Boccaccio a Damalia: Na Paříž!

Boccaccio a Damalia: Na Paříž!

Česká klusácká dostihová sezóna 2014 je za námi a nastal čas rekapitulovat. Celkově bylo uspořádáno od 5. dubna do 15. listopadu 30 dostihových dnů v Bravanticích, Praze-Velké Chuchli a Lysé nad Labem.

Premiéra sezóny se uskutečnila na nově postaveném Hipodromu Bravantice, nedaleko Ostravy. Toto závodiště vzniklo po vzoru švédského oválu v Sollvale. Navzdory tomu, že letošní rok byl pro ně rokem zkušebním, prokázaly Bravantice více než dostatečně, že mají veškeré náležitosti zajišťující kvalitní klusácký provoz: Konkrétně je řeč o klopených obloucích a dostatečné šířce dráhy, na které může startovat ve dvou řadách až 16 koní.

Hipodrom Bravantice může být spokojený s dobrou premiérovou sezónou a řadou napínavých soubojů. Foto: Martina Hubníková
Hipodrom Bravantice může být spokojený s dobrou premiérovou sezónou a řadou napínavých doběhů. Foto: Martina Hubníková

Jaro, léto, podzim

V květnu odstartovala tradiční série Jarních cen pro tříleté a čtyřleté klusáky. V tříletém ročníku se prosadila klisna s ruskými kořeny Beautiful Yankee( RU), společně se svým trenérem a jezdcem Mykolou Volfem. Z pozice ve středu pětihlavého pole dokázala vyhrát velmi lehce – na trati 1640 metrů v kilometrovém tempu 1:15,8. Mezi čtyřletými uspěla favorizovaná Damalia(NL) s amatérem Alle Lomanem ze Stáje Euro Koberce s, r. o.., když vyběhla na 1640 metrů čas 1:14,9.

V sobotu 6. září se konal 22. ročník Českého klusáckého derby (2140 metrů). Na start se postavilo pět koní v čele s vrankou Damalií(NL) a hned po startu bylo jasné, že žádné velké překvapení nelze očekávat a bojovat se bude až o další dotované pozice.

Damalia (NL) se svým trenérem Alle Lomanem v sulce proklusala cílem první., jisté tři a půl délky před druhým Donadonitranss R (NL) se Zdeňkem Vávrou. Dotaci za třetí místo si odnesla odchovankyně Jaroslava Chrastiny Astra Teč v sulce se zkušeným jezdcem Michalem Kalčíkem. Čtvrtý doběhl Magicmatch JDS s Jaromírem Kotáskem a pátá domácí zástupkyně Star Fly s Jiřím Svobodou. Čas dostihu 1:16,1 se stal novým rekordem Derby.

Poslední klasická zkouška pro čtyřleté klusáky, Saint Leger, připadla na první listopadovou sobotu. V početně komorní společnosti na distanci 2640 metrů se dostala ihned do vedení Damalia (NL) a za ní klusal Donadonitranss R(NL) v sulce se Zdeňkem Vávrou. Třetí pozici kontroloval Magicmatch JDS s ratíškovickým jezdcem a trenérem Jaromírem Kotáskem. Daleko za polem se s velkou ztrátou pohyboval německý rodák Jos (D) vedený Zdeňkem Škobisem. Na pořadí se nic neměnilo po celou dobu dostihu a Damalia (NL) tak získala klasickou Trojkorunu, tedy vítězství ve všech třech chovatelských dostizích určených pro čtyřleté klusáky. Kilometrový čas dostihu byl velmi kvalitní, 1:16,6.

Český Klusák roku 2014, klisna Damalia (Stáj Euro Koberce) má letos namířeno rovněž do Paříže. Foto: Martina Hubníková
Český Klusák roku 2014, klisna Damalia (Stáj Euro Koberce) má letos namířeno rovněž do Paříže. Foto: Martina Hubníková

Národní šampionáty

Součástí posledního mítinku na bravantickém hipodromu (15. listopadu) bylo slavnostní vyhlášení národních šampionátů. Zde jsou jejich vítězové:

Šampión profesionálních jezdců – Mykola Volf

Šampión trenérů (podle získaných výher) – Jiří Svoboda

Šampión trenérů (podle vítězství) – Mykola Volf

Šampión amatérských jezdců – Alle Loman

Šampiónka amatérských jezdkyň – Alena Čemusová

Šampión žákovských jezdců – Hubert Baginski

Nejlepší chovatel – Jiří Svoboda

Nejlepší majitel – Stáj Euro Koberce s. r. o.

Vítěz Zlatého okruhu KR Ostrava – Busby Cartouche (NL)

Klusák roku 2014 – Damalia (NL)

Zahraniční cíle

Domácí trenéři se samozřejmě věnují přípravě svých svěřenců i po skončení letošní sezóny a plánují jejich další starty mimo území naší republiky. Nejčastějším cílem se stávají německá závodiště, disponující jak kvalitními drahami, tak umělým osvětlením pro večerní a noční dostihy.

Z letošních zahraničních úspěchů se může těšit například Michal Kalčík, který vyhrál s koněm Unzen (F) v Mnichově – Daglfingu na trati 2100 metrů. Klusáci tochovického trenéra Mykoly Volfa se dokázali prosadit na drahách ve Straubingu a již zmíněném Daglfingu.

Pozitivní zprávou jistě je, že se letos poprvé se za hranice dostal český odchovanec, tříletý francouzský klusák Boccaccio (z chovu Jiřího Svobody) – a vzduch Francie mu očividně svědčil. Nejdřív dokázal získat v silné konkurenci třetí místo na závodišti v Amiens, se svým majitelem a chovatelem v jedné osobě, Jiřím Svobodou. Potom vyhrál s třiadvacetiletým francouzským jezdcem Anthonym Duperchem na štrasburském oválu, a to v kvalitních 1:18,2 na distanci 2825 metrů.

Boccaccio, tříletý hnědák z chovu Jiřího Svobody, brzy vyzkouší dráhu ve Vincennes vlastními kopyty. Foto: Martina Hubníková
Boccaccio, tříletý hnědák z chovu Jiřího Svobody, brzy vyzkouší dráhu ve Vincennes vlastními kopyty. Foto: Martina Hubníková

Teď čeká na historicky prvního francouzského klusáka, odchovaného v České republice, start na Hippodrome Vincennes ( Paříž, 25. listopadu). Do Francie se v tomto měsíci podívá i Klusák roku 2014 Damalia (NL) a na stejné světové dráze jako Boccaccio absolvuje prestižní test své výkonnosti.

Autoři: Martina Hubníková, Jiří Křepelka