Český skokový pohár vstupuje do třinácté sezony

Český skokový pohár vstupuje do třinácté sezony

Extraligový seriál v parkurovém skákání pod názvem Český skokový pohár čeká v roce 2014 již třináctý ročník, který startuje již 23. dubna v Martinicích. Přináší s sebou několik drobných úprav v pravidlech hlavní túry i dvou rámcových seriálu pro juniory a amatérské jezdce. Nově se také letos uskuteční jedno z kvalifikačních kol ve středočeských Zduchovicích.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský
Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

Jako první budou jezdci sbírat body v Martinicích, které se staly v poslední době tradičním úvodním místem. Následovat budou dvě moravská kola, a to konkrétně v Olomouci s Velkou cenu Brna, a poté v Ostravě. Velká cena Kolína se letos uskuteční opět v Ptýrově u Mnichova Hradiště, kam se jezdci podívají nejen koncem května, ale také v polovině srpna na Velkou cenu Ptýrova. Mezitím proběhne Velká cena Litomyšle, Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm a také Velká cena Zduchovic. Tam se kvalifikační závod Českého skokového poháru pojede vůbec poprvé, a to po odstoupení strakonických pořadatelů. Areál má však bohaté zkušenosti s organizací velkých jezdeckých akcí – např. s mezinárodními skokovými závody, ale také s finále Kritérií mladých koní ve skocích a v drezuře. V závěru srpna se uskuteční Český skokový pohár v Plzni a netradičně před zářijovým finále proběhne ještě opavská Velká cena. K posunu z tradičního červnového data došlo kvůli výměně povrchu na doposud travnatém kolbišti.

Novinkou Českého skokového poháru je pro rok 2014 rozšíření bodové tabulky o kategorii soutěží „T***“ (155 cm). Na této, při národních závodech dříve neježděné, úrovni jezdec získá hned 21 bodů. To je o tři více, než na co dosáhne vítěz parkuru „T**“, tedy s výškou překážek 150 cm. Nejnižší možná úroveň soutěží v rámci Českého skokového poháru je „T*“ (145 cm), kde vítěz obdrží 15 bodů. Závěrečné kvalifikační kolo je bodově zvýhodněno, a to pěti bonusovými body pro každého bodujícího jezdce. Koná se den před finále během pětidenních závodů ve středočeských Hořovicích. Jejich termín byl stanoven na 24. až 28. září. Finálová soutěž Českého skokového poháru proběhne dle systému mistrovství světa pro nejlepší čtyři jezdce se střídáním koní. Do finále postoupí jezdci s nejvyšším počtem získaných bodů ze šesti kvalifikačních soutěží.

V rámci seriálu však nebudou jezdci závodit jen na vrcholné úrovni. Opět jsou vypsány rámcové seriály Czech Junior Cup a Equiservis Amateur Tour. Junioři do 18 let budou soutěžit v uzavřených soutěžích a oproti předchozím rokům dojde ke změně hodnocení. Jezdci budou sbírat body do celoročního žebříčku z nedělní dílčí finálové soutěže. Závodit budou na parkurech L* – ST*, a to vždy alespoň jednou v soutěži s rozeskakováním či finále a 1x na styl jezdce či dvojice. I v roce 2014 zůstává rozdělení na jezdce kategorie A (12 – 15 let) a kategorie B (16 – 18 let). Do finále postoupí z každého oddělení 20 nejlepších jezdců z kvalifikací.

V Equiservis Amateur Tour se pravidla hodnocení nemění a jezdci nad 18 let, kteří nepřekonali parkur „S“ a vyšší budou soutěžit na parkurech do 120 cm či L**. Opět budou na všech kolech probíhat finálové soutěže na parkuru ZL s jedním rozeskakováním. Ve finále v Hořovicích odstartuje 20 nejlépe bodujících jezdců. Aktuální informace naleznete na webových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

Autor: ČSP