Aktuálně z Mongolska: Příběh Hvězdy

Aktuálně z Mongolska: Příběh Hvězdy

V pátek nás čekala cesta do Mongolska, a tak jsem na Zelený čtvrtek odcházel z práce dřív než obvykle.

Zeta (Od) s mládětem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
Zeta (Od) s mládětem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

Přece jen mi ale nedalo, abych na poslední chvíli ještě nezkontroloval došlé maily. Bylo mezi nimi i nejmilejší velikonoční přání, jaké jsme do zoo mohli dostat:

Od: Ganbaatar Oyunsaikhan
Odesláno: 17. dubna 2014 16:46
Předmět: První letošní hříbě narozené v Gobi B
Vážení kolegové,
s velkou radostí Vám oznamuji, že se včera do chladného zasněženého rána narodilo první letošní hříbě. Jeho matkou je Od, nejstarší klisna koně Převalského v národním parku Gobi B. Je to její již deváté hříbě. Z České republiky přišla roku 1998.
Všechno nejlepší z Tahkin Talu přeje
Ganbaatar

Klisna Od – v mongolštině Hvězda nebo Jasná -, původním českým jménem Zeta, je pro mne tím nejlepším důkazem úspěšnosti návratu koní Převalského do Mongolska. Nikdy nezapomenu, jak jsem ji v létě 2012 poprvé uviděl v nekonečné Gobi, kde kráčela na konci dlouhé řady divokých koní. Naši slavnou a výjimečnou Zetu, mnohonásobnou matku i babičku! Zetu, která se narodila jako vůbec první hříbě na naší chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Zetu, která byla v první skupině koní přepravených z pražské zoo do Mongolska. Zetu, která jako jeden ze dvou koní přežila tragickou zimu roku 2010, zatímco celý zbytek stáda padl…

Nynější zpráva o Zetině hříběti – devátém a současně prvním – v sobě nese hlubokou symboliku, která až neuvěřitelně souzní s obdobím Velikonoc… A potvrzuje, že naše snažení má smysl.

Na Bílou sobotu jsme zamířili do Takhin Talu, abychom prověřili možnosti dalšího přistání transportního letounu s koni Převalského, tentokrát ovšem na pruhu rovné plochy přímo v polopoušti. Po dlouhých přeletech mezi Prahou, Ulánbátarem a Khovdem jsme se hodiny a hodiny kodrcali v terénních autech a na místo dorazili až nad ránem. V neděli na Boží hod jsme pak s našimi vojáky a se zástupci mongolského Úřadu pro civilní letectví věnovali celý den prověřování a proměřování ploch vhodných pro přistání. Až v pozdním odpoledni jsme konečně vyšetřili čas, abychom se rozjeli za Zetou. A měli jsme štěstí! Zastihli jsme ji necelou hodinu cesty od Takhin Talu. Zdržovala se opodál svého stáda a nechala nás přiblížit na vzdálenost, která nám umožnila si ji i její čtyřdenní hříbátko dobře prohlédnout. Zdá se být ve skvělé kondici a její hříbě – jak zjistil Ganbaatar – je klisnička. Zeta se s ní po chvíli připojila ke stádu – a tehdy jsme mohli sledovat, jak od ní klisnička pije. Byly to nezapomenutelné chvíle jedinečného božíhodového večera…

Nyní, na Velikonoční pondělí pozdě večer, jsme zpět v Ulánbátaru. A ve středu, kdy už budeme na zpáteční cestě do Prahy, oslaví Zeta své narozeniny. Bude jí dvacet let.

Zeto, naše Hvězdo, děkujeme – a všechno nejlepší!

Zeta ve stádu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Zeta ve stádu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Autor: Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha