Dostihové dění v Emirátech – ohlédnutí za posledním lednovým víkendem

Meydan 26.1.2012. Vrcholem čtvrtečního mítinku byly Al Rashidiya Stakes,1.800m dlouhý dostih se statusem G2. První ročník se uskutečnil v roce 2000. O dva roky později doznal ohodnocení kategorie Listed, v roce 2005 povýšil na na kategorii G3 a loni na G2. Dvanáct dosavadních vítězů bylo trénováno v šesti různých zemích, přičemž Emiráty a Jižní Afrika drží prim. Z toho vyplývá, že jediní trenéři, kteří slavili v dostihu na travnatém podkladu vícenásobný úspěch, jsou věční rivalové Suroor a de Kock. Historie se opakovala i při letošním ročníku, jak jsme se mohli přesvědčit při vzájemném čtvrtečním duelu dvojice Musir – City Style. Časový rekord (1:47,65min) dosud drží svěřenec Mika de Kocka Right Approach z roku 2004 a při náhledu do výsledkové listiny nemůže být řeč o tom, že by snad mohl být letos překonán. V roce 2003 získal pro Godolphin první vítězství Kerrin McEvoy s Naheefem a blízko k vítězství měli „modří“ i tentokrát. Po metě nějvyšší sahal také loňský premiant PRESVIS (nakonec pátý), ale narazil na silného soupeře. Ryan Moore, trojnásobný britský žokejský šampion, jenž dosáhl double v Epsom Oaks/Derby před dvěmi lety se Snow Fairy a Workforce a vyhrál 10 grupových dostihů v minulé sezoně, řekl před dostihem na adresu Presvise: „Sice jsem na něm pouze seděl, ale zdál se mi čerstvý a v dobré náladě.“ Ale ani Presvisův jezdecký partner, který byl spolutvůrcem všech jeho dosavadních osmi triumfů, a který dokazuje, že ti dva si velmi rozumějí, neuměl zázraky.

musir www.profihorse.czMusir www.profihorse.czNepřekonatelným soupeřem všem bez rozdílu byl ve skvělé formě se prezentující, a mimochodem letos na trávě poprvé startující, MUSIR (Ch.Soumillon). Pětiletý syn Redoute’s Choice, vítěz UAE Guineas a Derby v klasickém ročníku, napodobil svůj předchozí výkon z Al Maktoum Challenge Round I (G3,1.600m, all-weather) a ovládl jeden z hlavních přípravných testů na pětimiliónovou Dubai Duty Free (G1) před godolphinským CITY STYLE (M.Barzalona). Podle Soumillona odvedl Musir opět výbornou práci. „Při posledním běhání vyhrál sice s větší lehkostí, ale tentokrát na nás čekala silnější konkurence. Minulý rok nebyl tak dobrý, měl určité problémy. Letos se projevuje mnohem lépe a všichni ve stáji to vědí. Tento kůň je momentálně největší šancí pro náš tým.“ Recept na úspěch vypadal jednoduše. Musir si hlídal situaci na oblíbené pozici schovaný za vedoucím Marcretem, za posledním obloukem ho Soumillon vybídl ke zrychlení a na to zareagoval bez většího vypětí sil. Zkrátka tak, aby si udržel délkový náskok. Kaňkou na výkonu se zdá být fakt, že triumfu dosáhl v pomalém čase (1:54.00min). Co spřádá vítězův trenér dále? Stačí připomenout, že Mike de Kock naposledy vyhrál Dubai Duty Free (G1) před 8 lety. Poté, co mu ho dopřáli Ipi Tombe a Right Approach v 2003-04. Dopřeje mu jej stájová hvězda Musir letos? Ústřední postava UAE Guineas a Derby v klasickém věku v roce 2010, která ovšem svůj potenciál nedokázala prosadit po dobu více než 10 měsíců? Při svém comebacku minulý rok finišoval druhý ve Firebreak Stakes za godolphinským Skysurfersem a taktéž druhý byl v Group 2 Maktoum Challenge Round 3. V posledndním startu minulého roku, v Dubai World Cup (G1), finišoval sedmý. Letos se ovšem Musir jeví jako živou vodou pokropený…

Proti vítěznému Musirovi můžeme směle postavit MUTAHADEE, jiné eso trenéra de Kocka, který finišoval v dostihu na 1.800m (tráva) ve skvělém čase. Posledních 200 metrů seběhl za 10.54 sekundy. Pro srovnání – Musir zaběhl finálních 200m ve svém (mnohem pomalejším) dostihu za 11.43 sekund.

Godolphinští trenéři ovládli polovinu z šestice dostihů večera. Saeed Bin Suroor dosáhl dalšího double: první domácí vítězství AFRICAN STORY (L.Dettori) v Dubai Duty Free Foundation Handicap a QUIT WIT (S.de Sousa)v Dubai Duty Free Tennis Championships. Suroorův služebně mladší kolega Mahmoud Al Zarouni zase sedlal vítěze Dubai Duty Free Millennium Millionaire Handicap CAPPONIHO (L.Dettori). Pětiletý ryzák tribunám připravil nervy drásající přetahovačku se Suroorovým SARRSAREM. Na posledních sto metrech. A nejenom to. Capponi vytvořil za osobního dohledu šejka Mohammeda nový rekord dráhy. Navíc se godolphinští v cíli seřadili na třech prvních místech. Úspěšné trio doplnil NATIONALISM (A.Ajtebi).

