Český skokový pohár 2015 zná čtveřici finalistů

Český skokový pohár 2015 zná čtveřici finalistů

V sobotu 26. září proběhla poslední Velká cena letošního Českého skokového poháru. Domácí extraligu v parkurovém skákání tak čeká již jen nedělní finále otevřené pro nejúspěšnější čtveřici jezdců. V ní nebude chybět sobotní vítězka Barbora Tomanová…

Poslední Velkou cenu letošního ročníku vyhrála Barbora Tomanová. Foto: Josef Malinovský
Poslední Velkou cenu letošního ročníku vyhrála Barbora Tomanová. Foto: Josef Malinovský

Do finálové části Velké ceny Olomouce postoupily pouze dvojice, které neinkasovaly v základním parkuru žádný trestný bod. Probojovali se do ní i jezdci, kteří věkově spadají do mladších věkových kategorií – jako např. Kateřina De Jagerová, Daniel Uleščenko či Kateřina Kučerová. Tato teprve 16letá jezdkyně startovala ve Velké ceně teprve potřetí a v jejím finále dokonce poprvé – a to rovnou z pozice finišmana. Bohužel se u ní přece jenom dostavila tréma a 12 trestných bodů za tři chyby jí zajistilo jen 10. příčku v konečném pořadí. Naopak Daniel Uleščenko se dostal až na stupně vítězů. Po jedné chybě skončil třetí za dvěma jezdci, kteří dokázali zopakovat bezchybný výkon. Nejprve se to povedlo lídrovi žebříčku Českého skokového poháru Markovi Klusovi v sedle hřebce Quaid FRH. Hned po něm startovala Barbora Tomanová s klisnou Sorceress. Té se navíc podařilo projet cílovou čarou v čase o téměř 4 sekundy kratším, což jí vyneslo třetí pohárové prvenství v této sezoně. Vedle postupu do finále tak mohla slavit Hattrick v Českém skokovém poháru 2015. „Já jsem se dnes hlavně soustředila na to, abych zůstala v té finálové čtyřce. Ke konci Velké ceny jsem již začala být trochu nervózní, neboť jsem věděla, že potřebuji projít základním parkurem čistě, ale nakonec to vyšlo a jsem za to moc ráda,“ konstatovala Barbora Tomanová, která si s sebou vezme do finále Adelgraafa. Vítěz kvalifikačního žebříčku Marek Klus bude sedlat v neděli Crada von Wichensteina. Z třetí pozice postupuje do závěrečného klání Vladimír Tretera s Quentinem 6. Do finálové čtyřky se kvalifikoval ještě Rudolf Doležal, a ten nastoupí s Peggy Sue.

Stavitelem kurzů v Olomouci je Chorvat Eduard Petrovič, jenž si pro finalisty přichystal jedno velké překvapení. Opracoviště pro finále, které bývalo vždy v krajní části kolbiště, bude neobvykle přímo uprostřed závodní arény. „Vůbec si to zatím nedovedu představit, ale každopádně to bude velmi netradiční zkušenost,“ neskrývala překvapení Barbora Tomanová. „Alespoň si budeme moci cestou vzájemně mávat,“ s úsměvem podotkl Rudolf Doležal. „Je to zajímavé a určitě to bude skvělá podívaná,“ doplnil Vladimír Tretera. „Je to velká novinka a moc se na ni těším,“ uzavřel Marek Klus.

Finále Českého skokového poháru budou v neděli předcházet ještě vrcholné soutěže rámcových seriálových soutěží Amateur Tour a Czech Junior Cup. Sportovní program tak vypukne již v 8.00 hodin ráno. Hlavní soutěž dne by pak měla začít od 14.30 hodin. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.