Do Nebanic míří na 80 kočárů z 9 evropských zemí

Do Nebanic míří na 80 kočárů z 9 evropských zemí

Ve dnech 19. – 22. července hostí Nebanice u Chebu jubilejní 20. ročník mezinárodních závodů spřežení, které jsou součástí kvalifikace Světového poháru čtyřspřeží. Celkem je nahlášeno osm desítek kočárů z 9 zemí. Nejvíce zástupců dorazí tradičně ze sousedního Německa, ovšem početná ekipa zavítá také z Francie či Rakouska. Dalšími zastoupenými státy jsou Holandsko, Maďarsko, Polsko, Švédsko, Slovensko a samozřejmě Česká republika, jež bude mít nejedno žhavé želízko v ohni. Skvělou formu předvádí v letošní sezoně např. Martin Gössl startující se svým dvojspřežím za pořádající jezdecký oddíl TJ Agro Cheb Nebanice. Za sebou má vítězství při mezinárodních závodech v Polici nad Metují i v rakouském Altenfeldenu a jistě se bude chtít na domácím závodišti předvést v tom nejlepším světle. Sekundovat mu u toho budou další Češi – Jaroslav Kohut, Tomáš Jelínek a Erik Zuvač.

CJF CAI Nebanice Nesvacil Jiri sen 02 web

Ve čtyřkách hned dva Nesvačilové
Po personálních změnách v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem uvidíme soutěžit Jiřího Nesvačila juniora namísto ve dvojspřeží po boku svého otce v kategorii čtyřspřeží, v níž starokladrubáky předváděl donedávna za tento subjekt Petr Vozáb. Třetí českou čtyřku povede Jaroslav Juráň a za domácího je považován i Josef Hrouda reprezentující Slovensko. Hvězdou této královské disciplíny bude někdejší mistr světa v párech i čtyřspřeží Zoltán Lázár z Maďarska. Aktuálně je desátý ve světovém žebříčku a jistě si tak bude chtít pojistit šanci na postup do finálové sestavy TOP 10 Světového poháru, do jehož kvalifikace se počítají čtyři nejlepší výsledky. Lázár zatím bodoval jen ve třech závodech, tudíž se pro něj každý bod počítá. Pro tuto královskou disciplínu spřežení budou navíc nebanické závody důležitou prověrkou před blížícím se světovým šampionátem pořádaným v německém Riesenbecku od 15. do 19. srpna.

Jiří Nesvačil sen.Jiří Nesvačil sen.


Nejvíce bude jedniček
Také zástupce jednospsřeží čeká letos mistrovství světa. To jejich proběhne 12. až 16. září v portugalském Companhia das Lezirias a podívat se tam bude jistě chtít třeba Jan Exnar, jenž je dlouhodobě tuzemskou špičkou mezi tzv. „singly“. Vedle něj figuruje na soupisce v této sekci dalších šest českých vozatajů – konkrétně Alena Brixová, Pavel Jadrníček, Jiří Koníř, Libor Kurka, Jan Minarčík, Jaroslav Petřek a Pavel Plch. Jedničky budou nejobsazenější nejen, co se týče domácích účastníků, ale i celkově – sledovat bychom jich měli bezmála třicet. Naopak výhradně zahraniční záležitostí se stane dvojspřeží a čtyřspřeží pony.

Jan ExnarJan Exnar


Sport, hudba, zábava pro děti
Soutěžit se v Nebanicích začne již ve čtvrtek od 13.00 hodin, kdy jsou na programu drezurní úlohy jednospřeží a dvojspřeží pony. Drezurami se bude pokračovat i celý páteční den, kdy přijde od 9.00 hodin řada na zbývající kategorie. Divácky nejatraktivnější část – tedy sobotní maraton – odstartuje v 10.00 hodin, stejně jako nedělní překážkové jízdy neboli vozatajský parkur.

Cílem organizátorů je nejen uspořádat kvalitní závody, ale také přiblížit tento sport široké veřejnosti. Proto již několikátým rokem mohou návštěvníci v areálu bezplatně kempovat ve vymezeném prostoru, kde je připraveno sociální zázemí. Každý den bude zhruba od 17 hodin připraven zábavný program a o víkendech vystoupí živě několik country kapel. Na rodiny s dětmi čeká celá řada atrakcí v podobě skákacího hradu či dalších radovánek jako např. vození na ponících nebo v kočáru. Ostatní jistě uvítají ochutnávky vín a sýrů. Stánky s občerstvením a jezdeckými potřebami jsou již zcela standardní součástí.

Podrobnosti najdete na www.nebanice.com