88. Gomba handicap: Cut Me Loose i pod nejvyšší hmotností

88. Gomba handicap: Cut Me Loose i pod nejvyšší hmotností

Krásné počasí a výborné podmínky provázely zahajovací odpoledne letošní dostihové sezóny v CONSEQ PARKU Velká Chuchle, jehož tradičním vrcholem byl 88. Gomba handicap (I. k., 1200 m, 120 tis. Kč), letos se sedmi účastníky.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jako obvykle v tomto dostihu, favorit nebyl jednoznačný, mírně preferován byl pětiletý Mikesh (Kelso Stables, ž. Chaloupka), který do loňské sezóny vstoupil dvěma suverénními triumfy. Po dalším dlouho sahal i tentokrát, ale v posledních metrech jej předstihl nejvíce zatížený aktér, čtyřletý tmavý hnědák Cut Me Loose a potvrdil, že jeho zářijový úspěch ve Svatováclavské ceně rozhodně nebyl ojedinělým výstřelkem. Reprezentant stáje Ramzana Kadyrova měl tentokrát v sedle žokeje-šampióna z let 2011 a 2012 Jaromíra Šafáře, protože byl do Gomba handicapu dohlašován později a jeho stálý jezdec Bayurzhan Murzabayev již měl domluveno angažmá na Sign of the Zodiac (Ray Racing). Ten obsadil čtvrté místo za White Motivem (Stanislav Chudáček, ž. Rája), nejlepší pětici uzavřel nejméně kil nesoucí Chemik (Lokotrans, ž. Šmida).

Trenérem vítěze je Arslangirej Šavujev, jehož zahajovací bilance byla znamenitá: z pěti svěřenců mu tři vyhráli a jeden obsadil druhou příčku. Šafář si připsal druhý plný zásah dne.

Další dění:

Vůbec prvním sezónním dostihem byla Cena Velké Chuchle (III. k., 1400 m) pro tříleté koně, v níž jedenáctidélkovou demolicí soupeřů naznačil možné ambice do klasických dostihů svěřenec Heleny Blažkové Prince Orpen (Joly), vedený žokejem Jaromírem Šafářem.

Cena 80. narozenin pana Marka Skály (III. k., 1600 m) byla vypsána pro tříleté debutanty a nejlépe ji zvládla dvojice zástupců stáje Valentin Bukhtoyarov v péči Arslangireje Šavujeva, přičemž lehce o tři délky vyhrál ryzák Levis Mistral s žokejem Radkem Koplíkem.

Na dvě výhry v mílových dvojkových handicapem druhé části minulé sezóny navázal v Ceně Autodopravy František Vlk (hdcp II. k., 1600 m) třetí trefou pětiletý svěřenec Zdena Koplíka Samruk (Avarrio Praha), v jehož sedle první ze dvou nedělních vítězství slavil žokej Tomáš Lukášek.

To druhé pak přidal v Ceně stavebních a zemních prací František Vlk (hdcp IV. k., 1600 m) v sedle poprvé triumfujícího čtyřletého hnědáka stáje EKOFAMRA Rybár Nurjaze, jehož trenérka Eva Záhorová zaznamenala premiérové prvenství své zatím nedlouhé kariéry.

Prvního životního vítězství dosáhl i pětiletý svěřenec Dalibora Töröka, prvně v kariéře do třetí kategorie sestoupivší  Brutal Rocco (YOKO), který splnil roli favorita Ceny nového bonusu Tattersalls (III. k., 1800 m) a dvojnásobnému žokeji-šampiónovi (2004 a 2005) Janu Rájovi dopřál kulatý 360. triumf jeho rovinové kariéry.

Třetím vítězem trenéra Šavujeva se v Ceně sázek Betino (IV. k., 1800 m) pro tříleté nezvítězivší koně po boji stal hnědák Dasho Top (Ramzan Kadyrov), s nímž prvního triumfu v roli úřadujícího žokeje-šampióna docílil Bayurzhan Murzabayev.

Největší překvapení se zrodilo na závěr programu, Cenu Cléopatry (IV. k., 2200 m) po tuhém boji o hlavu proměnil v první životní výhru žokejem Petrem Foretem podporovaný pětiletý valach Tygr Rokytenský (R. Maag-Hála), startující s kurzem 30:1.