4. den metropolitní sezony: Dostihový den štik českého byznysu

4. den metropolitní sezony: Dostihový den štik českého byznysu

První měsíc letošní sezóny v CONSEQ PARKu Velká Chuchle uzavře Dostihový den štik českého byznysu – 13. British Racing Green Day, jehož vrcholem bude Velká cena štik českého byznysu (9. Memoriál Jaroslava Maška, 1400 m, 90 tis. Kč) s devíti kvalitními aktéry. Celkem je připraveno osm dostihů, kterých se zúčastní 83 koní a 20 jezdců, start prvního dostihu je ve 14 hodin.

Chuchle_ilustrační_2

Odveta za Gomba handicap

Špičku startovního pole hlavního dostihu tvoří první dva z vrcholu letošní premiérové neděle, Gomba handicapu. Trumfy by měl mít na své straně premiant loňské Svatováclavské ceny Cut Me Loose (Ramzan Kadyrov), do jehož sedla se vrací žokej-šampión a jeho stabilní jezdecký partner Bayurzhan Murzabayev. Čtyřletý svěřenec Arslangieje Šavujeva před třemi týdny vyhrál i s vyšší zátěží a také trať o dvě stovky metrů delší by mu měla více vyhovovat. O rok starší obhájce loňského prvenství Mikesh (Kelso Stables) moc taktických variant vzhledem k nejnižšímu startovnímu číslu nemá, korigovat jeho počáteční rychlostní euforii a něco sil uspořit pro koncovku se ze sedla bude snažit opět „mistr tempa“, žokej Jiří Chaloupka.

Za jmenovanou dvojicí je ale situace velmi otevřená, bronzový stupínek je v dosahu prakticky kohokoliv z ostatní sedmičky. Čtyřletý bílý valach White Motiv (Stanislav Chudáček, ž. Rája) se v Gomba handicapu vracel po skoro roční zdravotní pauze a dokázal finišovat, s nižší hmotností oproti oběma přemožitelům, třetí. Šestiletý Kendy (Václav Slovák, ž. Koplík) skončil sice až šestý, ale pouze dvě délky za ním a v kariéře už má nasbíraných osm triumfů, z nichž přesně poloviny dosáhl na scéně nejvyšší kategorie. Jeho zatím posledním triumfem byla vloni v říjnu na mosteckém Hipodromu Českomoravská cena, v níž předčil i tři z nedělních soupeřů.

Druhý za ním skončil jeho vrstevník Just Fly (Stáj Diament, ž. Zatloukal), držitel tří předloňských jedničkových triumfů a pokořitel rekordu varšavské dráhy od té doby sice nezvítězil, ale zaznamenal řadu umístění. Jako jediný z nedělních aktérů letos ještě nestartoval. Čtvrtá místa, rozdílných hodnot, z posledních startů má na kontě Nyani Tomba (Joly, ž. Šafář). Nejcennějším výsledkem jediného dosud nezvítězivšího kandidáta bylo umístění v zářijové Velké ceně Prahy, stejnou příčku obsadil i v Českomoravské ceně a do třetice čtvrtý byl i při letošní premiéře v Rakousku, kde mimochodem před rokem startoval ve Velké jarní ceně a získal v ní – čtvrté místo. Osmou pozici pak v podzimním testu na severu Čech obsadil jeho vrstevník Everest Hill (Byliny-Kindl, ž. Foret), jenž aktuální kampaň zahájil těsným druhým místem ve dvojkovém mílovém handicapu. Jeho o rok starší přemožitel a od letoška i tréninkový kolega Samruk (Avarrio Praha, ž. Lukášek) na něj měl k dobru čtyři a půl kilogramu, zatímco nyní ponesou oba shodnou zátěž.
Otázkou je, jak se projeví pátý čtyřletý kůň na startu Sholak (Ardak Amirkulov, žk. Mach). Míru talentu naznačil jistými podzimními výhrami mezi nezvítězivšími a ve dvojkovém handicapu, před dvěma týdny ve Velké dubnové ceně však docválal poslední.

Další dostihový program:

14:00 – Cena ARCADIS – EC HARRIS (hdcp IV. k., 1600 m): mezi jedenácti kandidáty mílového handicapu mohou z letos již předvedených dobrých forem těžit klisny Saola, Roman Beauty a Armea.

14:30 – Cena PRODOOR (IV. k., 1800 m): adeptem na vítězství ve středotraťařském testíku nezvítězivších tříletých je do sezóny vstupující polobratr vynikajícího steeplera Trezora Turdus.

15:00 – Cena DHL GLOBAL FORWARDING (hdcp III. k., 1800 m): velkou sázkařskou výzvou je vyrovnaný handicap s patnácti účastníky, kteří všichni již prokázali své kvality a dosáhli v kariérách alespoň jednoho triumfu.

15:30 – Cena AC-T SERVIS (II. k., 1800 m): mezi půltuctem aspirantů letních klasických vrcholů zahájí sezónu např. bronzový z Gerschova memoriálu Vainakh, či první a třetí z pardubické Ceny nadějí Le Conte Noire a Fujara.

16:35 – Cena CITIBANK (III. k., 1400 m): šanci na vítězný vstup do své páté životní sezóny má v jubilejním třicátém kariérním startu vítěz předloňské Severočeské ceny Charhizard.

17:05 – Cena RIGIPS (hdcp IV. k., 1200 m): do opakování dva týdny starého sprinterského duelu Muffin vs. Danubit může díky různému hmotnostnímu zatížení zasáhnout několik dalších aktérů.

17:35 – Cena LUX (IV. k., 1200 m): sezónní premiéru může opuštěním skupiny nezvítězivších ozdobit Pragmatik, k úspěchům na krátkých tratích jej doporučuje jeho původ.

Autor: Jiří Zlámaný