Bělouš Ter Mill třináct dnů po Velké pardubické zvítězil v závěrečné steeplechase

Bělouš Ter Mill třináct dnů po Velké pardubické zvítězil v závěrečné steeplechase

Letošní dostihová sezona v Pardubicích napsala svou poslední kapitolu. Jejím vrcholem byla závěrečná steeplechase na 4200 metrů, Cena společnosti Czech Insurance Group. Představili se v ní i někteří účastníci 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Někteří z nich po třinácti dnech skládali reparát. Na jedničku uspěl bělouš Ter Mill, který při Velké pardubické skončil po Popkovickém skoku.

Po tuhém boji se z vítězství radoval Marcel Novák v sedle bělouše Ter Milla. Foto: Sandra Schulzová
Po tuhém boji se z vítězství radoval Marcel Novák v sedle bělouše Ter Milla. Foto: Sandra Schulzová

V sedle devítiletého bělouše ze stáje DS Malá Morávka byl žokej Marcel Novák, o vítězství bojovali do úplného konce. Dostih rozjel Love the Win, který při mítinku Velké pardubické pozlobil na startu rámcového dostihu, když odmítl odskočit. Tentokrát na startu „jen“ zaváhal, ale ztrátu rychle dohonil a téměř celý dostih dokonce odvodil. „Žokej měl pokyn nic si nenechat utéct a to se povedlo. Ter Mill potřebuje spíš delší dostihy, dlouho se rozchází,“ vysvětloval trenér Antonín Novák. Polokrevný Ter Mill se na dostihových drahách pohybuje od roku 2010, vítězství v závěrečné pardubické steeplechase byl teprve jeho třetím vítězstvím kariéry. Vždy se mu dařilo právě v Pardubicích a vypadá to, jako by úspěšnější pro něj byly liché roky – zvítězil v srpnu 2011, červnu 2013 a v říjnu 2015. V sedle druhé Love the Win byl Martin Liška, třetího Power Zara byl žokej Jan Faltejsek. Právě on se do poslední chvíle „přetahoval“ o titul šampiona pardubického závodiště s žokejem Josefem Bartošem. Ten v tomto dostihu dokončil na čtvrtém místě s Handsome Jackem před Natálii s žokejem Dušanem Andrésem.

Úvod mítinku jako vždy obstaraly dostihy před proutěné překážky. Hned v tom úvodním se na zkušebním skoku zranil žokej Josef Váňa mladší a další program se už odehrával bez něj. Tempo dostihu Dne sociálních služeb od začátku udával Manol v sedle s vítězem Velké pardubické Markem Stromským, už za lesem se na ně ale dotáhl Tikaram s žokejem Janem Faltejskem, které už nikdo v cestě za vítězstvím neohrozil. Druzí dokončili Peintre Elusif s žokejem Dušanem Andrésem před Lad In s žokejem Josefem Bartošem. Manol se Stromským došli na pátém místě, po nich ještě Dreamboat s Janem Derychem.

V druhých proutkách dne, Ceně podporované společností SK-EKO Pardubice, s.r.o., se spekulovalo o vítězství Cheeky Chapiieho, výtečného rovináře při jeho prvním překážkovým startem. V sedle měl zkušeného žokeje Josefa Bartoše. Ještě na posledním skoku to vypadalo, že bude vítězem i v této disciplíně, ale v cílové rovině jej udolal Laurian s žokejem Pavlem Kašným připravovaný Čestmírem Olehlou. Třetí byli The Iron Maiden s žokejem Janem Faltejskem před Maklerem s žokejem Marcelem Novákem a Rabbit Motivmanem s Ondřejem Velkem.

Favoritem třetího dostihu dne, Ceny podporované společností Ticketportal, byl pětiletý Al Bustan. Trenér Stanislav Popelka do sedla angažoval Marka Stromského, který musel o vítězství zabojovat. Prosadil se až v závěrečném oblouku před Milerytem (Radek Man), Un Tiepem (Petr Tůma), Waikitou (ž. Josef Bartoš) a Shersonem (Jan Derych).

Další dostih byl Memoriálem Michala Köhla, žokeje a strážníka jízdní jednotky městské policie v Pardubicích. Dostih byl velkým návratem sedmiletého ryzáka Turf Finche, který na dostihové dráze naposledy představil 28. července 2013 a právě v Pardubicích. V jeho sedle byl Martin Liška, pro kterého relativně snadné vítězství bylo teprve druhým v letošní české sezoně. Povedený závěr předvedl druhý Woody (ž. Marek Stromský), třetí dokončil Lord Jagmin (ž. Dušan Andrés) před Marl Borou (ž. Jaroslav Myška) a Classem (ž. Pavel Kašný).

Pardubice zažily i jednu premiéru. V Ceně Nikase podporované DS Castor se poprvé v kariéře prosadil šestiletý Tarant stáje Nýznerov. Trenér Pavel Poles do jeho sedla angažoval Pavla Složila mladšího. Tarant měl nejlepší koncovku. Druhá končila Amfora (ž. Josef Bartoš), třetí Letní Láska (Ondřej Velek) a čtvrtý Please Baby Pleas (Josef Borč). V úvodu aktivní Udine de Champfeu (ž. Pavel Kašný) nakonec dokončila na pátém místě.

A bylo i jedno vítězství stylem start – cíl. Předvedl ho v úplně posledním dostihu pardubické sezony, v dostihu k Poctě architekta Karla Řepy, čtyřletý tmavý hnědák Dran v sedle s žokejem Josefem Sovkou. Radost zcela jistě udělali trenérovi Janu Blechovi, pro kterého to byl další zápis v jedné z jeho nejlepších sezon. Druhý finišoval Lombargini s žokejem Dušanem Andrésem před Nostalgikem s žokejem Janem Faltejskem, Ryanicou (Sertash Ferhanov) a Cantonem (ž. Josef Bartoš).