Dostihový Francouzský den: Ronino překvapil

Dostihový Francouzský den: Ronino překvapil

Třetí zářijovou sobotu vyvrcholil seriál kvalifikací na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. V pořadí čtvrtý kvalifikační dostih odstartoval v rámci Francouzského dne – DNE EVROPY, který nabídl celkem deset dostihů a také především diváky očekávaný návrat Josefa Váni.

4 kvalifikace Vana 3 autor Lorinc

Na startovní listině čtvrtého kvalifikačního dostihu – Ceny společnosti A.S.A. – bylo čtrnáct koní. Někteří z nich již kvalifikační povinnost měli splněnou, pro jiné to byla poslední příležitost k přiblížení se k účasti ve 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Jedním z nich byl sedmiletý hnědý valach Ronino ze stáje Wrbna Racing trenéra Čestmíra Olehly a v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. A právě tato dvojice, možná trochu překvapivě, zvítězila. „Ronino je velký kůň, dobře skáče. Domluvili jsme se, že nemá cenu ho držet zpátky a že když bude chtít, mám ho nechat cválat a skákat vepředu a až se dostaví únava, trochu se stáhnout a nechat ho docválat v klidu tak, aby se kvalifikoval. Ronino si za anglickým skokem trochu odpočinul. Pak už jsem vyloženě čekal na poslední skok a nechal ho jít. Dokonce to vypadalo, že by Ronino mohl jít i o kilometr dál,“ pochvaloval si Jaroslav Myška. Ronino měl v průběhu dostihové sezony zdravotní problémy, ale tréninkový handicap se neprojevil. „Nevěděli jsme jak na tom bude, ale překvapil,“ dodal Myška.

4 kvalifikace Ronino Myska autor KricekVítězný Jaroslav Myška a Ronino. foto: Milan Křiček

 

Ronino v cílové rovině překonal již kvalifikovaného, osmiletého Valldemosa v sedle s Dušanem Andrésem a trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena. V jeho sedle diváci viděli Josefa Váňu staršího. „Zkoušeli jsme jak jsme na tom – já i Tiumen. Bylo to dobré, jen klopýtl na Havlově skoku a ostatní nám trochu utekli. On sám věděl, že udělal chybu a další překážku skočil jako by to byl Taxis,“ komentoval průběh dostihu Josef Váňa. „Tiumen šel jednu cvalovou práci od té doby co se vyskytly nějaké zdravotní problémy, a to ještě na tři čtvrtě plynu. Myslím, že u něj je ještě šance se posunout někam dopředu, ale taky se to může přehnat. Takže budeme dělat všechno jak to půjde nejlíp, ale zda se to povede, to ukáže až Velká pardubická,“ prozradil Váňa. On sám prý bude na přípravě také tvrdě

pracovat. „Přitlačím trochu na kolečkové brusle, budu víc plavat, na kole jezdím pravidelně ráno a  večer do práce a z práce. Ale já to řeknu spíš tak – byl jsem teď mediální psanec, pořád jsem lítal někde po televizích, vyřizoval nějaké články, reklamy apod. Teď se od toho oprostím a budu se věnovat tomu, co si myslím, že je před Velkou potřeba, a dám se to ještě většího cajku než jsem teď,“ dodal Váňa.

Josef VáňaSpokojený Josef Váňa v sedle Tiumena. foto: Luboš Lorinc

Čtvrtý dokončil již v červnu kvalifikovaný devítiletý tmavý hnědý valach Karlsbad s žokejem Janem Faltejskem, který v sedle vystřídal zraněného Thomase Boyera. Na pátém místě došel osmiletý tmavý hnědý valach Grilias v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Grilias je svěřencem Josefa Váni a ten se přiznal, že mu Grilias vyrazil dech. „My si o něm celý život myslíme, že když mu naplijete pod nohy, neudělá ani krok. A on málem porazil i Tiumena. Byl jsem z něj unešený. Myslím, že to jednou bude kůň do Velké,“ přiznal trenér Váňa.

Do cíle ještě došli Sauron s Martinem Liškou, Aspirant s Ondřejem Velkem, slovenský Le Jackpot s žokejem Jaroslavem Brečkou, Imbir s žokejem Marcelem Novákem, Bremen Plan s Josefem Sovkou a Soros s žokejem Josefem Váňou ml. Nedokončili Mr Millionaire s Lukášem Matuským a Godea se švédským jezdcem Niklasem Lovénem. Smutným hrdinou, který svými kousky pobavil diváky, se stal solidní překážkář, sedmiletý hnědý valach Sheron. Už při představování v cílové rovině odmítl nést svého jezdce a do dostihu bohužel nakonec neodstartoval.

