5. den metropolitní sezony: Najinska se vrátila na trůn

5. den metropolitní sezony: Najinska se vrátila na trůn

Za příjemného dostihového počasí a před solidní návštěvou byla vrcholem programu první květnové neděle v CONSEQ PARKu Velká Chuchle úvodní z pětice letošních klasických zkoušek, 66. Jarní cena klisen ALAVIS na 1600 metrů o 400 tisíc Kč.

Chuchle_Jarní cena klisen

V početném poli šestnácti adeptek byla nejčastěji tipována lehká vítězka přípravného Deylova memoriálu Francie (Zeas Staré Hradiště, ž. Rája) před dosud ve dvou trojkových startech neporaženou Navikou (DS Pegas, ž. Foret) a loňskou juniorskou šampiónkou, v Memoriálu Rudolfa Deyla druhou Najinskou (DAR, ž. Lukášek). Tempo nadiktovala bronzová z Deylova memoriálu Money for Danny, ale v koncovce se propadla, zatímco favoritka se v polovině cílové roviny ujala vedení. Jenže Najinska jí byla v patách, po kratším duelu soupeřku zdolala a již sto metrů před cílem bylo rozhodnuto.

Nakonec zvítězila v čase 1:39,87 o tři a čtvrt délky a její žokej Tomáš Lukášek mohl slavit úspěšnou obhajobu loňského triumfu, třetí vítězství v posledních pěti ročnících Jarní ceny klisen a celkově své páté prvenství na klasické scéně. Trenér Zdeno Koplík se po výhrách v českém i slovenském Derby prosadil v klasickém testu potřetí, majitel stáje DAR Rostislav Kopecký se v klasice dočkal premiérového úspěchu.

Druhé místo obsadila svěřenkyně Heleny Vocáskové Francie s odstupem před svými někdejšími tréninkovými kolegyněmi, které přes zimu změnily působiště a do dostihu nastupovaly bez dubnové rozcvičky. O tři délky třetí finišovala premiantka loňské Ceny Masise Lužnice (Strojírna Litvínov, Laube), pro jejíhož trenéra Michala Tajmra šlo o vůbec první start jeho koně v klasickém dostihu, necelou délku za ní brala čtvrtou dotaci akvizice Heleny Blažkové, držitelka slovenské Ceny zimní královny Sázava (Nutri Horse-Blažková, ž. Šafář). Jen o krátkou hlavu pátá skončila Václavem Lukou chystaná původní náhradnice Marushka (Equivet, ž. Bachelot), o půl délky zpět šesté místo nečekaně vybojovala její tréninková kolegyně Basic Bara (Syndikát V3J, ž. Chaloupka) a se stejným odstupem stihla nejnižší honorář Navika.

Další dění:

V otevírací Ceně ALAVIS DUOFLEX (III. k., 1400 m) odstartoval kariéru pozoruhodně snadným triumfem o šest délek Honzik Chipera (Dr. Charvát) s žokejkou Martinou Havelkovou, na což zareagovali bookmakeři v dlouhodobých sázkových kurzech pro České derby snížením jeho kurzu z 30:1 na 8:1, čímž se svěřenec Tomáše Šatry rázem stal spolufavoritem červnového vrcholu.

Následnou Cenou sdružení Hippospol Velká Chuchle (hdcp IV. k., 1400 m) odstartoval letošní metropolitní seriál dostihů pro jezdce-žáky Hippospol Cup 2014 a pod nejnižší zátěží se v osmadvacátém kariérním startu první výhry dočkala Markétou Pátkovou vedená šestiletá kisna I Want Dance (Filipův kůň), pod jejíž přípravou je rovněž podepsán Tomáš Šatra.

Čistý hattrick pak doyen chuchelských trenérů završil v Ceně ALAVIS TRIPLE BLEND (hdcp III. k., 1200 m), když jeho další nejméně kil nesoucí šestiletá svěřenkyně Růženka (Arte-Šatra) triumfovala po boji o půl délky, při jubilejním dvacátém životním vystoupení jí ke čtvrté výhře dopomohla aktuálně velice úspěšně jezdící žokejka Martina Havelková, která zopakovala vítězné double z předchozí pražské neděle a připsala si již šesté letošní prvenství.

Úřadující trenér-šampión Allan Petrlík se pak premiérového plného zásahu tohoto roku dočkal v tříletým nezvítězivším tuzemským rodákům vypsané Ceně zpravodajského serveru Fitmin & TURF Magazín (III. k., 1600 m), kterou po dvou dubnových čtvrtých místech vybojoval stylem start-cíl odchovanec svého majitele Rabbitu Trhový Štěpánov Faraon s žokejem Janem Vernerem.

Cenu společnosti Messenger (II. k., 2400 m) s podporou žokeje Jiřího Chaloupky jistě proměnila v první letošní výhru čtyřletá svěřenkyně loňského trenérského objevu Karla Germiče Aurora (DS KIS-vodoměry.cz), a přidala tak na své životní konto již čtvrtý vítězný zápis.

Také druhý nedělní dostih pro tříleté nezvítězivší koně vyhrál odchovanec stáje, kterou reprezentuje, v Ceně karty Patriot(IV. k., 2400 m) se jistě o půl délky prosadil sezónu zahajující svěřenec Pavla Tůmy Nostalgik s žokejem Jakubem Pavlíčkem a zároveň přinesl druhé vítězství dne pro majitele dr. Jiřího Charváta.

Po loňských různých zdravotních peripetiích se v závěrečné Ceně Bosny (IV. k., 2400 m) čtvrté kariérní výhry dočkal pětiletý valach Champagne Rose (Stáj Görgl) s letos poosmé naplno bodujícím žokejem Jaromírem Šafářem v sedle a další se zkušených pražských koučů Jaroslav Drlík ukončil téměř rok trvající sérii nevítězných startů.

Autor: Jiří Zlámaný