124. Velká pardubická – měl by to být opět skvělý zážitek

124. Velká pardubická – měl by to být opět skvělý zážitek

Velkým favoritem bude samozřejmě vítězka posledních dvou ročníků tohoto dostihu a v posledních dvou letech neporažená ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek), která se pokusí o třetí vítězství v řadě a vyrovnala by tak rekord legendární Lady Anne z předminulého století. Ta však měla i několik dalších umístění a tak by se současná hvězda zatím nestala nejúspěšnější klisnou historie.

Završí Orhpee des Blins hattrick? Foto: Sandra Schulzová
Završí Orhpee des Blins hattrick? Foto: Sandra Schulzová

Pokud neudělá v průběhu dostihu chybu, asi opět zvítězí, ale nebude to mít lehké. Trojnásobný vítěz TIUMEN (ž. Váňa) se zřejmě bude loučit s aktivní dostihovou kariérou a všechno nasvědčuje, že bude v optimální formě a bude do dostihu nastupovat s maximální motivací, jeho partner v sedle zcela určitě. Velkým soupeřem by měl být nadějný ZARIF (ž. Stromský), který na úvod sezóny nebyl v nejlepší formě, ale v posledních dvou startech naznačil velkou budoucnost a bude zřejmě důstojným nástupcem Tiumena v týmu svého majitele.

Samostatnou kapitolou je TREZOR (Velek), král kvalifikačních dostihů, který ve Velké pardubické nikdy v roli jednoho z favoritů neuspěl. Snad se cosi změnilo v posledních týdnech přípravy, bude v optimální formě a v dostihu nejprestižnějším potvrdí své kvality.

Do širšího okruhu favoritů musíme řadit nejzkušenější krosaře, kteří v minulosti potvrdili svoji třídu a dosáhli řadu výborných výsledků. Těmi jsou v prvé řadě loni druhý NIKAS (ž. Andrés), třetí KLAUS (ž. Myška) a čtvrtý KASIM (ž. Novák), všichni dosahují nejlepších výsledků na pardubické dráze a v neděli by opět měli bojovat vpředu.

Své kvality mají i AL JAZ (Sovka), PEINTRE ABSTRAIT (ž. Matuský), ZULEJKA (ž. Bartoš) a překvapit mohou SOROS (ž. Váňa, ml.), SHERARDO (Kubík), SISI MERBLE (Kocman), PARETO (ž. Boyer) nebo skvěle se v srpnové kvalifikaci prezentující GAUNER DANON (Kratochvíl). Šanci mají i někteří další, MOULA (Petr Tůma) nebo UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek) se zcela jistě také pokusí o dobrý výsledek. Pole doplňují z domácích AMARAGON (Liška), RUBÍN (Růžičková) a TER MILL (ž. Köhl).

Na startovní listině dostihu je dvaadvacet koní a jezdců, zahraničí zastupují anglický LAMBRO (Grant), jehož trenérem je vítězný jezdec z roku 1995 Charlie Mann, tehdy v sedle ryzáka Its A Snip a slovenský CARDAM (ž. Brečka), kterého z minulosti známe především jako skvělého krosaře sprintera, jeho jezdec vyhrál Velkou pardubickou v roce 1992 s Quirinusem. Nad jejich šancemi visí otazník, zřejmě nebudou řazeni k favoritům.

Překvapením startovní listiny je neúčast na jaře výborného BORDERLAND a chybí i spolehlivý SPERANZA, patrně zdravotní důvody, těšili jsme se i na SHERONA.

Největší pozornost budou zcela jistě poutat ORPHEE DES BLINS, TIUMEN s nestárnoucím Josefem Váňou, Martina Růžičková s RUBÍNEM a jubilejním dvacátým startem se v tomto dostihu představí všestranný „superman“, žokej Dušan Andrés, jediný aktivní vítěz Velké pardubické i Českého derby.

Níže uvedený tip není příliš originální, ale netipovat Orphee by bylo hloupé a netipovat Tiumena neslušné.

Velmi dobré obsazení mají i tradiční rámcové dostihy, početně slaběji je obeslána „Stříbrná trofej“, klasická steeplechase, kde bohužel neuvidíme letošního vítěze pardubického Zlatého poháru, BROG DEASE.

Slabší je i zahraniční účast, několik koní přijede ze Slovenska, po jednom zastoupení zde má Anglie, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

První dostih bude odstartován již v 11:30 hodin, start Velké pardubické je naplánován na 16:35 hodin.

Tipy:  

I. MARMITON – DUNAGIRI – SUNDARA

II. LUMINATOR – BARATEUS – SOKOL

III. BARAKIN – AL BUSTAN – MODERATOR

IV. NATALIE – ZUGOR – QUATIKI

V. SHAMAN – URSAN – SILK DRUM

VI. SHERON – MODENA – GOSCATER

VII. GEJZIR – FAFINTADENIENT – NO TIME TO LOSE

VIII. ORPHEE DES BLINS – TIUMEN – ZARIF – TREZOR – NIKAS

Text: Milan Tůma