Doležal si výhrou v Olomouci zajistil finále ČSP

Doležal si výhrou v Olomouci zajistil finále ČSP

Rudolf Doležal neměl před startem poslední Velké ceny v rámci Českého skokového poháru, která se konala v sobotu 24. září v ESC Olomouc, účast ve velkém finále jistou. V sobotu ovšem zazářil a bude tak moci zkusit obhájit loňské celkové vítězství…

Rudolf Doležal s klisnou Lara Croft předvedl nejlepší jízdu poslední Velké ceny Českého skokového poháru před velkým finále. Ve závěrečnou část sobotní hlavní soutěže pro deset nejlepších dvojic se totiž málokomu podařilo dokončit bezchybně. Nakonec pouze dva jezdci měli na kontě po základním kole i finále nulu. Lepší čas zařadil Rudolfa Doležala na první příčku, zatímco Barbora Tomanová, která se dlouhou dobu při Velkých cenách nepředstavila, obsadila s Clintonem pěknou druhou příčku. V této soutěži nechyběl ani člen reprezentačního A-kádru Ondřej Zvára, který pronikl s oběma svými koňmi do finále soutěže. V něm předvedl s Carmen Arcus nejrychlejší jízdu, chyba je však připravila o vítězství a zařadila na konečné místo třetí.

Foto: Kateřina Návojová
Foto: Kateřina Návojová

„Jsem rád, že se to konečně podařilo. Je za tím velká dřina, a pokud se k vítězství člověk často nepřibližuje, přestane někdy i doufat. Ale každý jezdec se těší na tento okamžik,“ pronesl nadšeně Rudolf Doležal, který v rámci letošních Velkých cen ČSP vystoupal poprvé na stupínek nejvyšší.

Rudolf Doležal se stal vítězem finále Českého skokového poháru v roce 2015 a velmi si přál, aby se do finále dostal i v tomto roce. Cesta však nebyla vůbec jednoduchá. „Už před Plzní jsem přemýšlel, zda to nevzdám a nenechám to být. Nakonec jsem jel do Plzně a i na další kola. Řekl jsem si, že nebudu utíkat z boje brzy. Jsem moc rád, že to dopadlo takto vítěznou sobotou. Moc se na další finále těším,“ popsal Rudolf Doležal. Jak posléze ještě podotknul: „Obhajoba je ale vždy těžší, než první výhra.“

Velká cena v Olomouci definitivně vyjasnila startovní pozice pro finále, které je přístupné pouze nejlepším čtyřem jezdcům. Poté, co svůj start odřekl Jaroslav Jindra i Jiří Luža, by se měla čtveřice představit ve složení: Marek Klus, Rudolf Doležal, Jiří Hruška a Ladislav Arient. Před posledním zmíněným figuroval o příčku výše Aleš Opatrný, ten však do Olomouce nedorazil.

Během soboty se konala také poslední kola Amateur Tour a Czech Junior Cupu. Výbornou formu si do Olomouce z Hořovic přivezla Zuzana Tyšerová, které se v sedle Dony 9 podařilo obhájit hořovické prvenství a ani v Olomouci v Amateur Tour nenašla přemožitele. Zároveň to je jedna z 25 účastníků nedělního finále.

V Czech Junior Cupu se z vítězství radovala na domácí půdě Sára Vingrálková a DollarLook. Pro jezdkyni to také nebylo letošní první vítězství a navázala na úspěchy z předešlých kol. Při tom olomouckém navíc získala ještě třetí pozici se Zacate Cas. Mezi juniory postupuje dvacet nejlepších z každé věkové kategorie.

Neděle přinese Velké finále Českého skokového poháru pro elitní čtveřici, ale ještě před tím i finále Amateur Tour, finále Czech Junior Cupu a finále letos nového seriálu U25. Na adrese www.ceskyskokovypohar.cz můžete veškeré dění sledovat živě prostřednictvím on-line přenosu.