České parkurové družstvo na olympiádu nepojede

České parkurové družstvo na olympiádu nepojede

Ve dnech 30. července až 2. srpna proběhly ve slovenském Šamoríně mezinárodní skokové závody, jejichž vrcholem byla olympijská kvalifikace družstev. Český tým patřil mezi favority, ale nakonec skončil na nevděčném druhém místě za Ukrajinou.

Aleš Opatrný na šamorínském kolbišti. Foto: Josef Malinovský
Aleš Opatrný na šamorínském kolbišti. Foto: Josef Malinovský

Vítězný celek dvoukolové soutěže družstev, která byla na programu v neděli 2. srpna, totiž přímo postupuje na olympijské hry 2016 do Ria de Janeira. Tato automatická kvalifikace se týkala olympijské skupiny C – regionálně tedy zemí celého východního bloku a centrální Asie. Přes vysoký počet národů, které do skupiny C patří, byla právě tato soutěž poprvé v poválečné historii největší šancí České republiky získat místo pro parkurové družstvo na olympijských hrách. Český národní skokový tým ve složení Zuzana Zelinková (Caleri-II), Ondřej Zvára (Cento Lano), Emma Augier de Moussac (Charly Brown) a Aleš Opatrný (Acovaro) dosáhl v posledních dvou letech výrazných úspěchů a dlouhodobou prací se výkony českých jezdců stabilizovaly, takže v rámci daného regionu patří k jednomu z nejsilnějších kádrů.

Do soutěže nastoupilo devět družstev skupiny (pořadí dle startu v 1. kole): Ázerbájdžán, Ukrajina, Maďarsko, Česká republika, Polsko, Izrael, Slovensko, Rusko a Turecko. Takzvaně „papírovými“ favority byli jednoznačně Ukrajinci. Na Slovensku za ně nastoupili Cassio Rivetti, Ferenc Szentirmai, René Tebbel a Katharina Offel. Byť ani jeden z jejich členů není narozen na Ukrajině, oficiálně v souladu s pravidly FEI přešli pod vlajku této země a v jejích barvách usilují o co nejlepší pozici pro ukrajinský národní tým včetně olympijské účasti.

Kromě Ukrajiny a České republiky byl jako černý kůň soutěže zmiňován často také tým Turecka, jehož členem je aktuálně vedoucí jezdec individuálního hodnocení skupiny C Omer Karaevli. Zahrozit mohlo i Polsko a Maďarsko. Někteří jezdci z dalších zemí, jako Ázerbájdžán či Izrael, byli v rámci předběžných odhadů poměrně nečitelní, stejně jako mladší část členů ruské sestavy. „Sledujeme kromě Ukrajiny bedlivě Polsko i Turecko, ale také Rusko, které sem přijelo s týmem, s nímž se běžně nepotkáváme,“ popsal před startem soutěže pohled na soupeře vedoucí české ekipy Martin Ohnheiser s tím, že prakticky jakýkoliv tým může být pro Čechy konkurencí. Trenér našeho národního družstva Tjark Nagel pasoval do role favoritů také Ukrajinu. „Myslím, že rozhodovat by se ale mohlo až mezi pěti týmy. Vše záleží, jak do soutěže vstoupíme. První kolo ještě sice nemusí nic znamenat, ale už jedna nebo dvě chyby mohou být hodně. Jasněji nicméně bude, až poslední jezdec protne cílovou čáru,“ uvedl Nagel před rozhodujícím závodem.

Autorem parkuru byl Frédéric Cottier z Francie, který stavěl například parkury při Světových jezdeckých hrách 2014 v Normandii, ale také během letošního republikového šampionátu na Ptýrově. Připravil dvojicím obtížný parkur na úrovni nejtěžších světových závodů, přičemž překážkou byly nejen skoky a vzdálenosti, ale i stanovený čas, za jehož překročení bylo mnoho jezdců penalizováno.

Ukrajina potvrdila svou úroveň už v prvním kole.  Dle pravidel se nejhorší dosažený výsledek každého týmu škrtá, v jejich případě to bylo 14 trestných bodů Kathariny Offel. Součet dalších třech jízd Ukrajiny činil pouhých 6 bodů. Krok s nimi dokázali držet v podstatě jen Češi, ačkoliv po prvním kole na ně ztráceli 13 trestných bodů. Z čtveřice českých jezdců se nezapočítával výkon Aleše Opatrného s Acovarem. První jízda se jinak nejzkušenějšímu jezdci reprezentace nevydařila a inkasoval 18 trestných bodů.  Z třetího místa postupovali do dalších jízd Turci, na kontě měli 22 bodů.

Dle rozpisu postupovaly do druhého kola všechny týmy, pouze startovní pořadí se změnilo. Dvojice přicházely dle výsledků kola prvního, od nejhoršího k nejlepšímu. Země, které druhé kolo zahajovaly, tak už měly mizivé šance promluvit do pořadí na předních příčkách. Slovensko s přihlédnutím k počtu nasbíraných bodů pokračování v soutěži vzdalo ještě před startem druhé poloviny soutěže, Rusové se v průběhu závěrečných jízd nechali vyloučit.

Překvapením byl výkon Polska, pro ně bylo první kolo debaklem, díky výborným výkonů v druhé části se však katapultovali na celkové čtvrté místo. Třetí skončili Maďaři, jimž také druhé jízdy vyšly o poznání lépe. Naopak Turci, kteří se ještě v přestávce mezi koly drželi s lehkým odstupem špičky, dojeli celkově pátí.

Bylo zřejmé, že rozhodovat se bude mezi Ukrajinou a Českou republikou, ačkoliv třinácti bodová ztráta Čechů znamenala, že ukrajinští jezdci by museli povážlivě zaváhat. Čeští jezdci tlačili a v druhém kole zajeli všichni vydařené parkury. Zuzana Zelinková pouze s bodem za čas, Aleš Opatrný s 6 body, Emma Augier de Moussac inkasovala 5 bodů a škrtl se výsledek Ondřeje Zváry (12 bodů). K zaváhání Ukrajiny však nedošlo. Průběžný bodový stav ukrajinského týmu po třech jízdách dokonce dovolil finišmance Katharině Offel do druhého parkuru vůbec nenastoupit a přesto bylo jisté, že olympijskou kvalifikaci jim už nemůže nikdo vzít. „Samozřejmě jsme všichni smutní. Já jsem smutnější z toho důvodu, že jsem ten tým nepodržel a dopadlo to, jak to dopadlo,“ shrnul Aleš Opatrný. Právě on má zatím největší šance probojovat se do Ria alespoň jako jednotlivec. Jednoduché to ovšem mít nebude, neboť pro divizi C je rezervované jen jedno místo. Kvalifikační soutěže jednotlivců poběží až do března příštího roku, a tak je k tomuto cíli ještě dlouhá cesta.

Podrobné výsledky závodů v Šamoríně najdete na adrese: http://results.enduranceride.eu. Sestřih toho nejzajímavějšího z nedělní hlavní soutěže odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 5. srpna od 13.20 hodin.