Poslední příležitost kvalifikovat se na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou využilo šest koní. Pět z nich je do dostihu přihlášeno, šestým je Sauron. Jeho majitel musí nyní rozhodnout, že tohoto sedmiletého tmavého hnědého valacha do Velké dodatečně přihlásí.

SEZNAM KVALIFIKOVANÝCH KONÍ KE STAŽENÍ v příloze pod článkem.

Atraktivní byly i rámcové dostihy, v nichž nejčastěji zaznívala jména Josef Sovka, Josef Bartoš a Dušan Andrés, kteří měli nejvíce příležitostí se prosadit. Nakonec si po dvou vítězstvích připsali Jaroslav Myška a Pavel Kašný.

V prvním dostihu, proutěné překážky na 3200 metrů pro tříleté koně, v Ceně Arnošta z Pardubic, kralovalo duo otce a syna Váňových. Hnědák Sixtyseven v sedle s Váňou mladším se držel v čele startovního pole po celý dostih. Pro Váňu to bylo deváté vítězství a pro jeho otce už dvaadvacátý trenérský triumf v letošní sezoně. V závěrečném finiši druhé místo vybojovala hnědka Magnusbela s žokejem Thomasem Boyerem, třetí došel hnědý valach Jesking s žokejem Jaroslavem Myškou. Čtvrté místo patří Torresovi a žokeji Marcelu Novákovi, páté hnědému valachovi jménem Lord Jagmin a Lukáši Matuskému.

Steeplechase cross country IV. kategorie na 3400 metrů byla vypsána pro pětileté a starší koně. Do Ceny společnosti Autocentrum Barth a.s. nastoupilo čtrnáct koní. Dokončilo jich třináct, smolařem byl pětiletý ryzák valach Love the Win s Jaroslavem Myškou v sedle, který upadl v cílovém oblouku. Pro vítězství si došla sedmiletá ryzka Luthien s žokejem Josefem Bartošem. Luthien dokázala v Pardubicích zvítězit v roce 2009 v dostihu I. kategorie pro mladé klisny, potom už kvůli zranění příliš neběhala. Pro druhé místo si došel šestiletý hnědý valach Marl Bora s Josefem Sovkou, který byl považován za možné překvapení dostihu. Třetí skončil černý hnědák valach Glover s Liborem Šimůnkem. Čtvrtí došli sedmiletý Dublenette s Josefem Váňou ml. a pátí osmiletá Balerína s žokejem Marcelem Novákem.

S výrokem „lehce“ zvítězil ve třetím dostihu dne, steeplechase cross country III. kategorie na 4700 metrů – Ceně společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, pětiletý tmavý hnědý valach Charme Look s žokejem Bohuslavem Mátlem. Do vedení se dostali až v okamžiku, kdy koně mířili na ovál. Do té doby byli v čele dostihu Peintre Abstrait, Hemagé a sedmiletý hnědý valach Universe of Gracie, který nakonec spolu s žokejem Janem Faltejskem dokázal vybojovat druhé místo. Třetí skončil sedmiletý hnědý valach Kasim s žokejem Marcelem Novákem, čtvrtý šestiletý ryzák valach Status Quo se Zdeňkem Bodlákem a pátý šestiletý hnědák Ready For Smile s žokejem Josefem Bartošem. Hemagé a Peintre Abstrait doběhl šestý, resp. sedmý. Šestiletá ryzka Wyona, čtvrtá z květnové kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, odmítla přejít irskou lavici.

Velká cena společnosti ELGAS, s.r.o. Pardubice byla vypsána jako steeplechase cross country II. kategorie na 4200 metrů pro čtyř a pětileté klisny. V konkurenci devíti startujících se na čele startovního pole držela pětiletá hnědka Sun Belina s žokejem Janem Korpasem, která také prošla cílem jako první. Bohužel Korpas neobjel točný bod a byl diskvalifikován. Spolu se Sun Belinou dostih dokončily pouze čtyřletá Loire se Zdeňkem Bodlákem a pětiletá Modena s žokejem Pavlem Kašným.

