Dostihové odpoledne bude patřit Ceně Města Karlovy Vary

Dostihové odpoledne bude patřit Ceně Města Karlovy Vary

Karlovarští dostihoví fanoušci si po týdenní přestávce v neděli na Hipodromu Holoubek s.r.o. opět užijí kvalitní podívané. Vrcholem sedmibodového programu bude Cena Města Karlovy Vary – Memoriál J.Dolejšího (I.kat., 2.000m), která byla jako hlavní dostih uváděná již při slavnostním zahajovacím mítinku v roce 1899. Tehdy měřila 1.200m a mohli se jí zúčastnit dvouletí a starší koně. Historicky prvním vítězem byl Sandwich v majetku Jeho císařské výsosti arcivévody Otty. V letech 1900 až 1902, když v ní triumfoval hřebec Mindegy, jeden z nejlepších koní své doby. V roce 1904 se stala kořistí vítěze německého derby z předešlého roku Bona Moda. Za tu dlouhou dobu mnohokrát změnila svoji podobu. Do roku 1920 byla vypisována jako překážkový dostih na 4.500m. Později se běhala výhradně jako rovinová zkouška na vzdálenosti 1.600m až 2.800m, až se ustálila na délce dnešních 2.000m. Dostih nosí desítky let přívlastek Memoriál Josefa Dolejšího. Pořadatelé tím vzdávají hold karlovarskému rodákovi a jednomu z předních jezdců 80. let minulého století. Na své jezdecké začátky u koní ve Dvorech navázal u legendárního pražského trenéra Miroslava Šusty. Nepřízeň osudu mu bohužel v roce 1992 vzala to nejcennější, co měl. Tragicky zahynul po pádu v dostihu na závodišti v Mnichově.

Sapsiree a Dally Hit (černá čapka) opět poměří síly
Sapsiree a Dally Hit (černá čapka) opět poměří síly

I letos zůstává pravidlem, že CMKV je přehlídkou nejlepších tuzemských středotraťařů. Mezi devíti startujícími najdeme tři účastníky Českého derby posledních dvou let. Po roce se na zdejší dráhu, na které slavil už dva triumfy, vrací čtyřletý Aldzarb (ž.B.Murzabayev). Kromě bratislavského červnového vítězství se ve všech letošních startech umístil do 5. místa. Před dvaadvaceti lety se díky Taktovi vedeného ž. Romanou Neslerovou z vítězství radovala trenérka Ivana Pejšková. První žena, která za poslední desetiletí tento dostih vyhrála. A může se zároveň stát první dvojnásobně úspěšnou trenérkou, neboť do dostihu posílá spolehlivou a v posledních čtyřech startech neporaženou Dally Hit (ž.J.Palík). Nejmladší ročník zastupuje český odchovanec a senzačně třetí v Českém derby Bonys (ž.J.Verner), v Oaks neumístěná Rabbit Percy (ž.P.Foret) a účastník českého i slovenského derby Montjeu Third (ž.J.Šafář), kterého si karlovarští diváci budou pamatovat díky jeho 2. místu v loňské Ceně Masise. Českému publiku se poprvé v kariéře představí francouzský rodák Contributor (ž.R.Koplík). Poslední čtyři starty v dostizích nejvyšší kategorie absolvoval na Slovensku. Jednou zvítězil a třikrát se umístil do 5. místa. Do širšího okruhu uchazečů o největší část ze stotřicetipětitisícové dotace patří ryzka Sapsiree (ž.M.Zatloukal), před dvěma týdny druhá ve zdejší Letní ceně klisen. Zajímavým koněm pro odvážné sázející by mohl být Kalypso Of Gracie (ž.J.Chaloupka), který se k závodění vrací po roční odmlce. Indian Lass, která v květnu ovládla dostih III.kategorie a do nejlepší společnosti teprve opatrně proniká, bude mít v sedle jedinou ženu v poli Kateřinu Hlubučkovou.

Druhým vrcholem mítinku bude jedničková 7. Velká cena BBAG na mílové distanci. Za obhajobou loňského prvenství přijíždí Kobi (ž.J.Chaloupka). Více než polovinu startujících tvoří koně jedné stáje. Hned čtyři želízka v ohni zde má stáj Lokotrans. Dvojnásobného premianta z Dortmundu Jarahiho (ž.P.Foret) přiváží trenér Zdeno Koplík a tři reprezentanty růžových barev trenér Luboš Urbánek. Minimálně třetí místo z minulého i předminulého roku zkusí zopakovat Wicker Stone (ž.M.Havelková). Hello Hobby (ž.M.Zatloukal) se dobře ukázal před 14 dny druhým místem v Lázeňské míli. Na první životní triumf nebo alespoň na první letošní umístění čeká příslušník klasického ročníku Fantasticadventure (ž.J.Palík). Pořadím může zamíchat účastník Českého derby Rumpl Cimpr Campr (ž.B.Murzabayev) nebo dohlášený slovenský host Donatelli (ž.R.Koplík).

Program:

14.30   Cena spol. BBAG (III.kat., 2.000m)

15.00   Cena spol. JAN BECHER KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (IV.kat., 1.600m)

15.30   Cena spol. KAREL HOLOUBEK TRADE GROUP a.s. (III.kat., 1.600m)

16.00   7. Velká cena BBAG (I.kat., 1.600m)

16.30   CENA MĚSTA KARLOVY VARY – Mem. Josefa Dolejšího (I.kat., 2.000m)

17.00   Cena holdingu MAENTIVA (IV.kat., 2.400m)

17.30   Cena spol. VLADIMÍR MAREK s.r.o. (steeplechase III.kat., 3.500m)

Text a foto: Marcela Klingorová