Česká republika zná jména mistrů ve všestrannosti

Česká republika zná jména mistrů ve všestrannosti

Náročný čtyřdenní maraton Mistrovství ČR ve všestrannosti je minulostí. Tečku za ním udělaly nedělní parkury, které často rozhodovaly o jménech letošních mistrů republiky. Titul si z Pardubic odvezlo sedm vítězů individuálních soutěží a také jeden čtyřčlenný tým.

Poprvé v historii se všechny soutěžní kategorie sešly ve stejný čas a na stejném místě. Pořadatelé tak museli připravit sedm rozdílných tratí pro osm soutěží. S drezurami, terénními zkouškami se musely poradit malé děti i zkušení senioři. Ti se potkali v soutěži „dvou hvězd“.

SENIOŘI

Na startovní listině byl i olympionik Jaroslav Hatla, který ale soutěž nakonec nedokončil. Cesta k mistrovskému titulu se tak otevřela jeho konkurentům. O šampionovi mezi seniory rozhodovala především terénní zkouška a také parkury. Jedinou dvojicí, která dokázala dokončit terénní zkoušku v čase, byl , kterým se podařilo udržet čisté konto i v nedělních parkurech a tak titul mistra České republiky putuje do východočeského Jezdeckého klubu Flamenco Sloupno.

Miloslav Příhoda s Lordem 27. Foto: Sandra Schulzová
Miloslav Příhoda s Lordem 27. Foto: Sandra Schulzová

„Lord není mým stájovým koněm, jezdím ho jen při závodech. Do Pardubic jsem jel s plánem, aby mi Jarda a Robert (Hatla a Pokorný – pozn. red.) po drezuře příliš neutekli. Lord je dobrý v crossech, tam jsem věřil, že bychom nějakou ztrátu dohnat mohli. A parkur, to je už taková loterie jak to komu vyjde. To, že to takhle klaplo, je výborný,“ svěřoval své dojmy Miloslav Příhoda. Ten se do Pardubic a k soutěžím všestrannosti vracel po pěti letech, kdy si „odskočil“ k parkurům. „Pořadatel tady odvedl velký kus práce. Vzhledem k tomu, že jsem tu startoval naposledy před asi pěti lety, je tu vidět obrovský posun. Stavitelem trati byl Marcin Konarksi. Známe ho, účastníme se jeho závodů ve Strzegomi, takže jsem tak trošku tušil, co by nás tady mohlo čekat. Myslím, že jsme viděli perfektní sport a tohle mistrovství bych hodnotil jako výborné,“ dodal staronový mistr České republiky.

Konečné pořadí kopírovalo výsledkovou listinu už po druhém dnu. I přes jednu chybu na parkuru je stříbrným Robert Pokorný s Rodeo au Heup reprezentující Jezdecký klub NH Car, bronz si odvezl Petr Vančura s Aston Martinem z JŠ Valdštejnská obora. Čtvrtou příčku díky čistému parkuru udržela Radka Dvořáková s Damilou z JK Cavalier Rynárec, páté místo patří Petru Molíkovi s Monkey Oscar z JS MoKa Popelištná a šesté místo Romanu Faltovi s Kokoskou reprezentujícími JPS Borovinka.

MLADÍ JEZDCI

V soutěži mladých jezdců (CNC1*) zářila Eliška Orctová. Trojnásobná juniorská mistryně totiž svůj triumf zopakovala počtvrté v řadě, tentokrát mezi mladými jezdci. Nejlepší drezura, terénní zkouška jen s malou chybičkou za čas a čistý parkur byly cestou ke zlaté medaili s Bonusem 1. „Výkon koníka mě překvapil, ono to s ním někdy není jednoduché. Ale moc mě potěšilo, že se to takhle povedlo, že se všechny dny snažil a byl mi velkou oporou,“ chválila svého parťáka Eliška Orctová. A má i radu, jak se stát čtyřnásobnou mistryní republiky. „Asi to chce trochu štěstíčka,“ smála se Eliška. „Myslím, že dřiny do toho dáváme hodně a tohle je taková sladká odměna,“ dodala už vážněji.

Dalším pořadím v této soutěži zamíchaly závěrečné parkury. Na druhé místo se posunula Šárka Douchová s Arizonou 1 (JK Ždírec), na třetí místo Anežka Lexová s Berenis 1 (JK Tůně), na čtvrté Marie Dvořáková s Carmen 16 (JK Neveklov) a na páté místo se naopak propadl Antonín Vrtek s Diráno 1 (Jezdecký spolek při SŠ Gastronomie a Farmářství).

DRUŽSTVA

O šampionech v soutěži družstev, kterých se v Pardubicích sešlo čtrnáct, rozhodla neděle. V průběžném pořadí po prvních dvou dnech vedl tým Východočeské oblasti I, který do parkurů nastupoval s náskokem přibližně osmi bodů před týmem Oblasti Praha. Jenže v deštivém počasí se Východočechům na parkurovém kolbišti příliš nedařilo a tým ve složení Lucie Příhodová, Veronika Příhodová, Miloslav Příhoda a Petr Myška musel zlatou pozici uvolnit pražskému družstvu. S náskokem tří bodů zvítězil tým ve složení Jaroslav Hatla, Robert Pokorný, Adéla Svobodová a Miroslav Trunda. Bronzovou příčku po drezurách a terénní zkoušce udržel tým Vysočiny I ve složení Pavel Vaněk, Markéta Máchová, Veronika Strnadová a Radka Dvořáková. Nejvíce týmů, celkem šest, do této soutěže vyslala Východočeská oblast.

DĚTI a JUNIOŘI

V kategorii mladších juniorů se titulem mistryně České republiky může chlubit Kristýna Kačírková reprezentující TJ Sokol Semice, která s Dantésem předvedla nejlepší drezuru, bezchybnou terénní zkoušku a čistý parkur. Konečné pořadí se od toho průběžného nelišilo ani na druhém až čtvrtém místě – stříbrnou z Mistrovství ČR je Barbora Šeligová s Gepettem (Sportovní klub Mušketýr Ostrava), bronzovou je Alžběta Vyštajnová na koni Darrius (Jezdecký klub Darex) a bramborovou medaili vybojovala Diana Lochmanová na Lotrandovi (Jezdecký klub Isabel). Páté a šesté místo si „prohodili“ Francesco Rossi na Pančovi (Acran a.s.) a Michaela Kadlecová s koněm Zeo (JK Glod Čejov).

V konkurenci starších juniorů zvítězila Vladimíra Pechanová na Rosa-P z Jezdeckého spolku Pastviny Pilníkov před Michaelou Balounovou na koni Diamantixa z Jezdeckého klubu Proseč pod Křemešníkem a Klárou Ivančákovou na koni Cra z Jezdeckého klubu Flamenco Sloupno. Po dvou dnech vedoucí Eliška Pavlová na koni Ally 2 (JK Panská Lícha) se po nepříliš povedeném parkuru propadla na čtvrtou příčku před pátou Simonu Malečkovou s Vertigo 3 reprezentující JK České zemědělské akademie při SŠ Humpolec.

V soutěži dětí mistrovský titul obhájila Barbora Vaňková s Lipton Sinaj, reprezentující Jezdecký klub Ratibořské Hory.

PONY

O titul mistra republiky usilovali také jezdci v soutěžích PONY ZL pro jezdce 10 -13 let a PONY L pro jezdce 13 – 16 let. Mezi těmi mladšími se mistryní České republiky 2016 stala Alena Kozojedová, která s Charlotte 7 reprezentovala Jezdecký klub Borová. Dvojice předvedla bezchybný výkon a o celých deset bodů předstihla Matěje Klímu na koni Dambra (Jezdecký klub Říčany). Bronzovou medaili si z Pardubic odvezla Michaela Neumannová s Šikulkou (JK Dobrošov). Čtvrté místo patří Natálii Mynářové na Kateřině 1 (Jezdecká stáj AHA Nemojov), páté pak Kristýně Pulchartové s Gambrinus 5 z JVS Ing. Tupý, PRAK Český Štenberk.

V kategorii PONY L se z mistrovského titulu radovala Michaela Haderková na koni Alpihorse Midnight Princess (Eventing Team). Stříbrem se může chlubit Klára Moudrá s Bonita 6 (JS Vlčí Ranč Jánská), bronzem Richard Horáček s Kelt Keen (Jezdecká stáj AHA Nemojov). Čtvrté místo vybojovali Petra Borůvková a Mája 5 (JK Tůně) a páté Natálie Tarabini se Sony 4 (JK Koloděje).

STYL JEZDCE

V rámci Mistrovství ČR ve všestrannosti se konaly také soutěže „na styl“, a to v soutěžích dětí, juniorů a pony. Nejlepšími jezdci byli vyhlášeni Matěj Klíma (Jezdecký klub Říčany) v soutěži PONY ZL, Michaela Haderková (Eventing Team) v soutěži PONY L, Barbora Vaňková (Jezdecký klub Ratibořské Hory) v soutěži DĚTI, Kristýna Kačírková (TJ Sokol Semice) v soutěži MLADŠÍ JUNIOŘI a Eliška Pavlová (JK Panská Lícha) v soutěži STARŠÍ JUNIOŘI.

Text: Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.