Pátým dostihem dne byla Cena OHD Pardubice, steeplechase cross country III. kategorie na 4300 metrů pro čtyřleté koně. Do dostihu odstartovalo 11 koní, kteří jej absolvovali pod taktovkou tmavého hnědého valacha Salutiho v sedle s žokejem Janem Korpasem. Nakonec tato dvojice brala druhé místo, když je ve finiši předstihli ryzák valach Ohio s Josefem Sovkou. Třetí došel hnědý valach Moula s žokejem Marcelem Novákem, považovaný za objev letošní sezony. Všechny tři starty doposud proměnil ve vítězství. Čtvrtí se umístili ryzák valach Nebrius s žokejem Pavlem Szikorou a pátí tmavý hnědý valach Mr Pamperito s žokejem Dušanem Andrésem.

Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. byla na programu dne jako šestý dostih vypsaný pro pětileté a starší koně, steeplechase cross country II. kategorie na 3300 metrů. Zvítězil slovenský osmiletý hnědý valach Cardam v sedle s Jaroslavem Brečkou, který po boji porazil osmiletého bílého valacha Shamana s žokejem Marcelem Novákem. Cardam tak zopakoval své vítězství v tomto dostihu v loňském roce. Třetí skončili šestiletý hnědý valach Borderland s žokejem Pavlem Kašným, čtvrtí bílý valach Lerak s žokejem Dušanem Andrésem. Na pátém místě došel devítiletý hnědý valach Charccari v sedle s Josefem Sovkou.

Po zajímavém kvalifikačním dostihu odstartoval osmý dostih dne, rozdělená steeplechase cross country III. kategorie na 4700 metrů. V druhé části Ceny společnosti AVE CZ odpadové hospodářství si pro vítězství došel pětiletý hnědý valach Cherwick v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou a to i přes problémy na Irské lavici. O prvenství chvíli bojovali se sedmiletým hnědým valachem Nikasem, který nakonec s Dušanem Andrésem obsadil druhé místo. Třetí doběhl sedmiletý hnědý valach Age Of Luck s žokejem Josefem Bartošem. Tato trojice se tak seřadila přesně podle tipu na umístění. Pětici doplnili čtvrtý šestiletý ryzák valach Renard Argenté s Liborem Šimůnkem a pátý hnědý valach Speranza v sedle s Ondřejem Velkem.

Dostihový Francouzský den – DEN EVROPY se konal pod záštitou místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka a tak devátý dostih dne byl jeho cenou. Do steeplechase cross country (hdcp) IV. kategorie na 4100 metrů pro pětileté a starší koně nastoupilo deset startujících. O přední místa měli bojovat Concord, New Tiger a Letní Look a také tomu tak bylo. Šestiletý hnědý valach Concord v sedle s žokejem Pavlem Kašným sice nastoupil k finiši až v závěrečné části dostihu, ale přesto dokázal s výrokem „lehce“ zvítězit. Dotahoval se na něj desetiletý hnědý valach New Tiger s jezdcem Liborem Šimůnkem, který v závěru bojoval se třetím šestiletým hnědákem Letním Lookem v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Čtvrtá skončila šestiletá bělka Lovely s žokejem Janem Faltejskem, která podobný dostih v Pardubicích vyhrála před měsícem. Páté místo patří pětiletému hnědáku Templáři s žokejem Bohuslavem Mátlem.

Z devíti koní, kteří nastoupili do posledního dostihu dne – Ceny společnosti France Car s.r.o., dokončilo osm. Ve steeplechase III. kategorie na 3900 metrů pro čtyřleté a starší koně zvítězila šestiletá hnědka Szermierka v sedle s žokejem Pavlem Kašným, která tak trochu převezla své soupeře. V dostihu se držela v závěru startovního pole, ve finiši se ale protáhla kolem bariéry a předstihla své soupeře Alanbrooka a Gargantuse, kteří v tu chvíli spolu bojovali o vítězství. V pořadí druhý žokej Josef Bartoš, v sedle šestiletého bílého valacha Alanbrooke, přiznal, že si kobylky při boji s pětiletým tmavým hnědým valachem Gargantusem a žokejem Marcelem Novákem nevšiml. Čtvrtý se umístil čtyřletý hnědý valach Innocent s žokejem Dušanem Andrésem, pátý pětiletý tmavý hnědý valach Netty s Lukášem Matuským.