3. den metropolitní sezony: Vítězná Honzikova cesta

3. den metropolitní sezony: Vítězná Honzikova cesta

Nedělní třetí dostihové odpoledne této sezóny v Praze-Velké Chuchli, které opět proběhlo za příjemného počasí, pouze s jednou kratší silnou dešťovou přeháňkou před třetím dostihem, vyvrcholilo tradičním přípravným testem pro květnovou Velkou jarní cenu, 25. Memoriálem prof. Václava Michala (I. k., 1400 m, 120 tis. Kč).

Ilustrační fotografie

V poli deseti tříletých kandidátů na start v prvním dílu Klasické trojkoruny nebyl jednoznačný favorit, sázející nakonec rozdělili nejvíc své přízně mezi trio Honzik, Jambul a Levis Mistral (všichni 4:1). Ostré tempo udal suverénní trojkový vítěz z první dubnové neděle Prince Orpen (Joly, ž. Šafář), na počátku cílové roviny měl na nejbližší soupeře k dobru čtyři délky, ale v polovině koncovky už z jeho náskoku výrazně Honzik, útočící volnou cestou podél bariéry. Reprezentant DS Pegas, jenž vloni ze čtyř startů jednou vyhrál a třikrát, včetně Ceny Masise a Gerschova memoriálu, skončil druhý, po pohodovém průběhu nakonec vyhrál lehce o čtyři a čtvrt délky v dobrém čase 1:25,00. Svému majiteli a zároveň chovateli Jiřímu Trávníčkovi i trenérovi Gregovi Wroblewskimu přinesl druhý nedělní triumf, žokeji Petru Foretovi pak dokonce třetí, tudíž se předloňský žokejský vicešampión stal letošním druhým držitelem hattricku (po Janu Rájovi z předchozího týdne). Prince Orpen pak uhájil těsné „stříbro“ před místním novicem, z Francie importovaným dvojnásobným vítězem Master of Gold (TVD Slavičín, ž. Koplík). Až s odstupem osmi délek nejlepší pětici doplnili první a třetí z loňské Ceny zimního favorita Jambul (Ardak Amirkulov, ž. Zatloukal), který finišoval z konce pole, a Win Front (DAR, ž. Lukášek).

Další dění:

Žokej Petr Foret zahájil tažení za třemi triumfy hned v úvodní Velikonoční ceně (hdcp IV. k., 1800 m), v níž ke druhé životní výhře po boji dovedl čtyřletého svěřence svého chovatele a spolumajitele MVDr. Libora Hály Reini’s Boy (R.Maag-Hála).

Další plný zásah Foret přidal hned v následující Ceně 85. narozenin pana Karla Stibůrka (III. k., 1600 m) pro tříleté koně, kterou ve druhém životním startu ve druhý triumf proměnila ryzka Navika a své DS Pegas přinesla první vítězství této sezóny.

Třetí ženou, která se letos na chuchelské dráze prosadila vítězně, se v Ceně Derky Klubu (IV. k., 1400 m) stala žokejka Martina Havelková, když k páté kariérní trefě, téměř dva roky po té předchozí, dovedla sedmiletého svěřence Ivany Pejškové Moonglase (Marek Šimák), jenž se zároveň stal v tomto roce prvním v Praze trénovaným vítězem.

Následná Cena Fontana Watercoolers (IV. k., 1400 m) byla vyhrazena nezvítězivším tříletým a po dvou loňských osmých místech předvedl lehkým triumfem znatelný progres svěřenec Václava Luky Yonas Art (Quartis-Zámecký Vrch), v jehož sedle žokej Jan Rája letošním pátým bodem udržel vedoucí postavení v průběžném pořadí šampionátu.

Startu v nohou z první dubnové neděle, kdy pátým místem mezi debutanty zahájil kariéru, využil v Ceně dětského koutku Hříbátka (III. k., 2230 m) ke zisku premiérové výhry tříletý svěřenec Heleny Blažkové Castellon (Joly), s nímž letošního třetího prvenství docílil žokej-šampión ze sezón 2011 a 2012 Jaromír Šafář.

Stejný jezdec a trenérka pak přebírali ocenění pro vítěze i po Ceně jízd na ponících zdarma (III. k., 2230 m) pro starší koně, kterou na své konto jistě připsal do loňska na Slovensku chystaný a dosud nezvítězivší čtyřletý valach Fernando(Dostihová stáj Sedrik).

V závěrečné Ceně Silvanera (hdcp IV. k., 2400 m) tuto sezónu zahájil stejně, jako ji vloni ve Slušovicích ukončil, pětiletý valach Pat’s Gold (Stajňa Corinne ČR), svěřenec Stanislava Popelky dominoval pod vedením žokeje Radka Koplíka stylem start-cíl velmi lehce o devět délek.

Autor: Jiří Zlámaný