62. Velká červnová cena: Kdo vyhraje „malé derby“?

62. Velká červnová cena: Kdo vyhraje „malé derby“?

S oprávěným zájmem bude očekávaným hlavním bodem programu osmé položky letošní termínové listiny CONSEQ PARKU Velká Chuchle nejvýznamnější přípravný dostih (trial) pro blížící se klasický vrchol sezóny. Na start 62. Velké červnové ceny (I. k., 2240 m, 120 tis. Kč) míří šestnáct nejžhavějších kandidátů účasti, potažmo úspěchu v samotném Českém derby Rádia Impuls. Osmi nedělních dostihů se zúčastní celkem 82 koní a 27 jezdců, program, jehož doprovodné části bude velet Městská policie hl. m. Prahy, začíná tradičně ve 14 hodin.

Ilustrační fotografieIlustrační fotografie

Kdo vyhraje „malé derby“?
Letošní Velká červnová cena, jakožto nejdůležitější derby-trial, přilákala prakticky všechny podstatné domácí adepty nejprestižnější klasické zkoušky, jež se uskuteční za tři týdny. Jedinou výjimkou je vítěz Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Talar, směřující na start Derby bez absolvování předzkoušky. Roli favorita si tak pravděpodobně vyzkouší svěřenec Josefa Váni Mister Westminster (Spedition Zavřel, ž. Pavlíček), který se měl po zimní aklimatizaci na Karlovarsku v květnové klasice spíš víceméně rozcvičit, avšak předvedl natolik účinný finiš, že v cíli bral druhé místo.

Na jaře úspěšný pražský kouč Tomáš Šatra pošle do boje hned trojici koní, Maestro Quercus (Dr. Charvát, ž. Srnec) byl čtvrtý ve Velké jarní a Tycho Brahe (Joly, ž. Chaloupka) sedmý v Memoriálu dr. Frankenbergera, nicméně značnou pozornost bude přitahovat sezónní debutantka Reglisse (Dr. Charvát, ž. Havelková), importovaná z Irska s vysokým ratingem za loňská umístění v kategoriích Gr.3 a listed.

Také valašská velkokarlovická centrála trenérů Holčákových nasadí tři zástupce, syn Radek stojí za přípravou bronzového z rakouské Velké jarní ceny Tozana (Red Rebels, ž. Šafář) a pátého ze slovenské Ceny trojročných žrebcov Sarase (Stáj Hřebčín Albertovec, ž. Vokálková), vítěz šesti českých „modrých stuh“ František Holčák do Prahy poprvé posílá zimní posilu stáje Monte Negro, jež prostřednictvím Kadynyho opanovala loňské Derby, suverénního vítěze květnové bratislavské druhé kategorie Always on Sunday (ž. Zatloukal).

Členové dalších dvou tandemů ze stejných přípravných středisek jsou zároveň i nositeli stejných stájových barev. Na Pardubicku působící rodinu Vocáskových zastoupí reprezentanti stáje Stanislava Chudáčka, pátý z Velké jarní Barateus (ž. Andrés) a Little Rakti (ž. Rája), jenž nečekaně vyhrál mostecký Frankenbergerův memoriál před duem Bathyrhon (ž. Lukášek) a Absolyut (Murzabayev), které u Roudnice nad Labem pro majitele Avaze Ismoilova chystá mezinárodně nejúspěšnější trenér z ČR poslední dekády Arslangirej Šavujev.

Kvalitní podmínky tradičních tréninkových center a závodišť se budou snažit zúročit čtvrtý a pátý ze zmíněného severočeského dostihu, Feraclos (Stáj Charvátová, Velek) je Helenou Blažkovou připravován v Lysé nad Labem, Al Bustana (Lokotrans, žk. Laube) vede Eduard Kotáb ve Velké Chuchli.

Domácímu trenérskému šampionátu již tři roky kraluje Václav Luka, a ten z Bošovic na Písecku přiveze loňskou juniorskou šampiónku a letos druhou z Jarní ceny klisen Alavis Beryasku (Hřebčín Křenek, ž. Foret). Lídra aktuálního žebříčku Allana Petrlíka a jím v Pičíně u Benešova vedenou stáj Rabbit Trhový Štěpánov bude reprezentovat Rabbit Thomas (ž. Verner), jemuž se po triumfu ve zdejším menším testíku nevyvedla slovenská Velká jarní cena, v níž skončil desátý. Naopak o tři týdny dříve si u Dunaje nad očekávání vedl jiný pražský dubnový vítěz a tady jediný zástupce českého chovu Taggerton (MPL Racing CZ, žk. Mach), svěřenec na moravsko-slovenském pomezí působícího Jozefa Pirucha finišoval v Ceně trojročných žrebcov třetí.
 
Startovní listiny
Sázkové kurzy

Další dostihový program:

  • 14:00 – Cena Vývojového a chovatelského centra Fitmin (III. k., 1200 m): do úvodní kapitoly XII. edice seriálu pro dvouleté české odchovance míří šestice dorostenců, favoritkou je polosestra vítězky loňského ročníku Noneta.
  • 14:30 – Cena projektu Klokánek (hdcp III. k., 1000 m): na nejkratší trati mají i díky výhodným vstupním pozicím u bariéry dobré šance nevelmi zatížené sprinterky Princezna a Platba.
  • 15:00 – Cena Městské policie hl. m. Prahy (hdcp IV. k., 1400 m): s minimální hmotností podnikne další atak premiérového životního triumfu letos už dvakrát druhý Lafranco, ale musí zdolat třináct soupeřů.
  • 15:30 – Cena dostihových sázek ve Fortuně (III. k., 1800 m): po výsledkovém nezdaru v klasické Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ se na dubnovou výhru pokusí navázat Everest Hill, poprvé však změří síly i se staršími soupeři.
  • 16:00 – Cena sázky „Vítěz“ (IV. k., 1800 m): v poli osmi nezvítězivších tříletých by přední místa měl atakovat dostihově nejzkušenější aktér Reini’s Boy, atraktivním debutantem je syn znamenitého světového plemeníka Singspiela Izidor.
  • 17:00 – Cena www.betino.cz (IV. k., 2400 m): mezi sedmi tříletými čekateli na premiérový plný zásah je jasným favoritem šestý z Memoriálu dr. Frankenbergera King’s Look.
  • 17:30 – Cena Symbola (hdcp III. k., 2600 m): na supervytrvalecké distanci bude šestiletá Pedrica při jubilejním dvacátém startu útočit na pátý kariérní triumf.

Doprovodný program:
Den s Městskou policií hlavního města Prahy (slavnostní průvod, ukázky výcviku jízdní skupiny, fotbal v sedle, ukázky výcviku psovodů, prezentace techniky MP, hry a soutěže pro děti).

Tradiční divácká anketa a slosování lístků o fotoaparát NIKON COOLPIX S3300. U vchodu do areálu nebo v infostánku uvnitř tribuny si každý návštěvník může vyzvednout anketní lístek a vyplněný jej pak vhodí do sběrné nádoby, které budou umístěny u hlavního vchodu a u Infostánku v přízemí tribuny. Losování proběhne po dekorování vítězů hlavního dostihu, tedy cca v 16.45 hodin.

Módní přehlídka značkových kolekcí Magic Helena bude připravena od 15.15 hodin v přízemí tribuny.

Podrobnosti najdete na www.velka-chuchle.cz