Krypton Factor ovládl 1200m dlouhý sprint www.profihorse.czKrypton Factor ovládl 1200m dlouhý sprint www.profihorse.cz

Vítězstvím KRYPTON FACTORA, jemuž očividně prospěl přechod z trávy na umělý povrch, v úvodním 1.200m Dubai Duty Free Finest Surprise handicap otevřel karnevalové skóre také Bahrain. Kieren Fallon a trenér Fawzi Nass dosáhli prvního plného zásahu na Meydanu.

Singaporské barvy opět zviditelnil trenér Steven Burridge, jenž pokračuje ve výtečné formě. V průběhu Carnivalu dosáhl na čtvrtý triumf poté, co se jeho tříletý bojovník DARK MATTER i ve svém druhém startu v Emirátech prosadil. Tentokrát si poradil s rozdílem krátké hlavy s debutantem ALBAASIL Douga Watsona v Dubai Duty Free Handicap (1400m, tráva). Čtvrté vítězství s pěti koňmi, klobouk dolů. Dalším cílem Dark Mattera by měly být UAE 2,000 Guineas.

Jebel Ali 27. ledna

Fanoušci dostihového dění na závodišti v Jebel Ali poslali jeho ústřednímu patronovi, šejkovi Ahmedovi bin Rashid Al Maktoumovi, padesátimetrový děkovný dopis vytištěný v kůži. V něm vyznávají své díky za neustálé zlepšování služeb, kterých areál v uplynulých 20 letech doznal. V děkovné zprávě nechybí ani podpis šejka Hamdana, ani tisíců dalších vyznavačů tamního turfu různých národností a v různých jazycích (arabština, angličtina, francouzština, latina, urdu, hindi aj.). Hlavním bodem programu byla Jebel Ali Mile (Listed), druhý ze tří hlavních black-type dostihů tamní sezony. Sponzorství se ujala opět Shadwell Farm šejka Hamdana, který měl na startu hned dvě želízka. Loňské prvenství neúspěšně obhajoval kůň s nejvyšším handicapem (115) v poli SNAAFY (nakonec pátý). Mnohem lépe se dařilo druhému zástupci královských modro-bílých barev HAATHEQOVI (T.O´Shea), třebaže mu vítězství uniklo o pouhou délku a čtvrt. Suverénní výkon podal TREBLE JIG a rázem se stal tamním hrdinou. Před 2 týdny opanoval jiný z Listed dostihů (Jebel Ali Stakes) a stal se tedy prvním koněm, který dokázal oba dostihy vyhrát. S bilancí 3 startů na území Emirátů a 3 prvenství nyní pětiletý hnědák po Gone West zkusí síly se silnějšími soupeři na Meydanu. Trenér Al Muhairi se podle vyjádření pro deník Gulf News nevzdává ani naděje na start v některém z dostihů během březnového megamítinku DWC. Wayne Smith po dostihu dodal: „Je to kůň, který rád závodí. V Jebel Ali už nemá co dokazovat, proto s 

Barbeque Eddie těsně poražený v hdcp na 1400m www.profihorse.czBarbeque Eddie těsně poražený v hdcp na 1400m www.profihorse.cz

ním míříme na Meydan, do delších dostihů.“ V poli nechyběl ani osmiletý JASOOS (W.Buick), vítěz tří Listed dostihů na dráze Abu Dhabi. Na triumf na své domácí dráze si musí ještě počkat. Dokončil jako čtvrtý za ATLANTIC BRAVE (R.Ffrench). Trenér Selvaratnam se nemýlil, když o šancích svého svěřence hovořil takto: „Je v dobré kondici, ale letos je to velice těžká Jebel Ali Mile. Podle startujících vypadá spíše jako dostih grupy 3. Jasoos podává nejlepší výkony na trávě. Tady se nedokázal prosadit ani v jednom ze šesti pokusů. Přesto máme špetku naděje, vyhrál na umělém povrchu na staré Nad Al Shebě.“

Nadějného sprintera předvedl v testu dlouhém 1.200m (conditions) domácí trenér D. Selvaratnam. FORJATT (W.Buick) při svém pískovém debutu a teprve druhém startu v Emirátech doběhl dobře třetí. Zatímco nejobletovanější muž pátečního mítinku Al Muhairi oslavoval hattrick, někdejšímu trenérskému šampionovi Dougu Watsonovi nebylo dopřáno zažít, jaké to je, dosáhnout s jedním koněm nezapomenutelných pěti triumfů v řadě. Jeho KILT ROCK o zmiňovanou premisu přišel kvůli KANAFOVI, který díky silnému finiši cílem prolétl o hlavu dříve. Ironií osudu je fakt, že vítěze vedl Tadhg O’Shea, který byl v Kilt Rockově sedle při všech čtyřech prvenstvích. Výsledný čas byl letošním nejrychlejším naměřeným na trati 1.200m.

A na samý konec odskočíme ještě dále. Do Jižní Afriky. Úspěšný víkend jihoafrického mága Mika de Kocka završila pětiletá dcera Galilea IGUGU. Kůň roku Jižní Afriky mu zajistil třetí plný zásah v J&B Met (G1). Pod Anthonym Delpechem ovládla hlavní dostih na nejstarším jihoafrickém závodišti Kenilworth v Cape Town. Igugu je v majetku šejka Mohammada Bin Khalify Al Maktouma. Připomeňme, že jedním z jeho nejlepších reprezentantů byl vítěz 2007 UAE Trojkoruny Asiatic Boy. Klisna se stala pátým koněm 75leté historie, který zkompletoval Durban July a J&B Met double, dva z jihoafrických velkých dostihů.

Foto: autorka