34. Mercedes-Benz Cena zimní královny pro Skaru

34. Mercedes-Benz Cena zimní královny pro Skaru

Šestý a zároveň poslední mítink letošní dostihové sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek je úspěšně za námi. Po svátečním pondělním prosluněném odpoledni je zřejmé, která z nejlepších dvouletých klisen se stane vládkyní letošní zimy.

Na start 34. Mercedes-Benz Ceny zimní královny, mílového dostihu kategorie Listed, jehož počátky jsou s karlovarským závodištěm historicky spojené, a který se do zdejšího areálu vrátil po více než dvou desetiletích, nastoupilo jedenáct elitních klisen. Generálním partnerem letošního ročníku byla společnost Mercedes-Benz, která se v oblasti jezdectví pohybuje delší dobu a nyní své aktivity rozšířila také v dostihovém sportu.

Vítězka hlavního dostihu Skara vytvořila nový časový rekord
Vítězka hlavního dostihu Skara vytvořila nový časový rekord

O pozornost sázejících soupeřily v převaze zajímavých importovaných účastnic tři tuzemské rodačky. Možnost zviditelnit český chov měla již jednou vítězná Čamilla (ž.J.Verner), ovšem vůbec se jí nevedlo a skončila v poli poražených. Nenápadná a jezdecky posílená Nelia (ž.J.Chaloupka) doběhla sedmá. Dcera Sun Shine Clare, vítězky Ceny zimní královny z roku 1997, Surikata (ž.M.Havelková) jako devátá. Hlavní prim hrála irská rodačka Skara (ž.J.Línek), která i po třetím životním startu zůstává neporazitelná. Časem 1:39,80min vytvořila nový rekord dostihu. Svoji nejzdatnější soupeřku Sedmikrasku odkázala na druhé místo s jistotou dvou a půl délek v cíli. Zkušenosti získané v zahraničí pomohly k umístění mezi nejlepšími třemi Dame Van Winkle (ž.B.Murzabayev). Svěřenkyně trenéra Tůmy Skara je nyní teoreticky největší hvězdou následující sezony. Zda se jí po dlouhých letech jako vůbec první klisně podaří vyhrát klasickou Jarní cenu klisen, se dozvíme za osm měsíců.

Zajímavé aktéry přilákala Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test na rozhraní I. a II.kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představil se v ní mj. vítězný a umístěný na francouzských drahách a také premiant loňské Ceny města Karlovy Vary Hidden Flame (ž.J.Verner). Již v před dostihem působil přesvědčivě a to navzdory faktu, že poslední start absolvoval před pouhými dvěmi dny ve Velké Chuchli. Zvítězil s jistotou jedné a čtvrt délky před korunním princem z Českého derby z minulého roku Honzikem Chiperou (ž.J.Rája). Třetí doběhla Dally Hit (ž.B.Murzabayev), která se před startem postarala o vzrušení. Při zkušením cvalu shodila svého žokeje a chvíli nekontrolovaně pobíhala po dráze.

Milý dárek k jmeninám si nadělil výhrou v sedle šestileté bělky Riverside multišampión Václav Janáček v Ceně Galopp Reporteru.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělala překážková Cena statku Chyše. Mezi desítkou startujících si diváci vychutnali jezdecký koncert Josefa Váni mladšího, který dovedl v dostihu dlouhém 3.700m po boji o krk do cíle jako prvního vítěze Českého derby z roku 2011 Roches Crosse.

Výsledky:

Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.400m):Talbec (ž.M.Laube) – Charmida (ž.B.Murzabayev) – Tapajo (ž.P.Foret)

Talbec vs. Charmida
Talbec vs. Charmida

Cena koncernu Holoubek k 25.výročí založení firmy (III.kat.,1.400m):Wobbull Se Now (am.A.Florian) – Seasonal Missile (ž.V.Janáček) – Annaqua (am.M.Luková)

Wobull Se Now vs. Seasonal Missile
Wobull Se Now vs. Seasonal Missile

Cena šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,1.600m):Laran (ž.B.Murzabayev) – Exchange (M.Demo) – Tanitschka (ž.P.Foret)

Laran
Laran

Cena Galopp Reporter (V.kat.,2.000m): Riverside (ž.V.Janáček) – Latrib (žk.L.Vladyka) – Čáryrejka (ž.M.Havelková)

Riverside
Riverside

Cena Jockey Clubu ČR (I.-II.kat., 2.000m):Hidden Flame (ž.J.Verner) – Honzik Chipera (ž.J.Rája) – Dally Hit (ž.B.Murzabayev)

Hidden Flame ovládl po dvou dnech jedničkovou Cenu Jockey clubu ČR
Hidden Flame ovládl po dvou dnech jedničkovou Cenu Jockey clubu ČR

34. Mercedes-Benz Cena zimní královny (Listed,1.600m):Skara (ž.J.Línek) – Sedmikraska (ž.P.Foret) – Dame Van Windle (ž.B.Murzabayev)

Cena statku Chyše (steeplechase, IV.kat.,3.700m): Roches Cross (ž.J.Váňa) – Americký Sen (ž.M.Novák) – Thirteen Diamond (ž.M.Stromský)

Roches Cross
Roches Cross

Text a foto: Marcela Klingorová