B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

Na úterní tiskové konferenci pořádanou Jockey Clubem České republiky byly zveřejněny dlouho očekávané výsledky analýzy B-vzorku koní Nikas a Čáriray, kteří měli pozitivní dopingový nález po startech 10. resp. 11. října 2015.

Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová
Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Analýzu B-vzorků prováděla laboratoř v britském Newmarketu. Ta potvrdila, že se ve vzorcích obou koní byly nalezeny zakázané alkaloidy kofein a theobromin.

Povolená hranice theobrominu jsou dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. I když se jedná o nepatrné překročení, hrozí Nikasovi a jeho žokejovi Marku Stromskému diskvalifikace.

Ani jedna z látek nijak nemohla ovlivnit výkony koní. Jsou však na seznamu zakázaných látek. O trestu bude rozhodovat Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Jak uvedl přítomný MVDr. Ivo Štrauss z Komise pro antidopingovou kontrolu koní, byly 12 dní před Velkou pardubickou odebírány vzorky v tréninkovém středisku Stanislava Popelky u Nikase, Modeny a Borderlanda, a u všech byl výsledek antidopingové kontroly negativní. I z tohoto vyplývá, že se nejedná o dlouhodobý doping, ale spíše o nešťastnou náhodu.

Žokej Marek Stromský po zasedání Pořádkové komise s největší pravděpodobností přijde již o druhé vítězství ve Velké pardubické. V roce 2008 v sedle Amant Grise projel cílem jako první. Následně byl diskvalifikován za nedodržení předepsaného kurzu, když neobjeli jeden z točných bodů. O dva roky později byli těsně druzí za vítězným Tiumenem s Josefem Váňou. Marek Stromský ve vyjádření pro Českou televizi řekl, že s ježděním končí.

Dodatečně by vítězi měli být dekorováni Ribelino a žokej Pavel Kašný.

Ribelino s Pavlem Kašným za sebou nechali i favorizovaného Universe of Gracie vedeného Janem Faltejskem. Foto: Sandra Schulzová
Ribelino s Pavlem Kašným při doběhu loňské Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová