Březost klisen

Březost klisen

Podzimní období patří nejen jízdám do přírody, ale také radostnému očekávání březích klisen. Patříte mezi ty, jimž veterinář sdělil pozitivní zprávu, že je Vaše klisna březí? Co se děje v prenatálním období v břiše matky klisny se dozvíte v tomto článku.

březí klisnaBřezí klisnaZa prenatální období se označuje délka gravidity, která u koní trvá přibližně 333 dní. I tato doba se může měnit a to podle několika faktorů. Jedním z nich může být závislost na ročním období, ve kterém byla klisna připuštěna a s tím související intenzita osvětlení společně s teplotou. Pak se délka gravidity může pohybovat v rozmezí od 326 – 338 dní.

OPLOZENÍ

Při samotném aktu oplození se aktivní spermie dostanou až k samotnému vajíčku zhruba po třiceti minutách. Během několika dalších hodin pak 95% spermií odumírá. Uchycení hlavičky spermie na vnějším obalu vajíčka zabrání průniku dalším spermiím dovnitř. Po oplození vajíčka začíná první mitotické dělení. 42 hodin po ovulaci jsou to již dvě buňky, 83 hodin pak 4 buňky.Zhruba 4.den po oplození se začíná tvořit tzv. morula, která má malinovitý tvar. 5.den začíná vajíčko sestupovat do dělohy. Uhnízdění v děloze může trvat až dva měsíce. Do té doby je vyživováno tzv. sekretem děložní sliznice neboli děložním mlékem. Po uhnízdění se vytvoří plodové lůžko neboli placenta.

Kolem 24.dne po oplození je již váček s embryem asi 1cm velký. Dají se již rozpoznat budoucí části těla jako hlava, ocas, čtyři zárodečné pupeny z nichž se vyvinou končetiny. V tomto období lze již pozorovat srdeční činnost.

40.den březosti klisny, je váček velký asi 2,5cm a embryo uvnitř připomíná čtyřnohého tvora. Do této doby hovoříme o embryonálním stadiu. Po čtyřicátém dnu březosti až do porodu pak o plodovém, protože se plod již podobá hříběti. V prvních měsících březosti se tvoří hlavně plodové vody a embryo roste pomalu.

50.den po oplození jsou již pod kůží rozeznatelná žebra, zřetelně je vyvinutá i lebka včetně uší. Také hlezna a klouby jsou již vyvinuty. U všech embryí se nejprve vyvíjí srdce, hlava, dále kosti, trávicí ústrojí, reprodukční orgány a poté svalstvo.Po ukončení 2.měsíce měří budoucí hříbě asi 7cm, váží 20g a jeho kohoutková výška je 1,9cm, zatím je bez srsti.

100.den již lze rozpoznat pohlaví hříběte, plod měří asi 12cm, jeho váha se pohybuje kolem 100g, jsou znatelná kopýtka, stejně jako hmatové chloupky na rtech, uši jsou již odkloněny od hlavy.

150.den (5.měsíc) je plod již ve velikosti králíka, tedy asi 30cm, váha 4kg.  Jsou již patrné řasy na očích a první chloupky u kořene ocasu.

180.den (6.měsíc) Délka plodu se pohybuje mezi 42-55cm, váha kolem 5kg. Nyní hříbě rychle znásobuje svou hmotnost

240.den (8.měsíc) Hmotnost plodu se několikanásobně navýšila a pohybuje se mezi 12-16kg. Délka je něco kolem 70cm.

320.den (11.měsíc) Plíce se vyvíjejí až jako poslední a tudíž předčasná narození mohou mít v mnoha případech tragické následky. Tělo hříběte je pokryto jemnou a hustou srstí, končetiny jsou natolik pevné, aby unesly hříbě již několik hodin po narození. Váha před narozením se pohybuje kolem 50kg, délka hříběte 100-130cm. Objem plodové vody cca 20l.

Prenatální období končí porodem a ten se nejčastěji uskutečňuje v noci.