Čtyřdenní maraton soutěží všestrannosti otevře sezonu

Čtyřdenní maraton soutěží všestrannosti otevře sezonu

Pardubické závodiště čeká čtyřdenní maraton soutěží všestrannosti. Ve dnech 14. – 17. dubna se na pardubických kolbištích uskuteční hned dvoje závody. Nejprve to budou chovatelské soutěže, poté první ze seriálu kvalifikačních kol Zlaté podkovy, která vyvrcholí na podzim v Humpolci. Do těchto závodů je přihlášeno více než 220 koní, a tak se z původně dvoudenního klání stane soutěž třídenní.

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Chovatelské soutěže – Kritérium mladých koní (KMK) jsou vypisovány pro čtyř až šestileté koně. Účelem je testování tzv. užitkových vlastností mladých plemenných koní. Účastní se jej klisny a hřebci narození v letech 2010 – 2012. V rámci kvalifikačního kola v Pardubicích na ně čekají tradiční disciplíny všestrannosti, tedy drezurní úloha, parkur a terénní zkouška v obtížnosti ZK pro čtyřleté, ZL pro pětileté a L pro šestileté koně. Šampion bude vyhlášen na základě výsledků finále KMK, majitelé vítězného šestiletého hřebce navíc budou moci požadovat výběr hřebce do plemenitby. „Do Pardubic se všichni jezdci vždy těší, pro mnohé to jsou první závody po zimní přestávce. Kromě Jarní všestrannosti jsou i soutěže KMK dostatečně početně obsazeny, nejvíce v kategorii čtyř a pětiletých koní,“ říká hlavní rozhodčí KMK Markéta Kvapilová s tím, že přihlášeno je celkem 30 koní.

„Na KMK naváže od pátku do v neděle Jarní všestrannost – kvalifikační kolo Zlaté podkovy. V rámci Jarní všestrannosti je vypsáno celkem 10 disciplín včetně několika novinek,“ uvedl ředitel soutěží a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický a dodal, že tyto jarní závody je možné považovat i za generálku na letní Mistrovství České republiky ve všestrannosti. „Bude to první mistrovství v rámci České republiky, kde se uskuteční soutěže všech kategorií všestrannosti v jeden čas na jednom místě,“ dodal Skalický.

Na účastníky dubnových závodů Jarní všestrannosti čekají soutěže stupně obtížnosti od ZK až po CNC* (včetně Bronzové, Stříbrné a Zlaté podkovy), vypsána je také soutěž ZL Bronzové podkovy v rámci projektu soutěží všestrannosti na styl, Soutěž nadějí stupně ZL pro čtyřleté a pětileté koně s licencí sportovního koně vystavenou poprvé v letošním roce, nebo třeba soutěž L-Pony pro jezdce od 10 do 16 let. Samozřejmostí už jsou hobby soutěže. Stavitelem parkurů a tratí všech soutěží bude Petr Veselovský. „V loňském roce jsme postavili některé nové skoky, které letos vylepšujeme. Nové věci chystáme pro pony soutěže a dětské soutěže. Pro tyto kategorie jsme toho moc neměli. Připravili jsme asi osm až deset překážek, většinou různých variant domečků,“ prozradil Petr Veselovský.

Do Jarní všestrannosti je přihlášeno více než 220 koní. Proto soutěže začnou už v pátek, kdy se uskuteční drezury a parkury soutěží PONY, Z, ZK a hobby. Tyto soutěže pak v sobotu absolvují terénní zkoušku, zatímco zbývající kategorie zahájí závody drezurami a parkury. Na trať terénní zkoušky vyrazí v neděli.

Vstupné pro diváky na všechny soutěže všestrannosti je zdarma.

Program soutěží

KMK

  1. dubna 2016 – od 9:00 hod. drezurní zkouška, následně parkur
  2. dubna 2016 – od 9:00 hod. terénní zkouška

Jarní všestrannost – Zlatá podkova

  1. dubna – od 12 hod. drezurní zkouška, následně parkur soutěží PONY, Z, ZK, Hobby
  2. dubna 2016 – od 8:00 hod. terénní zkouška soutěží PONY, Z, ZK, Hobby
  3. dubna 2016 – od 8:00 hod. drezurní zkouška, následně parkur soutěží ZL, L, CNC*
  4. dubna 2016 – od 8:00 hod. terénní zkouška ZL, L, CNC*