Barbora Tomanová vítězkou těžké Velké ceny Kolína

Barbora Tomanová vítězkou těžké Velké ceny Kolína

V Němčicích u Kolína vyvrcholily v neděli 24. května čtyřdenní závody Českého skokového poháru 2015, které byly již jeho čtvrtým kvalifikačním kolem. Velkou cenu Kolína na výšce 150 cm dokončila bez penalizace jen jedna jediná dvojice.

Barbora Tomanová. Foto: Josef Malinovský
Barbora Tomanová. Foto: Josef Malinovský

Tu tvořila Barbora Tomanová s klisnou Sorceress. Ostatních 26 soupeřů mělo větší, či menší potíže již v základním kole. Do finále postupovali s jednou chybou na bodovém kontě čtyři jezdci a dalších pět dokonce se ztrátou dvou chyb na vedoucí Barboru Tomanovou, která tak nastupovala do závěrečné části Velké ceny přístupné pro 10 nejlepších účastníků jako finišmanka. Na zkráceném parkuru již diváci mohli vidět více bezchybných jízd. První předvedl hned zahajující jezdec Jan Chýle s Cool Paradise, a k osmi trestným bodů tak již nepřipsal žádný další. Jeho čas ovšem nepatřil mezi ty nejrychlejší a posunul se proto nakonec jen na 6. místo, a to hlavně díky chybám konkurentů. Na 8 trestných bodů dorovnali skóre ještě dva jezdci – Vladimír Tretera a Josef Pařenica. Naopak čisté jízdy předvedli Jan Štětina s Casanovou-S a Rudolf Doležal s Carl Bluem, čímž si zajistili pozice na stupních vítězů. Doležal byl o více jak sekundu rychlejší, a tak bral pomyslné stříbro. Pokud by v základním kole nechyboval, mohl dokonce pomýšlet na stupínek nejvyšší, neboť jeho finálový čas byl o půl sekundy kratší. „Můj cíl byl jít finále na čistotu. Zároveň jsem však počítala i s variantou, že by přece jen nějaká chyba mohla přijít, a tak jsem se zbytečně nikde nezdržovala. Rozhodně jsem to však s tempem nepřeháněla. Říkala jsem si, abych hlavně neudělala chybu na posledním skoku, jelikož to se pak již čas těžko dohání,“ prozradila Barbora Tomanová, která i přes dvojitý výkon bez penalizace označila parkur za velmi náročný. „Původně jsem si myslela, že půjde do finále zhruba pět koní s nulou. Chyby však rychle přibývaly. Parkur byl náročný hlavně výškově – 150 centimetrů oproti 145 jde již znát. Bylo v něm navíc i pár technických fází. Hodně chyb bylo na dvojce, jelikož tento skok byl o poznání vyšší, než ten první. Po vodním příkopu se muselo brát koně hodně zpátky, takže i překážka za ním hodně padala. – Každopádně jsem moc ráda, že nám se podařilo vybojovat vítězství, neboť to byla po delší době opět vyhraná Velká cena při Českém skokovém poháru. Mám z toho velkou radost a bylo by moc pěkné, kdyby se nám tento výsledek podařilo třeba zopakovat při mistrovství České republiky,“ vyslovila přání vítězka Velké ceny Kolína Barbora Tomanová, jež se chystá i na následující kolo Českého skokového poháru do Suché u Litomyšle. Konat se bude od 4. do 7. června.

Po čtvrtém kole uvedeného extraligového seriálu si stále drží prvenství v pohárovém žebříčku Marek Klus s 38 body. Druhý je Rudolf Doležal, který má o dva body méně. Stejný rozdíl pak ztrácí třetí Vladimír Tretera. Barbora Tomanová se dělí s Josefem Pařenicou o čtvrtý řádek aktuálního pořadí. Oba dva mají shodně 30 bodů. Záznam Velké ceny Kolína odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 27. května od 10.15 hodin. Sestřihu bude předcházet půlhodinová reportáž z vozatajských závodů pořádaných ve stejném areálu o týden dříve. Stalo se však již tradicí, že vedle střihové reportáže je k vidění na webu České televize i kompletní záznam on-line přenosu – včetně kvalifikačního finále rámcových seriálů Amateur Tour a Czech Junior Cupu. V kolínském dílu amatérské túry zvítězila Karolína Javorská v sedle klisny Singapore. Díky zisku 20 bodů si upevnila vedoucí pozici. Podobně na tom je i Matouš Kořínek v mladší kategorii Czech Junior Cupu. Ten sice v Němčicích nevyhrál, ale za slušné umístění bral jen o tři body méně, než vítězka Anna Lani Novak. Mezi staršími juniory ve věku 16 až 18 let se již pořadí na vedoucích místech měnilo. Největší bodový příděl zaznamenal Petr Dajbych a posunul se na druhý řádek tabulky za Denisu Menšíkovou, jež se po čtvrtém kole dostala do vedení, a to i díky skutečnosti, že jako jediná bodovala ve třech kolech ze čtyř uskutečněných. Kompletní výsledky najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.