2. den metropolitní sezóny: 57. Velká dubnová cena Erste Factoring

2. den metropolitní sezóny: 57. Velká dubnová cena Erste Factoring

 

Dostihová sezóna v CONSEQ PARKu Velká Chuchle pokračuje tuto neděli druhou kapitolou, v jejímž rámci se uskuteční hned dva dostihy nejvyšší kategorie. Hlavním bodem programu bude 57. Velká dubnová cena Erste Factoring (1800 m, 120 tis. Kč) s osmi velmi kvalitními účastníky a ještě předtím se představí tucet tříletých klisen na scéně 40. Memoriálu Rudolfa Deyla (1400 m, 120 tis. Kč). Celkem je připraveno osm dostihů, kterých se zúčastní 70 koní a 19 jezdců, start prvního dostihu je ve 14 hodin. 

Chuchle_ilustrační_2

Oslaví Roches Cross dvě jubilea?

Znamenitou společnost, která se sejde v hlavním dostihu, teoreticky vedou dva šestiletí aktéři, kteří navíc vyhráli poslední dva ročníky této zkoušky. Před dvěma lety suverénně o dvanáct délek dominoval Roches Cross (Jasna), v jehož sedle se poprvé objeví žokej Milan Zatloukal. Svěřenec Josefa Váni nastoupí ke třicátému životnímu startu a bude útočit na desáté vítězství, přičemž mezi těmi devíti dosavadními se skvějí zásahy v Českém derby a Velké ceně Prahy z roku 2011. Obhájcem loňského triumfu pak je Lysyan (Joly), kterého trenérka Helena Blažková opět nasedlá žokeji Jaromíru Šafářovi, který jej dovedl ke všem třem předchozím výhrám.

Další dvojici podle věku tvoří zajímaví pětiletí účastníci. Zástupce tréninkové centrály, jejíž obyvatelé vyhráli polovinu dostihů letošní premiérové neděle, Hidden Flame (DAR, ž. Pavlíček) před dvěma lety obsadil šesté místo ve francouzském Derby, vloni, ve své první zdejší sezóně předvedl parádní výkon především na Turf Gala v Bratislavě, kde vyhrál Cenu Scottish Rifleho se sedmidélkovým náskokem. Tuzemská rodačka Airfare (J.T.K.-Germič, ž. Chaloupka) si během minulého roku získala popularitu a všeobecný obdiv, když se ze skupiny nezvítězivších koní čtvrté kategorie dokázala vyšvihnout až mezi domácí vytrvaleckou elitu, získala těsné druhé místo ve Velké ceně českého turfu, čtvrtá skončila v Ceně prezidenta republiky a celkově si handicapové hodnocení vylepšila o mimořádných 36,5 kilogramu.

Plnou polovinu startovního pole tvoří příslušníci loňského klasického ročníku, tedy čtyřletí koně, a rozhodně by neměli být pouze do počtu. Na start míří vítězka Jarní ceny klisen a umístěná z Oaks v ČR, SR a Polsku Nidara (DS Pegas, ž. Foret), dále druhá z Jarní ceny klisen, čtvrtá z Českého derby a vítězka předloňské Ceny zimního favorita Beryaska (Hřebčín Křenek, ž. Koplík), kterou nově chystá Zdeno Koplík, pátý z Českého derby a premiant Ceny města Karlovy Vary Rabbit Motivman (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner), jenž byl vloni nejúspěšnějším svěřencem úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka, a talentovaný Sholak (Ardak Amirkulov, ž. Murzabayev), který odstartoval kariéru až v polovině září, a přesto už si stihl zapsat dva vítězné počiny.

Pražské premiéry klasických čekatelek

Tři ze čtyř hlavních kandidátek na nejvyšší příčky v přípravném testu klasické Jarní ceny klisen ALAVIS se na chuchelské dráze představí poprvé. Juniorská šampiónka, vítězka z Rakouska a Slovenska Najinska (DAR, ž. Lukášek) i zdejší novicka, srpnová premiantka z Deauville Blu Axara (Lokotrans, ž. Chaloupka) jsou v péči Zdena Koplíka a trénovány v Krabčicích, stejně jako svěřenkyně nejúspěšnějšího muže letošní první dostihové neděle Arslangireje Šavujeva Miss Kruk (Valentin Bukhtoyarov), která se zaskvěla triumfem v karlovarské Ceně zimní královny. Jedinou z kvarteta, která má pražskou dráhu dobře vyzkoušenou, je Francie (Zeas Staré Hradiště, ž. Rája), jež snadno vyhrála květnový debut a v říjnu tu obsadila druhé místo v Ceně zimního favorita.

Také všech osm ostatních startujících figuruje na přihláškách první klasiky roku, konané za tři týdny, vítězstvími se již ozdobily Bajadéra (Stáj Jeso, žk. Mach), Cold As Ice (Vesiba, Arendsen) Cesmina (DS Pegas, ž. Foret) a Sky Arrow (Lokotrans, ž. Šafář), po dvou umístěních mají na kontech Money for Danny (Avvario Praha, ž. Koplík), Silk (Jasna, ž. Zatloukal), dvakrát naprázdno zatím vyšla Tautou Montjeu (Joly, ž. Havelková) a ambiciózní zahájení kariéry čeká na Rabbit Emperor (Rabbit Trhový Štěpánov

Další dostihový program:

14:00 – Cena převodu malého pořadí (IV. k., 1200 m): sedm tříletých bude usilovat o premiérový triumf, nejzkušenějším i nejúspěšnějším aktérem je se šesti starty a čtyřmi umístěními na kontě Stormico. V sázce „malé pořadí“ je do tohoto dostihu převáděn jackpot ve výši 2849 Kč. 

14:30 – Cena Park Inn Hotel Prague (hdcp IV. k., 1200 m): Blackandgreen se na podzim úspěšně vrátil z překážek na roviny a s minule dvakrát vítězným žokejem Lukáškem v sedle by mohl atakovat třetí kariérní výhru.

15:00 – Cena Office Depot (hdcp III. k., 1200 m): i tady má Lukášek dobré vyhlídky v sedle spolehlivé Platby, mezi devítkou dobrých soupeřů však je i zatím jen dvakrát představený valach Wobull Se Now, u nějž lze čekat progres.

16:00 – Cena Agroefekt (hdcp IV. k., 1400 m): v půltuctu startujících by na loňská první místa mohli navázat čtyřletí Takeela nebo Please Baby Please.

17:00 – Cena sázek ve Fortuně (hdcp IV. k., 1800 m): mezi pěti účastníky jediný Ruby King již dokázal zvítězit, ke dvěma předloňským trefám může přidat třetí, byť ponese nejvyšší zátěž.

17:30 – Cena Korana (IV. k., 2200 m): ve čtrnáctičlenném poli nezvítězivších se představí několik nominantů do klasických zkoušek, podle hodnoty loňských počinů vede sestavu Rainbow Rakti.