94. Charvát České derby: Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

94. Charvát České derby: Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

Skvělou podívanou nabídl zaplněné tribuně v CONSEQ PARKu Velká Chuchle vrchol první poloviny metropolitní sezóny, Dostihový den Rádia Impuls. Jeho největším lákadlem byl samozřejmě nejprestižnější a také ve Střední Evropě nejbohatěji dotovaný dostih, 94. Charvát České derby (Gd-3, 2400 m, 2,5 mil. Kč), na jehož startu se sešlo patnáct tříletých koní, ale výborní koně se představili i v rámcových položkách nabídky.

Cheeky Chappie vítězí v 94. Českém derby. Foto: archiv Conseq Park
Cheeky Chappie vítězí v 94. Českém derby. Foto: archiv Conseq Park

Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

Spolufavority Derby byli v dosavadních dvou startech neporažený Honzik Chipera a stříbrný z Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Cheeky Chappie (oba 2,5:1) a tito dva také v závěru svedli strhující duel o vítězství. V první části dostihu se na špici pohybovali zdejší novicka Dekatmie (Lokotrans, ž. Koplík) a vítěz Velké červnové ceny Profireal Group Tannhaeuser, ale v polovině trati posunul pětinásobný slovenský šampión Zdenko Šmida do čela New Attacka (Meridian), a ten přivedl pole do koncovky. Dobrou pozici připravila žokejka Martina Havelková Honziku Chiperovi (Dr. Charvát), jenž se posléze ujal vedení, avšak v závěrečných metrech se na něj silným finišem z konce pole, kde jej v klidu vedl žokej Jiří Chaloupka, dotáhl Cheeky Chappie a v konečném čase 2:33,88 jej o krk porazil.

Stal se tak třetím po sobě jdoucím vítězem stáje Monte Negro majitele Jiřího Posáda, ale na rozdíl od předchozích dvou je v přípravě syna trenérského rekordmana Derby Františka Holčáka Radka, pro kterého šlo o premiérový zisk modré stuhy. Cheeky Chappie však završil nejen unikátní čistý hattrick modrobílých barev v Derby, ale i hattrick rodinné trenérské dvojice z Velkých Karlovic v rámci nedělního derby-dne. Jiří Chaloupka stál u všech tří triumfů stáje Monte Negro v Derby: předloni zahájil sérii v sedle Kadynyho, vloni v Mostě představoval největší nebezpečí pro Mistera Aviation, když mu Talarem podlehl jen o hlavu, a letos završil hattrick, a získal své druhé Derby, v sedle Cheeky Chappieho.

A zatímco o prvenství svedli boj nejvíce tipovaní aktéři, délku a čtvrt za nimi dvojice na třetí a čtvrté příčce byla naprosto nečekaná. Bronzový stupínek obsadil 100:1 startující Vainakh (Ramzan Kadyrov, ž. Havlin), o délku a půl dále si pro čtvrtý honorář a majitelskou prémii docválal zástupce českého chovu, 40:1 odskakující Love Me (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Foret). Nejlepší pětici uzavřela Dekatmie o nos před New Attackem, sedmý se ještě vešel na finančně honorovaná místa druhý z produktů domácího chovu Vajgaros (Patrik ČR, ž. Zatloukal).

Další dění:

Slavnostní program otevřela Cena stáje Sokrates (IV. k., 1800 m), zařazená do MS FEGENTRI amatérských jezdkyň, v níž se představily reprezentantky šesti zemí, a vítězství z konce května si zopakoval sázkový favorit Laran (DS MAENTIVA), opět vedený manželkou vítězova trenéra Václava Luky, amatérkou Mertinou Lukovou.

Následná Simsonova cena (II. k., 1200 m) představila dvouletých koní a v tradičním testu dostihových dorostenců si premiérový životní triumf připsal talentovaný svěřenec svého trenéra, majitele i chovatele Milana Picka Qualiflyer (Hřebčín Pavlin Dvůr-Picek) s žokejem Milanem Zatloukalem.

Šokujícím vítězem sprinterské Ceny TRM (I. k., 1200 m) se pak stal Sign of the Zodiac, jenž mezi pěticí účastníků startoval v kurzu 17:1 a jehož prostřednictvím se po třinácti letech na chuchelské dráze opět vítězně prosadily šedo-červené barvy stáje Ray Racing. Trenér František Holčák potřetí v kariéře vítězného čtyřletého bílého valacha nasedlal žokeji Zdenku Šmidovi, jenž s ním vyhrál jistě o půl délky.

Top-favorit se naopak prosadil v následné Tattersalls Mile (I. k., 1600 m), hvězdný šestiletý hnědák pražského kouče Tomáše Šatry Chardonney Tcheque (Dr. Charvát) si zapsal již třetí hattrick a celkově dvanácté vítězství kariéry, ke kterému jej dovedla žokejka Martina Havelková.

Svou roli splnila i favoritka Ceny WAGO (I. k., 2200 m) pro tříleté klisny, hnědka trenérky Heleny Vocáskové Francie (Zeas Staré Hradiště) osvědčila velkou výkonnostní konzistenci, když v osmém životním vystoupení, s podporou žokeje Jana Ráji, vybojovala čtvrtý plný zásah.

Jediným nedělním angažmá žokejky Zuzany Vokálkové byl ve Zlatém poháru Rádia Impuls (I. k., 2400 m) čtyřletý valach Always on Sunday a vítěz loňského St. Leger svým výkonem i výsledkem předznamenal dění v chronologicky následujícím Derby: v pozici sázkové druhé šance reprezentant stáje Monte Negro, chystaný Radkem Holčákem zvítězil jistě o tři čtvrtiny délky.

Závěrečnou Cenu EBF (III. k., 1800 m) zvládl na vítězné vlně z Derby žokej Jiří Chaloupka, když si v sedle spolufavoritky Basic Bary (Syndikát V3J) připsal druhé nedělní vítězství, stejně jako její trenér, trojnásobný šampión Václav Luka.

Autor: Jiří Zlámaný