6. den metropolitní sezony: 93. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

6. den metropolitní sezony: 93. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

Měsíc a půl po svém startu se sezóna v CONSEQ PARKu Velká Chuchle dostává k prvnímu ze svých nejvýznamnějších bodů. Nedělní Dostihový den Holdingu Rabbit CZ Trhový Štěpánov vyvrcholí úvodním dílem Klasické trojkoruny, 93. Velkou jarní cenou Holdingu Rabbit CZ (1600 m, 800 tis. Kč), v níž bude o klasické vavříny usilovat třináct koní. Kvalitní předehrou samotného hlavního dostihu pak jistě bude Cena MIKROP Čebín, a. s. s trojicí zástupců absolutní sprinterské elity. Celkem je připraveno osm dostihů, kterých se zúčastní 86 koní a 23 jezdců, start prvního dostihu je ve 14 hodin.

Ilustrační fotografie

Další pokračování Honzíkovy cesty

Pozici favorita klasické zkoušky získal po lehkém opanování přípravného Memoriálu profesora Michala před třemi týdny svěřenec Grega Wroblewskiho Honzik (DS Pegas, ž. Foret), pyšnící se velmi dobrou celkovou bilancí dvou snadných výher a tří těsných druhých příček. Dosud jej dokázaly zdolat pouze klisny Najinska s Lužnicí, které před týdnem obsadily první a třetí místo v Jarní ceně klisen, a v Gerschově memoriálu ho s kilogramem výhody o krk předčil mohutný černý hnědák Buonarroti (Jasna, ž. Šafář), kterému jeho trenér Josef Váňa na tuto neděli nachystal sezónní premiéru.

Zbylé stupně vítězů v dubnovém trialu obsadili přes zimu hodně zlepšený Prince Orpen (Joly), kterého tentokrát povede do Prahy poprvé angažovaný italský žokej Pierantonio Convertino, a Master of Gold (TVD Slavičín, ž. Koplík), loňský dvojnásobný vítěz z Francie, jenž při své tuzemské premiéře zaujal kvalitním finišem. Silnou koncovku předvedl také premiant říjnové Ceny zimního favorita a juniorský šampión Jambul (Ardak Amirkulov, ž. Zatloukal), útočil však až z konce pole a dorazil s celkem značnou ztrátou osmi délek, nicméně jistě porazil pátého Win Fronta (DAR, ž. Lukášek), šestého New Attacka (Meridian, ž. Havlík) i osmého Love Me (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner).

Ostře sledovaným aktérem bezesporu bude zdejší novic Cheeky Chappie (Monte Negro) nejen kvůli tomu, že se jeho žokejka Zuzana Vokálková může stát teprve třetí vítěznou jezdkyní v dlouhé historii dostihu, ale zejména proto, jak pohodlně zvládl na Slovensku vyhrát svůj středoevropský debut v Ceně trojročných žrebcov. Zájem vzbuzuje rovněž Simply Ozzy (Leram, ž. Chaloupka), který do svého prvního pražského představení půjde s francouzskými formami ne nepodobnými těm, s nimiž loňský ročník vyhrál jeho o rok starší tréninkový kolega Talar. Naopak výlučně na centrální české dráze zatím startovali, a uspěli mezi nezvítězivšími, další svěřenec trojnásobného trenéra-šampióna Václava Luky Nine ou Four (Syndikát V3J, Laube) a jediný z třináctky uchazečů, kdo už si vyzkoušel delší trať, Rainbow Rakti (Stanislav Chudáček, ž. Rája).

Pouze jeden adept vloni nestartoval a zároveň doteď neokusil chuť vítězství, ale přesto i on může míchat kartami. Irtsis Fire(Valentin Bukhtoyarov, ž. Murzabayev) naznačil možné rezervy před dvěma týdny v Karlových Varech, když skončil jen o půl délky druhý za svým stájovým druhem Zakhar Starem, jenž se má v neděli představit v pařížské Velké jarní ceně.

V triu elitních sprinterů favoritem Mikesh

Hodinu před startem jarního vrcholu nastoupí sedm účastníků do Ceny MIKROP Čebín, a. s. (1200 m, 85 tis. Kč, 15.30 hodin) a hlavní pozornost bude upřena na tři z nich. Obhájcem loňského triumfu a po nedávném triumfu v Memoriálu Jaroslava Maška i favoritem je populární pětiletý hnědák Mikesh (Kelso Stables, ž. Chaloupka), zásadními vyzyvateli pak jeho o rok mladší přemožitel z Gomba handicapu Cut Me Loose (Ramzan Kadyrov, ž. Murzabayev) a šestiletý ryzák valach All the Evil(Meridian, ž. Havlík), který před dvěma lety vyhrál Velkou cenu Prahy a vloni v červnu získal během čtyř týdnů tři jedničková vítězství v Bratislavě a Ebreichsdorfu. Odvahu změřit síly se třemi příslušníky absolutní tuzemské špičky našli pátý z Gomba handicapu Chemik (Lokotrans, ž. Šafář), bronzový z loňské rakouské Velké jarní ceny Tozan (Red Rebels, ž. Vokálková), stříbrná z říjnového Memoriálu Harryho Petrlíka Tapdance (Bartusch-Kovář-Kirschner, ž. Foret) a vítěz dubnového trojkového handicapu Romane Conti (Luka-Sobotka, ž. Rája).

Další dostihový program:

14:00 – Cena DZS Struhařov, a. s. (IV. k., 1800 m): mezi deseti nezvítězivšími tříletými bude po dvou dubnových druhých místech premiérový triumf atakovat Rabbit Railink.

14:30 – Cena DUX – Josef Chejn, spol. s r. o. (hdcp IV. k., 1800 m): středotraťařský handicap nabízí čtrnáct aspirantů, dobré vyhlídky mají tréninkoví kolegové v přípravě Ivany Pejškové Nowitka a La Lagion.

15:00 – Cena Mydlářky Benešov, a. s. (IV. k., 1200 m): také mezi sedmičkou nezvítězivších tříletých na krátké trati má zkušená chuchelská trenérka žhavé želízko, ve všech čtyřech dosavadních startech umístěnou Kitty Lot.

16:00 – Cena RENOMIA AGRO (III. k., 1600 m): svým jubilejním padesátým rovinovým dostihem odstartuje devátou sezónu kariéry valach Lord Silvano, když před sedmi lety vyhrál Velkou jarní cenu, sedm z jeho deseti nedělních soupeřů ještě nebylo na světě…

17:10 – Cena PRIMO – Josef Chejn, spol. s r. o. (IV. k., 1400 m): do opakování souboje zkušené dvojice Moonglas – Addison z poloviny dubna by mohl vážně promluvit další matador sestavy Lucky Horse.

17:40 – Cena Jatek Český Brod, a. s. (III. k., 2400 m): program zakončí zajímavý vytrvalecký test, všech jeho dvanáct účastníků figuruje na přihláškách letních klasických dostihů, na start v Českém derby aspiruje sedm z nich.

Autor: Jiří Zlámaný