Drezura, parkur i všestrannost znají své mistry pro rok 2017

Drezura, parkur i všestrannost znají své mistry pro rok 2017

Dva uplynulé víkendy se nesly ve znamení mistrovství České republiky. V neděli 16. července byli známi noví mistři republiky v parkurovém skákání a drezuře, o týden později se rozdělovali medaile v soutěžích všestrannosti.

Sigismondi získal šestý titul, Trevisovi po něm slíbil volno

Už půltucet domácích titulů v drezuře má na svém kontě mezi seniory Fabrizio Sigismondi. O víkendu ovládl mistrovství České republiky na závodišti Panská lícha v Brně, když s Trevisem vyhrál všechna tři kola závodu.

„Jsem moc rád, všech šesti titulů si velmi vážím,“ prohlásil Sigismondi. Letošní prvenství je možná o to cennější, že pro něho sezona nezačala dobře – Trevis totiž prodělal koliku, musel na operaci a k závodění se vrátil až na začátku června.

Fabrizio Sigismondi. Foto: Stanislav Pitela

„S výjimkou Světového poháru v Brně, kde jsme ve skvělé konkurenci skončili ve finále sedmí, vyhrál Trevis od té doby všechny závody, kterých se zúčastnil. Možná mu paradoxně pomohlo, že měl až do půlky dubna volno, dva a půl měsíce si vlastně odpočinul,“ přemítal český reprezentant.

V Brně to během šampionátu bylo pro koně o to náročnější, že se museli vypořádat s častými zvraty počasí. „Měnilo se během čtyř dnů tisíckrát, bylo strašné teplo, strašná zima, pršelo, foukalo… Trevis je na to citlivý, vnímal to, naštěstí všechno dobře dopadlo,“ uvedl Sigismondi.

„Bylo na něm ale znát, že už začíná být unavený i psychicky, každých čtrnáct dní měl teď závody. Proto dostane zhruba měsíc volno, aby se zregeneroval a dal se zase do formy,“ slíbil 36letý jezdec svému čtyřnohému parťákovi.

Sigismondi dokončil mistrovskou soutěž velké rundy s hodnocením 66,580 %, druhá Adéla Neumannová na koni Babalon Van Large Weeren si připsala 64,325 % a třetí Petra Minářová, bývalá Miss ČR, brala v sedle Dumonta bronz za 63,144 %.

Poprvé se na MČR jela odděleně velká runda a malá runda. V ní zvítězila Tereza Hábová s Djazzem F před Hanou Vášáryovou s Filipou a Michalem Knoflíčkem v sedle Dowera.

Kategorii mladých jezdců ovládla Anežka Zajícová v sedle Stasia EG, mezi staršími juniory se z titulu radovala Alexandra Hanáčková s Well Done 5 a kategorii mladších juniorů vyhrála Eva Vavříková s Belle-Ennie. Mezi dětmi se mistryní republiky stala Jana Táboříková na koni Janne 1. V družstvech si zajistil vítězství tým Středních Čech (H. Vášáryová, M. Brychtová, A. Kolblová).

V paradrezuře slavila titul v mistrovské soutěži grade 1, 2 a 3 Anastasja Vištalová s Dominique 1, grade 4 a 5 ovládla Zuzana Fialová s koněm Larino. Mezi nezařazenými zvítězila Tereza Dubcová s Finnem 2.

Mistrovství ČR v parkurovém skákání vyhrála Zelinková

Podruhé v kariéře se stala Zuzana Zelinková mistryní České republiky v parkurovém skákání. Na kolbišti v Martinicích triumfovala před Václavem Staňkem a Nikolou Bielikovou.

Zelinková v sedle Kleiner Lorda prošla všemi třemi koly bez chyby na překážkách, jediný trestný bod inkasovala ve finále za čas. „Titul pro mě hodně znamená, stejně jako pro majitelku koně a celý tým, moc si ho vážím,“ prohlásila 35letá jezdkyně.

Zuzana Zelinková. Foto: Tomáš Holcbecher

Domácí šampionát ovládla po šesti letech, českou mistryní se totiž stala i v roce 2011. „První titul byl hodně překvapivý, bylo to s koněm Luka´s Ninja, od kterého to nikdo nečekal. Tento rok už ho ode mě pár lidí očekávalo, a přestože jsem se snažila si tlak nepřipouštět, nějaká míra zodpovědnosti tam byla. Není úplně jednoduché nastupovat s nějakými závazky, o to to bylo možná letos těžší. Radost je však stejná,“ porovnávala závodnice týmu Jumping Team For Pleasure svá vítězství.

