87. Karlovarská dvojnásobná míle již v neděli

87. Karlovarská dvojnásobná míle již v neděli

Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti bude jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m). Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik málo dalších výjimek. Společně s pražskou podzimní Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům.

Roony (na vedoucí pozici) bude mít v hlavním dostihu výhodu nízké hmotnosti. Foto: Marcela Klingorová
Roony (na vedoucí pozici) bude mít v hlavním dostihu výhodu nízké hmotnosti. Foto: Marcela Klingorová

Do startovních boxů hlavního dostihu zamíří devět účastníků. Ukáží svým mužským soupeřům záda pouhé dvě klisny v poli? Nirgera (ž.P.Foret) má na svém kontě z aktuální sezóny vítězný start, Fascinating Hill (ž.M.Havelková) dokonce dva.

Kvalitní výkony a příznivá váha – to jsou bonusy, které mluví ve prospěch Lorda Beccariho (ž.J.Šafář), loni třetího v Karlovarské dvojnásobné míli a umístěného v podzimní Ceně prezidenta. Prosadí-li se po roční zdravotní odmlce předloňský přesvědčivý vítěz Bacares (ž.J.Rája), stane se historicky prvním vícenásobným premiantem tohoto specifického dostihu.

Bez šancí není šestiletý valach Conan Roy (ž.M.Zatloukal). V minulém roce dvakrát vyhrál v dostihu III.kategorie a v posledních dvou startech aktuální sezóny dosáhl na dotované příčky. Kromě soupeřů si ale bude muset poradit také s nejvyšší nesenou hmotností. Temerafovi (K.Hlubučková), který se ve dvojkové společnosti představí poprvé, dává k dobru čtrnáct a půl kilogramů. Podobnou výhodu nízké hmotnosti by k průniku na dotovaná místa mohl využít také Roony (J.Andrésová).

Mezi adepty na příčky nejvyšší patří díky jeho druhému místu z loňského ročníku Karlovarské dvojnásobné míle a rovněž na překážkách prověřený vytrvalec Adiutant (ž.J.Verner). Český chov může svým výkonem zviditelnit Charros podporovaný úřadujícím žokejským šampiónem B.Murzabayevem.

Druhý karlovarský dostihový mítink si pro slavnostní událost, oslavu 25. výročí svatby, zvolil někdejší ředitel mosteckého hipodromu Miroslav Suchý. O provoz a rozvoj severočeského závodiště se staral dvanáct let (1999 – 2012). Neúnavně se snažil zdokonalovat velkou část areálu, což je patrné při pohledu na stáje, tribuny, cílovou věž a restauraci nevyjímaje. V této době byla dokonce Velká mostecká steeplechase kvalifikačním testem pro Velkou pardubickou. Plně obsazená Cena rodiny Suchých bude zajímavým soupeřením žen a jejich mužských jezdeckých protějšků, přičemž amazonky mají početní převahu.

Časový program:

14.30   Cena spol. Realistic a.s. (IV.kat.,  1.400m)

15.00   Cena DS Jasna (III.kat.,  1.600m)

15.30   Cena spol. Jan Becher – Karlovarská Becherovka (IV.kat.,  2.000m)

16.00   Cena rodiny Suchých (IV.kat., 2.000m)

16.30   87. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje (II.kat.,  3.200m)

17.00   Cena spol. Loko Trans s.r.o. (steeplechase, IV.kat., 3.200m)

17.30   Cena spol. Marek s.r.o. (III.kat., 1.200m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová