35. MERCEDES-BENZ Cena zimní královny

35. MERCEDES-BENZ Cena zimní královny

Poslední dostihové odpoledne letošní sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek bude patřit dvouletým koním. Svatováclavskou sváteční náladu ve středu 28. září podtrhne 35. Mercedes-Benz Cena zimní královny. Generálním partnerem mílové zkoušky kategorie Listed, jejíž počátky jsou s karlovarským závodištěm historicky spojené, a která se do zdejšího areálu vrátila po více než dvou desetiletích, je po loňské vydařené premiéře opět společnost Mercedes-Benz.

O pozornost sázejících soupeří v mírné převaze zajímavých importovaných klisen pět tuzemských rodaček. Český chov by mohla zviditelnit majitelka sympatického jména Johanka (ž.V.Korečková). Ze všech dvanácti účastnic má nejvíce zkušeností. Ze čtyř dosavadních startů dosáhla na druhé a třetí místo a poslední start proměnila ve vítězství. Ve dvou startech pátá, ovšem jezdecky posílená Solai (ž.V.Janáček), by mohla napodobit výkon své matky Sereny, která před sedmi lety v Ceně zimní královny doběhla na čtvrtém místě. Spolehlivou se jeví také Golden Sarah (ž.M.Laube), která ve dvou absolvovaných dostizích III.kategorie obsadila 3.místo. Nejvýznamnější test nejlepších klisen ročníku je nejčastěji spojován s Allanem Petrlíkem. Za posledních 30 let se z triumfu radoval celkem čtyřikrát. Jednou jako jezdec (1989 Carotida) a trenér (2014 Zamira), dvakrát jako jezdec a zároveň trenér (1997 Sun Shine Clare, 2000 Abba). Tento výčet může navýšit jeho nadějná svěřenkyně Chica Querida (ž.J.Verner).

Saša s lehkostí triumfovala v Ceně Masise a patří i tentokrát mezi favority
Saša s lehkostí triumfovala v Ceně Masise a patří i tentokrát mezi favority

Favoritku lze hledat v suverénní vítězce srpnové karlovarské Ceny Masise Saše (ž.B.Murzabayev). Zdatnou soupeřkou může být zářijová vítězka bratislavské Velké ceny BBAG Baden-Baden Tafilly (ž.Z.Šmida) nebo Polyanta (ž.P.Foret), která na zdejší dráze při srpnovém debutu zvítězila. Obhajoba loňského prvenství čeká trenéra Pavla Tůmu, který do dostihu posílá ve dvou startech shodně čtvrtou Hessoesse (ž.J.Rája). Na první vítězství kariéry čekají v předchozích startech umístěné Global Girl (ž.J.Palík) a Sexy Princess (ž.J.Chaloupka), naopak vzestup formy je k zisku dotovaného místa potřebný u Yes April (ž.T.Lukášek). Ryzku Rabbit Van Winkle (ž.M.Mach) čeká dostihová premiéra.

Kvalitní aktéry přilákala Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test II.kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představí se v ní mj. nedávná hrdinka mostecké Velké letní ceny Ústeckého kraje Sapsiree (ž.J.Rája), účastnice Oaks a v posledních třech startech vždy umístěná Latigera (ž.M.Laube), letošní trojnásobný vítěz Solar Eclipse (ž.V.Janáček) nebo veterán Omnibus (ž.J.Šafář), kterému se v aktuální sezóně zadařilo právě na tamním závodišti. Ti všichni budou stát v cestě k dalšímu úspěchu bělouši Dzinfizzovi (ž.B.Murzabayev), který se může chlubit výbornou bilancí. Z pěti startů dvakrát vyhrál a získal po jednom třetím, čtvrtém a pátém místě.

Začátek dostihového dne, který zpestří atraktivní dostih poníků, začne oproti předchozím mítinkům o půl hodiny dříve. Start prvního dostihu je naplánován na 14:00 hodin.

Program:

14.00 Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.200m)

14.25 Cena Šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,3.000m)

14.50 Cena spol. Karlovarská Korunní s.r.o. (III.kat.,1.400m)

15.20 Cena statku Chyše (steeplechase, IV.kat.,3.700m)

16.00 Cena EBF (III.kat., 1.400m)

16.30 Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m)

17.05 35. Mercedes-Benz Cena zimní královny (Listed,1.600m)

17.30 Cena Hipodrom Holoubek (V.kat.,2.000m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová