgeho by měl v dalších dostizích opět jezdit Ted Durcan.

Meydan 21.1.2012

Reem opět chytá formu www.profihorse.cz

Prvního letošního vítězství se dočkal někdejší britský a irský šampión Jamie Spencer. Bývalý jezdec ve službách Coolmoru, jenž na první klasiku dosáhl již v 17 letech, v úvodním pátečním handicapu na 1.400m bez potíží dovedl k prvenství Al Raiheho RUTLAND BOYE.

Tadhg O´Shea završil rovnou dvoustovku prvenství v handicapu dlouhém 2.200m s pomocí TANFEETHA. Čtyřletý svěřenec trenéra Al Muhaririho si v Emirátech odbyl debut.

Sotva uvěřitelné se zdá být skutečnost, která předcházela vítězné jízdě BAWADIHO (P.Cosgrave, tr.M. bin Shafya). Krátce poté, co byl šestiletý hnědák zavedený do startovního boxu, se nohou zachytil o konstrukci. Musel být vyvedený ven a na místě prohlédnutý přítomným veterinářem. Jako dostihu způsobilý byl zaveden zpět do boxu. I když se situace znovu opakovala (!), do dostihu nakonec odskočil. Svého teprve druhého životního triumfu se dočkal po dvou letech. Stal se zároveň druhým hrdinou, který ten den překonal rekord dráhy. Allybarův rekord z předloňska na distanci 1.900m stlačil na 1:56,90min.

V hlavním dostihu dlouhém 1.400m překonal novozélandský rodák IP MAN v pátém startu své dosavadní kariéry rekord dráhy. Trenér tříletého valacha Steven Burridge do Dubaje přivezl pouhý kvartet koní, ale tento fakt neměl žádný vliv na skutečnosti, že  po pátečním triumfu Captaina Obviouse oslavil Australan v singapurských službách již třetí velký triumf (tím prvním byl Dark Matter v UAE 1,000 Guineas).

———

Foto: autorka