Diráno 1 v roli pronásledovaného favorita?

Diráno 1 v roli pronásledovaného favorita?

Diráno 1, mistr České republiky ve všestrannosti v soutěži seniorů 2013, dvojnásobný vítěz Zlaté podkovy (2013 a 2014) a Zlatý kůň tohoto seriálu – to je jasný favorit letošního šampionátu.  Ten začíná zítra, v sobotu 27. září, v Humpolci a na jeho startovní listině je 20 dvojic.

Diráno 1 bude těžko k poražení, je v nejlepší formě své dosavadní kariéry a jeho stálý jezdec (a trenér) Lubomír Vrtek se na něj může spolehnout ve všech třech zkouškách soutěže – to si myslí všichni nejvážnější soupeři desetiletého valacha, reprezentanta plemene český teplokrevník z Jezdeckého klubu při SOUz Horní Heřmanice.

Bílý kůň český šampionát letos nevyhraje, těch „černých vzadu“  je ale připraveno víc. Dva dny v Humpolci nám prozradí, jak se s nimi vypořádal (nebo nevypořádal?) Diráno 1. Foto: Jiří Bělohlav
Bílý kůň český šampionát letos nevyhraje, těch „černých vzadu“ je ale připraveno víc. Dva dny v Humpolci nám prozradí, jak se s nimi vypořádal (nebo nevypořádal?) Diráno 1. Foto: Jiří Bělohlav

O všem rozhodne drezúra?

Český šampión z roku 2012, Robert Pokorný (Rodeo au Heup, Jezdecký klub NH Car) říká: „Diráno 1 už dokáže podat optimální, stabilní výkon bez chyb jak v drezúře, tak krosu i na parkuru. To je hlavní výhoda, kterou proti svým konkurentům (včetně mého koně) má. Předpokládám tedy, že ho budeme od prvního testu pronásledovat …“.

Podobný názor mají i další očekávaní konkurenti v souboji o titul – Karolína Petrová (Kim-C, JK Kocanda) nebo Radko Heidenreich (Tiksi, JK Loštice).

Také podle nich bude drezúra rozhodující pro konečný výsledek.

Lubomír Vrtek nechce šance favorita komentovat a říká: „Do Humpolce jsme přivezli čtyři zdravé koně, kromě Dirána 1 i  Dallase 1, Davose 1 a Batmana. Všichni jsou připraveni podat maximální výkon a to je tak všechno, co mohu v této chvíli dodat.“

A co Korsica nebo Tomon?

Podle všeobecného mínění by neměl šampionát mít jiného vítěze, než někoho z dosud jmenovaných koní.

Ale pozor – právě  Lubomír Vrtek a Karolína Petrová si to nemyslí.

Podle nich nemáme zapomenout na to, že v Humpolci startují rovněž Korsica nebo Tomon.

Desetiletá Korsica (Petr Lacina, JK U Juráška – Mořkov) se „doma“ vůbec neprezentovala, zatímco Tomon (Pavel Březina, JK Neveklov) vyhrál první kvalifikaci Zlaté podkovy v Pardubicích a pak se do stejného areálu ještě jednou vítězně vrátil.

Zatímco Lubomír Vrtek upozorňuje na klisnu a Tomonovi nevěří, Karolína Petrová má přesně opačný názor.

Kdo měl větší pravdu, to se dozvíme až v neděli pozdě odpoledne.

Autor: Jiří Křepelka