Stříbro bral v Martinicích v seniorské kategorii (spojená pro muže a ženy) Václav Staněk s koněm Heartbreak ZH, třetí skončila Nikola Bieliková v sedle Carthinja.

V samostatné kategorii žen se z triumfu radovala Lucie Strnadlová s Carinou 6. Do třetího kola vstupovala s jednou chybou, ale protože ho žádná z devíti do té doby bezchybných jezdkyň nedokázala zvládnout bez zaváhání, šlo se do rozeskakování. V něm byla nejúspěšnější právě Strnadlová před Ivou Holíkovou na Luaně-T a Alžbětou Vojtkovou v sedle koně Capua.

Šampionem v kategorii mladých jezdců se stal Václav Nágr s hřebcem Norman, druhá skončila Kateřina Málková na koni G-Buggati Dwerse Hagen a bronz si přivlastnila Michala Mžiková v sedle Ultima de Carmel Z.

Družstvům kraloval tým Jižní Čechy 1 (J. Štěrba, V. Horký, R. Špičák, J. Tměj) před Prahou 1 (A. Baraldi, B. Vojtková, J. Pařenica, A. Vojtková) a Severní Moravou 1 (J. Hruška, M. Hruška, M. Klus, M. Škanderová).

Českým šampionem v jezdecké všestrannosti je znovu Příhoda

Stejné místo, stejný vítěz. Titul mistra České republiky v jezdecké všestrannosti obhájil v Pardubicích Miloslav Příhoda. Druhý skončil Jan Holec s Tasznikem a třetí Petr Myška s Oboras Shut It Out.

Příhoda byl přitom v sedle Lorda 27 po drezuře až pátý. „Nijak mi však nezatrnulo. Pro Lorda je drezurní zkouška nejslabší částí, takže jsem se spíš snažil, aby nám soupeři moc neodskočili, a doufal jsem, že se pak projeví jeho nejsilnější stránka, což je terénní zkouška,“ popisoval sedmadvacetiletý reprezentant.

Miloslav Příhoda. Foto: Jiří Bělohlav

Taktika mu vyšla skvěle, právě po terénní zkoušce, jež se jela v atraktivním prostředí dráhy pro Velkou pardubickou, se usadil v čele, a než vyjel do parkurové části, věděl, že si může dovolit i tři zaváhání. Chyboval však jen jednou, a tak si mohl zopakovat mistrovskou radost.

„Obhájit titul bylo těžší než ho získat poprvé. Loni to byla pro Lorda první sezona, takže jsme šli mistrovství spíš zkusit. Letos už se od nás výsledek tak trochu čekal, tím se člověk dostává pod tlak a můžou z toho být hloupé chyby. Proto to bylo náročnější,“ porovnával Příhoda, jenž se chystá na srpnové mistrovství Evropy v Polsku.

Také kategorie mladých jezdců viděla úspěšnou obhajobu. Eliška Orctová s koněm Bonus 1 ovládla soutěž suverénním způsobem. „Terénní zkoušky byly těžší než loni, ale výborně postavené a v krásném prostředí,“ oceňovala také Orctová, jež po třech juniorských titulech získala už druhý mezi mladými jezdci. Druhá skončila Šárka Votavová s Teddy Ready a třetí Marie Smolíková na Carmen 16.

Ve starších juniorech brala zlato Klára Ivančáková v sedle Cra. Na první místo se vyšvihla díky parkuru, který jako jediná zvládla bezchybně. „Přitom jsme letos jeli teprve druhý parkur,“ připomněla vítězka. Stříbro získal Francesco Rossi s Pančem a bronz Alžběta Vyštajnová s Elzarem.

Výsledky dalších kategorií:

Družstva: 1. Východočeská oblast 2 (J. Hatla, P. Myška, R. Toman, L. Hlavatá), 2. Praha (M. Trunda, K. Petrová, R. Pokorný, A. Svobodová), 3. Východočeská oblast 4 (L. Příhodová, V. Příhodová, A. Dohnalová, G. Adamcová).

Mladší junioři: 1. Šárka Štvánová (Caledon 3), 2. Natalia Tarabini (Olympia 2), 3. Michaela Skácelová (Dereg).

Děti: 1. Richard Horáček (Ramzes Aha), 2. Anna Havlová (Finlandia), 3. Adéla Zemanová (Diamos).

Pony jezdci, 13 – 16 let: 1. Barbora Vaňková (Lipton Saimon), 2. Viktor Regner (Kuba 3), 3. Natalia Tarabini (Sahgar).

Pony jezdci, 10 – 13 let: 1. Sára Dvořáková (Gejzer), 2. Michaela Neumannová (Šikulka), 3. Adéla Dětková (Dollom Carin).

Zdroj: Tiskové zprávy České jezdecké federace