Den pro neziskový sektor: V hlavní roli ambiciózní koně

Den pro neziskový sektor: V hlavní roli ambiciózní koně

Vrcholem třetího dostihového dne je „pouze“ dostih druhé kategorie Cena města Pardubic na 4500 metrů. Slovo pouze ovšem musíme několikrát podtrhnout, neboť pokud by se taková společnost sešla v první kategorii, nikdo by se nemohl divit. Tucet startujících v hlavním dostihu si zaslouží stejnou pozornost jako elita, neboť jednotliví účastníci už několikrát dokázali, že se s elitou mohou měřit jako rovným s rovným a v několika případech ji dokázali i porazit.

160507_0129_D3_Jesmoon_Myška, Gibb´s Beach_Váňa
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Z dvanácti startujících čtyři figurují na přihláškách do 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Ange Guardian se letos představí podruhé, první květnovou neděli vyhrál Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem pod Janem Kratochvílem, který opět bude v jeho sedle.Charme Look loni vyhrál Cenu Vltavy v den Velké pardubické a 7. května doběhl na druhém místě v Úvodní cross country Koroka, když nestačil pouze na Power Zara. Charme Look je jedním z největších tuzemských talentů a zcela jistě opět bude patřit k favoritům. Jam Taki v roce 2014 vyhrál nejvýznamnější steeplechase na závodišti ve Wroclawi, loni startoval jen dvakrát a letos se rozběhl třetím místem. Ter Mill to zkoušel před dvěma týdny v kvalifikaci, ale neuspěl, tak realizační tým zvolil alternativní program.

První čtyři jména vás nezaujala? Přihodíme další, Hipo Jape loni doběhl v kvalifikacích druhý a sedmý, v samotné Velké byl zadržen. Desetiletý svěřenec Lenky Horákové Zugor se v posledních dvou letech v Pardubicích představil pětkrát a dvakrát vyhrál a třikrát byl druhý, vždy se jednalo distance 4200 až 4500 metrů.

Nejstarším koněm na startu bude pětinásobný vítěz kvalifikačních dostihů trojnásobný účastník Velké pardubické, Trezor. „Kdyby nebyl v pořádku, tak bychom ho do dostihu neposlali. V práci vypadá dost dobře, dobře dopadla i endoskopická vyšetření pro práci, tak uvidíme, jestli se mu bude chtít běžet nebo ne. Po dostihu ještě uděláme další vyšetření a podle toho se rozhodneme, kam ho budeme letos směřovat,“ sdělila na adresu Trezora trenérka Hana Kabelková.

Deset překážkových startů absolvoval za poslední dva roky pětiletý francouzský rodák Marmiton. V polovině případů zvítězil a triumfoval i v dostihu pro čtyřleté loni v rámci Velké pardubické. Podle slov trenéra Radka Holčáka mu vyhovuje hlubší půda, otázkou je, jaká půda bude v sobotu odpoledne. Svěřenci Radka Holčáka už několikrát letos v Pardubicích ukázali pěkné výkony, ale pětiletý kůň to nemá na jaře proti starším jednoduché.

Poslední třetinu startovního pole tvoří slovenský host Mr Pamperito, ostřílený Dalmacio a francouzští rodáci Usockem a Celadon„Dalmacio mívá první starty slabší, tentokrát čekám lepší výkon než před čtyřmi týdny, samozřejmě jsme rádi, že v jeho sedle bude opět Josef Bartoš,“ dodal majitel Dalmacia Jan Červenka.

Zajímavou podívanou slibují i rámcové dostihy.

Úvod bude patřit tříletým, kteří si poprvé v kariéře vyzkouší překážkový dostih. Například Wego Dancing měl ambice na start v klasických dostizích, na skocích uvidíme, zda má šanci se zařadit mezi elitu. Mezi staršími na proutěných překážkách se pokusí zopakovat květnové vítězství Playstarabad. V krosu na 3500 metrů čeká letošní debut na devítiletého Čáriraye, koně výborného v proutěnkách a klasických steeplechase.

Zajímavé bude také sledovat, jak bude dařit jednotlivým jezdcům, na čele překážkového šampionátu je pěticeMarcel Novák, Dušan Andrés, Jan Kratochvíl, Lukáš Matuský a Josef Váňa mladší, všichni mají na svém kontě tři vítězství.

Tipy na jednotlivé dostihy:

  1. Soson – Nancy – Fantasy
  2. Playstarabad – Nicamia – New Attack
  3. Takeela – Woody – Theophilos
  4. Love The Win – Amfora – Suerte Al Salto
  5. Bugaboo – Igráček – Absint
  6. Nostalgik – Nick – Aristmontot
  7. Charme Look – Zugor – Marmiton
  8. Gibb´s Beach – Jesmoon – Luk

Den pro neziskový sektor a sociální služby konaný pod záštitou radního Pardubického kraje Pavla Šotoly a náměstka primátora města Pardubic Jakuba Rychteckého.