88. Karlovarská dvojnásobná míle

88. Karlovarská dvojnásobná míle

Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti HIPODROM HOLOUBEK s.r.o. bude jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších českých lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m). Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik málo dalších výjimek. Společně s  podzimní pražskou Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům.

Charros (uprostřed) vítězí v Karlovarské dvojnásobné míli. Foto: Marcela Klingorová
Charros (uprostřed) vítězí v Karlovarské dvojnásobné míli. Foto: Marcela Klingorová

Do startovních boxů hlavního dostihu zamíří dvanáct účastníků. Polovinu tvoří tuzemští odchovanci v čele s obhájcem loňského vítězství Charrosem (ž.M.Havelková). Mezi adepty na příčky nejvyšší patří desetiletý veterán Cheri Honey (ž.J.Palík), loni trojnásobně vítězný jak na rovině, tak na překážkách a zároveň předloňský premiant tohoto dostihu. Ve třech letošních startech nejhůře třetí – to je velice povzbudivá bilance Khalidora (ž.M.Laube). Šestiletému tmavému hnědákovi se na karlovarském oválu zatím každý rok podařilo vyhrát. Proč by nemohl na tradici navázat právě v neděli?

Napodobí-li Nirgera (žk.M.Hrouda) i tentokrát tak mohutný finiš v závěrečných metrech jako v loňské edici KDM, umístění mezi nejlepšími by jí nemělo uniknout.

Nebo svým mužským soupeřům ukáží záda další klisny? Vícenásobné karlovarské vítězce Lužnici (ž.P.Foret) se tamní dráha líbí a navíc se v každém ze tří letošních startů umístila. Koněm pro překvapení bude čtyřletá Snezenka (J.Andrésová). Vytrvalecké schopnosti naznačila již v dubnu 2. místem ve tříkilometrovém testu a navíc ponese nejnižší váhu.

Kvalitní vyrovnané výkony a příznivá váha – to jsou bonusy, které mluví ve prospěch Winner Starse (ž.V.Korečková) i zkušeného valacha Shadow Moona (ž.I.Koplíková Janáčková). Ten na plný zásah čeká dlouhé tři roky.

Podobnou výhodu nízké hmotnosti by k průniku na dotovaná místa mohl využít také Solini (K.Hlubučková) či Mystic Golfer (ž.J.Verner).

Poradí si dubnový karlovarský vítěz Seep (ž.B.Murzabayev) se soupeři i nejvyšší nesenou váhou? Jak se bude tvářit Linngar (ž.J.Rája), který si tak dlouhou trať vyzkouší poprvé?

Druhý karlovarský mítink si nenechá ujít ani český a německý král a římský císař Karel IV. Zakladatele zdejšího města bude v panovnickém oděvu a s korunou na hlavě představovat místní archeolog a historik Mgr. Jiří Klsák. Jestliže se původní Karel IV. potýkal se strastmi, ten současný si užije slastí. Bude předávat čestné ceny vítězům atraktivního dostihu poníků a Poháru Karla IV. – „Otce vlasti“. Na startu mílového dostihu podporovaného Magistrátem města se sejde velice zajímavá společnost. K největším favoritům patří při posledním běhání vítězný Barateus (ž.J.Rája). Kůň, který umí jak na rovině, tak na překážkách. Naruší jeho letošní neporazitelnost zástupce nejmladšího ročníku Dudlik (ž.J.Chaloupka) nebo v nejvyšších kategoriích se pohybující Lacorana (ž.J.Palík)? Dočká se Namid Star (K.Hlubučková) konečně svého prvního životního triumfu? Jak dopadne česká premiéra pro Riska (ž.M.Havelková)?

Program:

14.30   Cena společnosti KARLOVARSKÁ KORUNNÍ, s.r.o. (V.kat.,  2.000m)

15.00   Cena spol. JAN BECHER – KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (IV.kat.,  2.000m)

15.30   Pohár KARLA IV. – „OTCE VLASTI“ za podpory Magistrátu KV (III.kat.,  1.600m)

15.50   Dostih poníků – Pony liga

16.15   88. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje (II.kat.,  3.200m)

16.45   Cena spol. LOKO TRANS, s.r.o. (III.kat., 1.200m)

17.15   Cena spol. REALISTIC, a.s. (IV.kat., 1.400m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová