6.den metropolitní sezony: Jednoduše Simply Ozzy

6.den metropolitní sezony: Jednoduše Simply Ozzy

Znovu za příjemného počasí, na kvalitní dráze a před solidní návštěvou byl hlavním dostihem letošní šesté kapitoly v CONSEQ PARKu Velká Chuchle zároveň vrchol celé první třetiny sezóny, 93. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ (1600 m, 800 tis. Kč).

Ilustrační fotografie

V prvním dílu tzv. Klasické trojkoruny se představilo třináct tříletých hřebců a valachů, roli favorita obržel po snadném opanování přípravného Memoriálu prof. Michala Honzik (DS Pegas, ž. Foret). Svižné, nikoliv však přepálené tempo udal v Praze poprvé startující italský žokej Pierantonio Convertino v sedle Prince Orpena (Joly), za ním cválal New Atack před celým polem, na jehož chvostu se naopak po drobné vstupní ztrátě ocitl Simply Ozzy. Žokej Jiří Chaloupka jej však nejprve pouze posunul do kontaktu a až v cílové rovině zaútočil vnější stranou dráhy ze zadních řad. Reprezentant premiérově klasicky vítězné stáje Leram Simply Ozzy předvedl vydatné zrychlení a posléze triumfoval jistě o jednu a čtvrt délky ve velice slušném čase 1:38,42, jen sekundu za rekordem dostihu.

Simply Ozzy přinesl úspěšnou obhajobu prvenství ve Velké jarní ceně trenérovi Václavu Lukovi i žokeji Jiřímu Chaloupkovi, přičemž podobně jako loňský vítěz Talar předchozí starty absolvoval ve Francii. V Praze se představil vůbec poprvé, stejně jako druhý v cíli, vítěz dubnové bratislavské Ceny trojročných žrebcov Cheeky Chappie (Monte Negro, ž. Vokálková), podzimní irský import v přípravě Radka Holčáka, rovněž útočící zpoza středu pole. Z koní, v průběhu dostihu cválajících blíže lídrovi, se nejlépe umístil sezónu teprve zahajující robustní svěřenec Josefa Váni, premiant zářijového Gerschova memoriálu Buonarroti (Jasna, ž. Šafář), za nímž pětici uzavřeli Master of Gold (TVD a. s. Slavičín, ž. Koplík) a loňský juniorský šampión Jambul (Ardak Amirkulov, ž. Zatloukal). V extrémně těsném dalším doběhu pak nejnižší honoráře získali Prince Orpen a Honzik.

Velmi suverénní Mikesh

Žokej Jiří Chaloupka dosáhl v neděli tří vítězství, přičemž to první bylo nejimpozantnější. Roli favorita Ceny MIKROP Čebín (II. k., 1200 m) splnil pětiletý svěřenec Tomáše Šatry Mikesh (Kelso Stables) bez nejmenších problémů, rok starý triumf obhájil stylem start-cíl velmi lehce o pět délek v kvalitním čase 1:11,92 a potvrdil post zdejší aktuální sprinterské jedničky. Očekávaný doběh na dalších příčkách doplnili držitel Gomba handicapu Cut Me Loose (Ramzan Kadyrov, ž. Murzabayev) a vítěz předloňské Velké ceny Prahy All the Evil (Meridian, ž. Havlík).

Další dění:

Roli favorita mezi deseti tříletými nezvítězivšími zahajovací Ceny DZS Struhařov (IV. k., 1800 m) lehce splnil svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Allan Petrlíka Rabbit Railink (Rabbit Trhový Štěpánov), jehož žokeji Janu Vernerovi nyní schází posledních šest zásahů do jubilejní stovky.

V Ceně DUX – Josef Chejn (IV.k. , 1800 m) týden po páté příčce z žákovského dostihu se po boji o hlavu prosadila čtyřletá hnědka Gloryland (Tax-Reform), svěřenkyni Vladislava Fedorowicze ke druhému životnímu vítězství znatelně dopomohl žokej Tomáš Lukášek.

V kratším z obou testů pro tříleté nezvítězivší, Ceně Mydlářky Benešov (IV. k., 1200 m) po těsném druhém místě z dubnové sezónní premiéry jistě vyhrála svěřenka Pavla Vrby Detekce (TVD a. s. Slavičín) s letos popáté vítězným úřadujícím žokejem-šampiónem Bayurzhanem Murzabayevem.

Dramatický doběh na prvních místech přinesla Cena RENOMIA AGRO (III. k., 1600 m), kterou pro sebe o krk rozhodla teprve podruhé v kariéře startující čtyřletá Fur Coat (Swiss Fans-Fedorowicz) s nejúspěšnější českou rovinovou žokejkou poslední doby Vendulou Korečkovou, a jeden ze zkušených chuchelských trenérů Vladislav Fedorowicz tak dosáhl nedělního double.

A to ještě zvítězil i jeho někdejší svěřenec, dnes v tréninku Václava Chaloupky Addison (Sokrates), když dostál pozici první sázkové šance Ceny PRIMO – Josef Chejn (IV. k., 1400 m) a pomohl završit hattrick žokeje Jiřího Chaloupky.

Nejméně očekávaného vítěze přinesla závěrečná Cena Jatek Český Brod (III. k., 2400 m) pro tříleté koně, kterou trenérkou Štěpánkou Sedláčkovou chystaný a s kurzem 16:1 pouze druhé kariérní vystoupení absolvující Vajgaros (Patrik ČR) pod žokejem Milanem Zatloukalem lehce proměnil v premiérový plný zásah.

Autor: Jiří Zlámaný