7. den metropolitní sezóny: 65. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s.

7. den metropolitní sezóny: 65. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s.

Po prvních dvou jarních klasických zkouškách se tradičně ke slovu dostávají nejlepší starší mílaři, jimž je určen vrchol sedmé kapitoly letošní sezóny v CONSEQ PARKu Velká Chuchle, 65. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s. (1600 m, 120 tis. Kč). Polovinu nedělní nabídky tvoří sázkařsky zajímavá handicapová zápolení bez jednoznačných favoritů, celkem je připraveno osm dostihů, kterých se zúčastní 69 koní a 18 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Chuchle_ilustrační_2

Chardonney Tcheque zahajuje a obhajuje

Ačkoliv šestičlenná sestava hlavního dostihu disponuje vysokou kvalitou, průměrný handicap má téměř rovných 90 kg, přesto jejím nejsledovanějším členem bude šestiletý hnědák Chardonney Tcheque. Svěřenec Tomáše Šatry a reprezentant stáje Dr. Charvát, zvítězivší v sedmi z posledních jedenácti ročníků tohoto dostihu, vstupuje do nové sezóny pokusem o navázání na loňský triumf, před nímž už dosáhl vítězství např. v klasické Velké jarní ceně či milánské Premio Marchese Ippolito Fassati kategorie listed. Právě v Itálii zaznamenal čtyři z dosavadních devíti životních výher a o jubilejní desátou bude na domácí dráze usilovat poprvé s dámskou podporou, neboť jej povede žokejka Martina Havelková. Té start letošní sezóny vyšel výtečně, se šesti plnými zásahy je na čtvrté příčce CK Martin Tour Cupu a v neděli se po čtyřnásobné triumfátorce ze sedmdesátých let Miloslavě Hermansdorferové v listině vítězů Velké květnové ceny může stát teprve druhou ženou.

Seznam slavných jmen totiž dosud čeká na první vítěznou trenérku, což ale mohou změnit hned dva z pěti favoritových soupeřů, shodou okolností oba držitelé třetích míst z Velké jarní ceny. Tu loňskou takto zakončil bílý valach v péči Heleny Vocáskové, bronzový také z letošního Gomba handicapu White Motiv (Stanislav Chudáček, ž. Zatloukal), před třemi lety, čili v edici, kterou opanoval právě Chardonney Tcheque, se klasickým umístěním ozdobil svěřenec Heleny Blažkové Lysyan (Joly, ž. Šafář).

A aby těch shod nebylo málo, rovněž on zahájil tento rok ziskem třetího honoráře. Konkrétně ve Velké dubnové ceně, kde za ním o půl délky čtvrtý finišoval vítěz loňské Ceny města Karlovy Vary a pátý z Českého derby, úřadujícím trenérem-šampiónem Allanem Petrlíkem chystaný Rabbit Motivman (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner).

Ve výčtu pak zbývá ještě dvojice pětiletých účastníků, která se představila i vloni a vůbec si nevedla špatně. Stříbrná z Jarních cen klisen v ČR a Rakousku, svěřenkyně Grzegorze Wroblewskiho Iceni Girl (DS Pegas, ž. Foret) před rokem dlouho sahala po překvapivém triumfu a nakonec jí od něj dělil rozdíl pouhého krku, ryzák Hidden Flame (DAR, ž. Chaloupka) obsadil jen o délku a půl dále čtvrtou příčku, přičemž šlo o jeho premiérové tuzemské představení po importu z Francie, odkud přicestoval s lukrativní vizitkou šestého místa z tamního Derby.

Další dostihový program:

14:00 – Cena Crystal Glamour, a. s. (hdcp IV. k., 1400 m): nejnižší zátěž bude moci při útoku na druhé kariérní vítězství využít Lafranco, jeho hlavní konkurenti Please Baby Please a Capria naopak ponesou nejvíc kil.

14:30 – Cena Pražského kulinářského institutu (IV. k., 1600 m): mezi půltuctem nezvítězivších tříletých by se mohl prosadit Wicker Stone, vracející se po neúspěšném pokusu Memoriálu prof. Michala do nižší kategorie.

15:00 – Cena SATY, spol. s r. o. (hdcp IV. k., 1600 m): po jistém triumfu z Lysé nad Labem se poprvé do handicapu vydá tříletý Quimby, ze zkušenějších soupeřů jej prověří mj. loňská dvojnásobná vítězka Čarodějka.

15:30 – Cena Café Imperial (hdcp III. k., 1600 m): vítězové svých minulých startů Danubit a Růženka nyní startují pod znatelně vyššími zátěžemi, šanci na třetí výhru z jarních částí sezón může uchopit Byskovic.

16:30 – Cena Femat (hdcp III. k., 2400 m): na jistou výhru ze zdejší i letošní premiéry bude navazovat Fernando, po impozantním vítězství o kategorii níže se o třetí plný zásah v řadě může pokusit Pat’s Gold.

17:00 – Cena deníků E15 (IV. k., 2200 m): dva delší dostihy nezvítězivších již na dotovaných místech dokončil Monte Wells a při třetím letošním pokusu o premiérové prvenství na něj čeká jedenáctka soupeřů.

17:30 – Cena Sharpoura (IV. k., 2200 m): do osmé životní sezóny zde vstoupí desetiletý valach Rolling Ocean, mezi jedenácti soupeři bude mít i svého tréninkového kolegu Tygra Rokytenského, který během první dubnové neděle vyhrál v letos zatím rekordním sázkovém kurzu 30:1.

Autor: Jiří Zlámaný