Dostihové odpoledne bude patřit Ceně Města Karlovy Vary

Dostihové odpoledne bude patřit Ceně Města Karlovy Vary

Karlovarští dostihoví fanoušci si po několikatýdenní přestávce v neděli opět užijí velmi kvalitní podívané.Pořadatelé připravili mítink, který bude patřit k nejlépe obsazeným v průběhu letošní sezóny. Nabídne hned dva testy nejvyšší kategorie. Mezi odbornou dostihovou veřejností je dostatečně známé, že zdejší dráha je pokaždé v bezvadném stavu. Zejména v letním období nabízí bezkonkurenčně nejlepší podmínky, které pošetří koňský pohybový aparát. Není tedy překvapující, že většina dostihů je obsazena maximálním možným počtem startujících. Nebo velmi kvalitními startujícími, což je patrné při pročítání startovních listin jednotlivých dostihů. Vrcholem sedmibodového a tentokrát výhradně rovinového programu bude Cena Města Karlovy Vary – Memoriál J.Dolejšího (I.kat., 2.000m).

Lysyan patří do širšího okruhu favoritu hlavního nedělního dostihu
Lysyan patří do širšího okruhu favoritu hlavního nedělního dostihu

Cena Města Karlovy Vary byla jako hlavní dostih uváděná již při slavnostním zahajovacím mítinku v roce 1899. Mohli se jí zúčastnit dvouletí a starší koně na trati dlouhé 1.200m. Zvítězil hřebec Sandwich v majetku Jeho císařské výsosti arcivévody Otty. Statut kvality si Cena města držela také v letech 1900 až 1902, když v ní triumfoval hřebec Mindegy, jeden z nejlepších koní své doby. V roce 1904 se stala kořistí vítěze německého derby z předešlého roku Bona Moda. Za tu dlouhou dobu mnohokrát změnila svoji podobu. Do roku 1920 byla vypisována jako překážkový dostih na 4.500m. Později se běhala výhradně jako rovinová zkouška na vzdálenosti 1.600m až 2.800m, až se ustálila na délce dnešních 2.000m. Dostih nosí desítky let přívlastek Memoriál Josefa Dolejšího. Organizátoři tím vzdávají hold karlovarskému rodákovi a jednomu z předních jezdců 80. let minulého století. Na své jezdecké začátky u koní ve Dvorech navázal u legendárního trenéra Miroslava Šusty. Nepřízeň osudu mu bohužel v roce 1992 vzala to nejcennější, co měl. Na závodišti v Mnichově si na něho přímo v dostihu tragicky zahynul.

Zůstává pravidlem, že CMKV je přehlídkou nejlepších tuzemských středotraťařů. Mezi sedmi startujícími najdeme hned čtyřidřívější účastníky derby. Českého, ale také dalších středoevropských ekvivalentů. Nejvýraznějším zástupcem klasického tříletého ročníku je korunní princ letošního derby Honzik Chipera (ž.M.Havelková). Dvojnásobný letošní vítěz a v derby velmi těsně poražený patří do okruhu největších favoritů. Pětiletý Hidden Flame (ž.R.Koplík) se může opřít o své zkušenosti z italských a francouzských startů a navázat na 2. místo ze slovenské listed Ceny Scottish Rifla. V širším okruhu uchazečů o největší podíl ze stodvacetitisícové dotace najdeme Wallista (ž.P.Foret), vítěze Velké ceny českého turfu, stříbrného v St. Leger a velmi dobře umístěného v Českém, Slovenském i Maďarském derby roku 2011. Je tomu přesně 20 let, kdy se díky Taktovi v sedle s žokejkou Romanou Neslerovou z vítězství radovala trenérka Ivana Pejšková. První žena, která za poslední desetiletí tento dostih vyhrála. Letos v jejích šlépějích kráčí Helena Blažková. Do dostihu posíláLysyana (ž.J.Šafář), loni dvojnásobného jedničkového vítěze. Další trenérkou, která do dostihu posílá svého koně, je Miroslava Maršíčková. Bělouš Macho (M.Mach) se ovšem do tak kvalitní společnosti dostává poprvé a jeho průnik na dotované místo by byl příjemným překvapením. Výhodu nízké nesené váhy by ve svůj prospěch mohli využít tříletí hřebci Jambul (ž.B.Murzabayev), loňský zimní favorit a druhý z letošní Velké červnové ceny, a Rabbit Railink (ž.J.Verner), který svůj poslední start na dvorském závodišti v nižší kategorii proměnil v jisté vítězství.

Druhým jedničkovým dostihem bude mílová Velká cena BBAG, kde se můžeme těšit na předpokládaný vzájemný souboj letos poprvé startujícího Almond Megica (ž.J.Šafář) s červnovým vítězem bratislavského Zlatého bičíku Kendym (ž.R.Koplík). Na svou oblíbenou dráhu se s plnými šancemi vrací také hnědka Mambo Lady, tentokrát jezdecky posílená žokejem J. Rájou.

Program:

14.30   Cena spol. Rabbit Trhový Štěpánov (III.kat., 1.200m)

15.00   Cena BUC – FILM (IV.kat., 2.400m)

15.30   Cena BBAG (III.kat., 2.000m)

16.00   Cena Města Karlovy Vary – Mem. Josefa Dolejšího (I.kat., 2.000m)

16.30   Velká cena BBAG (I.kat., 1.600m)

17.00   Cena holdingu Maentiva (III.kat., 1.600m)

17.30   Cena spol. Holoubek Protect, a.s. (IV.kat., 1.600m)

Text a foto: Marcela Klingorová