Děti a junioři budou skákat o medaile na Ptýrově

Děti a junioři budou skákat o medaile na Ptýrově

Farma Ptýrov u Mnichova Hradiště bude hostit ve dnech 8. – 10. srpna mistrovství České republiky ve skocích pro kategorie dětí a juniorů. Mistrovské tituly se pokusí obhájit Francesca Kolowrat-Krakowská nebo Veronika Vacková.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský
Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

Celkem je na mistrovství nahlášeno 106 jezdců, kteří vedle soutěží jednotlivců postaví také 14 družstev. Týmová soutěž bude jako jediná pouze dvoukolová, a to na stupních obtížnosti L* (115 cm) a L** (120 cm). Zbylé tři kategorie – děti, mladší junioři, starší junioři – se pojedou na tři kola.  V družstvech se loni nejvíce dařilo zástupcům severní Moravy ve složení Tina Šálková, Nina Kaločová, Miloš Chlanda a Renata Czyžová. Tehdy však byla konkurence o čtyři týmy menší, než tomu bude letos na Ptýrově.

V nejmladší kategorii jezdců ve věku 12 až 14 let byla před rokem na mistrovství v Martinicích nejúspěšnější Veronika Vacková. Ta si letošní mistrovství České republiky nenechá ujít a přihlášena je hned se třemi koňmi. Loni byla nejúspěšnější s Nicky II, kdy vybojovala prvenství po rozeskakování devíti jezdců s jednou chybou po třech kolech. Stejně jako na další dětské účastníky budou na Veroniku čekat parkury stupňů ZL (110 cm) a dvakrát L* (115 cm).  Tentokrát se sejde opravdu silná konkurence včetně kompletních účastníků mistrovství Evropy v Arezzu: Markéty Mikové, Michaely Rodové, Daniela Pospěcha, Františka Stružinského a především účastnice finále Sofie Najmanové.

Obhájce zlaté medaile bude na startu i v mladších juniorech. V této pozici nastoupí do mistrovského závodu Francesca Kolowrat-Krakowská, která letos sbírala zkušenosti i na mistrovství Evropy. I ona je nahlášena se třemi koňmi a bude tak mít možnost po prvním a druhém kole výběru nejlepšího koně do finálové neděle. V Martincích si v roce 2013 zasloužila zlato po třech bezchybných jízdách s klisnou Calista-T. Tu měla jezdkyně brát i na mistrovství Evropy do Arezza, ale kvůli její zdravotní indispozici musela vzít náhradníka v podobě klisny Voriety. Mladší junioři ve věku 15 až 16 let budou soutěžit na parkurech L**, S* a S** – tj. od 120 do 130 centimetrů.

Pouze ve starších juniorech od 17 do 18 let bude loňský mistr chybět. Anna Kellnerová si po juniorském vítězství letos již národní mistrovství odbyla, a to v rámci kategorie mladých jezdců. Přestože je to věkem stále juniorka a úspěšně reprezentovala Českou republiku na mistrovství Evropy, rozhodla se Anna pro boj ve starší kategorii. Tam se jí taktéž dařilo a po roce si na krk zavěsila opět zlato. Z loňské trojice bezchybných po třech kolech, kdy se o medailích rozhodlo v rozeskakování, se mistrovství starších juniorů účastní pouze Tina Šálková. Na tyto účastníky čekají parkury stupňů S* a dva S** (125 a 135 cm).

Atmosféru závodů jistě dokreslí velkoplošná obrazovka, na které mimo výsledkového servisu pořadatel připravuje několik zajímavých obrazových a video vstupů. „Soutěžící budou mít díky kvalitní technice možnost se přiblížit i atmosféře soutěžních výkonů naší reprezentace na mezinárodních závodech kategorie CSIO v Bratislavě. Tuzemští špičkoví jezdci, kteří nás budou reprezentovat na Světových jezdeckých hrách, mají touto cestou možnost pozdravit a podpořit výkony generace svých pokračovatelů,“ prozradila sekretářka závodů Pavlína Bůžková.

Tradičně je na páteční podvečer připraven slavnostní nástup všech účastníků mistrovství. „Jednotlivé oblasti ČJF se na účast svých zástupců pečlivě připravovaly, velkou pozornost pak věnovaly i osobám vedoucích ekip, kteří jsou často známými osobnostmi jezdeckého sportu. Vyvrcholením mistrovských klání je vždy neděle se slavnostním vyhlášením mistrů, pro něž jsou připraveny hodinky PRIM z jedinečné edice, a současně k tomu pak atraktivní skleněné trofeje pro první tři umístěné. Mimo zajímavé ceny v soutěžích dostane každý účastník při prezentaci mnoho zajímavých dárků, a i díky tomu bude mít každý z nich na účast v soutěžích mistrovství hezkou vzpomínku,“ dodala Pavlína Bůžková.

Veškeré aktuality k závodům naleznete na webových stránkách www.mcr-ptyrov.cz, včetně on-line výsledků.